שופטי בג"ץ אישרו את "חוק החרם"

הרכב מורחב של תשעה שופטים דחה את רוב העתירות ואישר שני סעיפים משמעותיים הנוגעים לסמכויות שר האוצר כלפי גופים הקוראים לחרם על ההתנחלויות ולקבלת פיצוי ללא הוכחת נזק. העותרים: "ההחלטה מאפשרת פגיעה חמורה בחופש הביטוי"

ארכיון (חדשות 2)

החלטה דרמטית של בג"ץ: הרכב מורחב של תשעה שופטים פסק בעתירות שביקשו לתקוף את חוקתיותו של "חוק החרם" - שמאפשר להעמיד לדין כל אדם או ארגון שיקרא לחרם על ההתנחלויות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהחלטתם אישרו השופטים את רוב החוק, שיזם ח"כ זאב אלקין ואושר ב-2011. רוב העתירות נדחו למעט שני סעיפים לחוק: שר האוצר רשאי להחליט לפעול באופן אקטיבי למנוע מאותם מוסדות תקצובים או הכרה כמוסד ציבורי לפקודת מס הכנסה, לשלול זכאות לכספים מטעם המועצה להסדרת הימורים בספורט, תמיכות וכו'.

הסעיף השני שבג"ץ מחליט להוציא מהחוק נוגע לתביעה לפיצוי ללא הוכחת נזק וכי כל גורם שנפגע כתוצאה מאותן קריאות יצטרך להוכיח כי קמפיין מסוים פגע בו כלכלית. רק אם יתקיים ויוכח התנאי הזה - ניתן יהיה לקבוע פיצוי בכפוף לחוק.

בארגונים שעתרו לביטול החוק מתחו ביקורת חריפה על פסיקת בג"ץ, שלדבריהם "נמנע היום מלעשות את הדבר המתבקש - להגן על חופש הביטוי. חוק החרם הוא חוק לסתימת פיות, שכל תכליתו היא השתקת ביקורת לגיטימית. החלטת בג"ץ מאפשרת פגיעה חמורה בחופש הביטוי ובזכות הבסיסית לפעולה פוליטית בעניין שבמחלוקת".