4 חודשי עבודות שירות לשולה זקן

לא תישלח למאסר: בית משפט השלום גזר 4 חודשי עבודות שירות על ראש הלשכה לשעבר של אהוד אולמרט שולה זקן. השופט קבע כי זקן "לא היתה חלק מהתכנית הגדולה" בפרשת רשות המיסים

בית משפט השלום בירושלים גזר הבוקר ארבעה חודשי עבודות שירות על ראש לשכתו לשעבר של אהוד אולמרט שולה זקן בפרשת רשות המסים. הפרקליטות ביקשה לגזור על זקן עונש מאסר לאחר שהורשעה במרמה והפרת אמונים. זקן פנתה לתובע בתיק וקראה לעברו: "זבל, שלא תראה נחת, רצית לשלוח אותי לכלא, זבל".

זקן הגיעה הבוקר לאולם בית המשפט, ונכנסה מחוייכת לקראת הקראת גזר הדין. בפתח דבריו ציין שופט השלום חיים לי רן: "הנאשמת הפרה את אמון הציבור, העמידה עצמה במצב של ניגוד עניינים. ככל שמעמדו של המשרת בשירות הציבורי, כך צריך לעלות רף הענישה".

"היעדרו של אמון כזה משמש פתח להיווצרותן של שיטות פעולה פסולות ומסוכנות, המכרסמות, מבחוץ ומבפנים, בשירות הציבורי, ופוגעות במרקם היחסים אזרח - שירות ציבורי, כבר היו דברים מעולם בעולם, ובישראל", הסביר השופט בהחלטתו.

זקן: "חוזרת למשפחתי"

השופט לי רן הוסיף: "ראוי להדגיש כבר כאן, כי לא הרי מידת בכירותה של הנאשמת, שהיא בסופו של דבר מזכירה, בכירה מאוד אמנם, ובעלת השפעה ממשית על יומן פגישותיו של השר ועל סדר הבאים בשער לשכתו, ואולי אף בתחומים אחרים, כמידת בכירותו של מצא. קיים הבדל של ממש בין רום תפקידו של ראש רשות המסים, שהיא מרשויות האכיפה הגדולות והחשובות במדינה המעסיקה אלפי עובדים, ובין רום תפקידה של הנאשמת, יהא זה רם ככל שיהא".

לאחר מכן ציין השופט כי "לנאשמת מיוחסת עבירה אחת של מרמה והפרת אמונים. לגבי הנאשמת, לא קבעתי שהיתה חלק מ'התכנית הגדולה' של המינויים ברשות שטוו אחיה ואחרים". לאחר שניתן גזר דינה פנתה זקן לעבר התובע בתיק ואמרה: "זבל, שלא תראה נחת, הילדים שלך זבל, לכלא רצית לשלוח אותי זבל".

עם צאתה מהאולם אמרה זקן לכלי התקשורת: "הודתי לכבוד השופט שאפשר לי לחגוג בר מצווה לבני הקטן, ולנסות להעלות חיוך על פניו. אני חוזרת לילדי ומשפחתי על מנת לשמור עליהם לתת להם את הכוח".

"לא התחרטה ולא התפטרה מתפקידה"

בית המשפט הרשיע את זקן בחודש פברואר האחרון, לאחר שנקבע כי ניצלה את מעמדה בלשכת אולמרט, בזמן כהונתו כראש ממשלה ושר אוצר, כדי לקדם את ענייניו של אחיה יורם קארשי. קארשי עצמו נשלח לכלא על שפעל למינויו של ג'קי מצא ליושב ראש רשות המסים.

נציגי התביעה ביקשו להטיל עונש מאסר על זקן, לאחר שלטענתם בגדה זקן באמון הציבור. "יש לתבוע תג מחיר גבוה לעובדי ציבור, החייבים לדעת שאם יבגדו באמון שניתן בהם, הם ייענשו בחומרה וירצו עונש מאסר", הסביר התובע בתיק עו"ד יוסי אלון ל"ישראל היום".

עו"ד אלון הדגיש כי זקן "לא התחרטה ולא התפטרה מתפקידה. אין ספק שאדם שלא מפנים את מעשיו ולא מביע חרטה לא יכול לבקש הקלה בעונש". עו"ד מיכה פטמן שמייצג את זקן, ציין כי בכוונתו לערער על הרשעתה של זקן בפרשה.

יש לציין כי בנוסף למשפטה בפרשת רשות המיסים שולה זקן עדיין מתנהלים הליכים משפטיים בפרשות ראשונטּורס, טלנסקי והולילנד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת