תביעת ענק של בני נוער נגד מעסיק: "לא שילם לנו שכר במשך ארבע שנים"

אחרי שנים שבהן עבדו לטענתם ללא שכר והסתמכו רק על טיפים שקיבלו מלקוחות עם רצון טוב, החליטו בני נוער מבת ים להתאגד והגישו תביעת ענק נגד רשת החנויות "סופר דוש". כעת הם דורשים פיצויים בסכום של 3.7 מיליון שקלים - התביעה הגדולה ביותר שהוגשה אי פעם בישראל. תגובת החברה: "התביעה הוגשה נגד הגורם הלא נכון"

תובעים מיליונים: "ניצלו אותנו". אילוסטרצ (AP)

לא ילדים: תביעת ענק הוגשה בבית הדין האזורי לעבודה נגד הנהלת "סופר דוש" בבת ים, בגין ניצול בני נוער והעסקתם ללא שכר. מדובר בתביעה הגדולה ביותר שאי פעם הוגשה על ידי בני נוער נגד מעסיק, במסגרתה נתבעת הנהלת הרשת לשלם פיצויים בסכום של 3.7 מיליון שקלים.

לטענת הנערים, כבר מספר שנים שרשת הסופרמרקטים "סופר דוש" בבת-ים, מעסיקה עשרות נערים כנערי משלוחים ואיננה משלמת להם שכר, מלבד תשר שאותו הם מקבלים מהלקוחות. כשגילו שמדובר בהליך לא חוקי, פנו להנהלה אך נותרו ללא מענה, אז החליטו להתאגד ולמחות נגד תנאי העסקתם.

באמצעות הסתדרות הנוער העובד והלומד, פנו הנערים להנהלת "סופר דוש" בדרישה להכיר בעבודתם, לפצותם ולהסדיר את תנאיהם בהמשך עבודתם, אלא שאז ציפתה להם הפתעה נוספת: אותם נערים שהתלוננו פוטרו מעבודתם באופן מידי ורק אלו שהסכימו לבטל את התאגדותם, התקבלו בחזרה לעבודה.

"הפסיקו את העבודה שלי אחרי ישיבת המשא ומתן הראשונה בין הסתדרות הצעירים ל'סופר דוש'", סיפר שי, אחד הנערים. "הנהג שעבדתי איתו בתקופה הראשונה, אמר לי שמי שחתם לא יכנס לסופר ולא יעבוד".

נער אחר סיפר על מאמצי השכנוע של ההנהלה לגרום להם לא להתאגד. "אחד הנהגים הציע לי לבטל את החתימה. זה היה אחרי שהוא דיבר עם המנהל במשלוחים", סיפר סרגיי שנכלל בתביעה נגד הרשת. "הוא הציע לי כל מיני סכומים. בהתחלה 500 (שקלים) אחר כך 2,000, ואחר כך אפילו יותר, 20,000 ואפילו 30,000".

בתביעתם, טוענים הנערים שלא קיבלו ביטוח לאומי, שכר או שעות עבודה כפי שנהוג על פי החוק. כעת הם דורשים לקבל פיצויים בגובה של 2.1 מיליון שקלים עבור השכר שמעולם לא שולם להם, דמי הבראה, חופשה, ופיצויי פיטורים שלא כדין. בנוסף דורשים הנערים 1.6 מיליון שקל, על הלנת שכרם, שמגיעה אצל חלק מהנערים לתקופה של ארבע שנים.

"סופר דוש" בתגובה: "התביעה הוגשה נגד

מרשת "סופר דוש" נמסר בתגובה כי "החברה מעסיקה כ-550 עובדים באופן מסודר ועל פי החוק. כמקובל ברשתות המזון, מתבצעים המשלוחים מחנויות הרשת על ידי קבלן משלוחים, שלו משלמת הרשת עבור שירותיו.

בעקבות קבלת תלונה בעניין הופתעה הרשת לגלות כי לעובדיו הרשומים של קבלן המשלוחים התלוו נערים. תופעה זו הופסקה וקבלן המשלוחים פנה בכתב להסתדרות הנוער העובד והלומד בבקשה שיפנו אליו כדי להסדיר את טענות הנערים. פניה זו כמו גם כל ניסיון לדיון פרטני בטענות הנערים נדחו שוב ושוב. גם בקשות חוזרות ונשנות של צעירי ההסתדרות שתוגש תביעה מסודרת בעניין נדחו על הסף על ידי סופר דוש.

רשת 'סופר דוש' רואה לפיכך בחיוב את התביעה שהוגשה סוף סוף על ידי הסתדרות הנוער העובד והלומד. אומנם התביעה הוגשה נגד הגורם הלא נכון, שכן בין הרשת לבין הנערים אין יחסי עובד מעביד, אולם אנו בטוחים שבית הדין ידחה את כל טענות התביעה.

אנו מדגישים כי מדיניות הרשת מיום הקמתה הייתה כיבוד חד-משמעי של כל זכויות העובדים. זאת ועוד: רשת 'סופר דוש' פועלת זה שני עשורים בבת ים תוך תרומה בלתי פוסקת לקהילה בעיר וביישובים שכנים, תוך מתן דגש לתמיכה קהילתית בבני הנוער".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק