ענת קם נגד אורי בלאו: הוא העבריין העיקרי

במקביל להודעת היועץ המשפטי לממשלה על הגשת כתב אישום נגד עיתונאי "הארץ" אורי בלאו בפרשת הדלפת המסמכים, היום הודיע עורך דינה של ענת קם כי בכוונתה לתבוע את בלאו תביעת נזיקין. "אם יש עבריין עיקרי זה אורי בלאו. הוא היה צריך להגיד לה שלא מוציאים מסמכים כאלה ושתחזיר אותם לצבא", אמר פרקליטה, עו"ד אילן בומבך

הבוקר החליט היועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום נגד עיתונאי "הארץ" אורי בלאו, בגין מעורבותו בפרשת הדלפת המסמכים, אך הערב מתברר כי צרותיו לא תמו: ענת קם, החיילת לשעבר שהורשעה בריגול ונידונה לארבע שנות מאסר וחצי, החליטה לתבוע את בלאו, שקיבל מידיה את החומר המסווג.

"אם יש עבריין עיקרי - זה אורי בלאו", אמר פרקליטה של קם עורך הדין אילן בומבך. "הוא היה צריך להגיד לה, בתור עיתונאי אחראי ומנוסה, 'מה את עושה?'. היא חיילת בת 21 ללא כל ידע. הוא היה צריך להגיד לה 'לא מוציאים מסמכים כאלה. אני לא רוצה לקחת את זה אלי, תחזירי את זה חזרה. היא באה וסמכה עליו".

לדברי בומבך, קם ממתינה לתוצאות הערעור במשפטה בטרם תגיש את התביעה נגד בלאו. הוא הוסיף כי הסכום שתתבע ממנו יעמוד על לפחות מיליון שקלים. "מדובר על ההוצאות המשפטיות שנאלצה להוציא, וגם על העובדה שהוא למעשה העבריין העיקרי. הוא גרם לחשיפת המקור ובכך פגע בעיקרון המקודש של החיסיון העיתונאי".

הגשת כתב האישום נגד בלאו: התזמון לא מקרי 

ערעורה של ענת קם יישמע בבית המשפט העליון בעוד כחודשיים, ואחת מטענות הערעור המרכזיות שלה היא טענת האפליה: לכל אורך הדרך טענה בתוקף כי העבריין המרכזי בתיק הזה הוא בלאו. ייתכן שהגשת כתב האישום נגד בלאו, לפני שבית המשפט העליון דן בערעור, נועדה לעקר את טענת הערעור, ואולי אף למנוע ביקורת של בית המשפט העליון על היועץ המשפטי לממשלה על התמהמהותו בקבלת החלטה בתיק.  

כתב האישום נגד בלאו, בעבירה של החזקת ידיעות סודיות ע"י מי שאינו מוסמך לכך (מבלי כוונה לפגוע בביטחון המדינה), יוגש בימים הקרובים. בהודעת פרקליטות המדינה נמסר כי הכרעת היועמ"ש התקבלה לאחר שהובאו בחשבון כלל השיקולים הרלבנטיים, ובהם "הצורך לנקוט ריסון במדיניות האכיפה על מנת לשמר את דמותה של העיתונות בישראל כעיתונות חופשית הממלאת את תפקידה כערובה חיונית לזכות הציבור לדעת".

עם זאת, הסביר היועץ וינשטיין כי מדובר במקרה קיצוני מבחינת מאפייניה החמורים של התנהלותו של בלאו, ולפיכך ההחלטה להעמידו לדין היא מחוייבת המציאות. "בלאו החזיק, ביודעין ובאופן בלתי-מבוקר, מאות ואלפי מסמכים מבצעיים, לרבות כאלה המסווגים "סודיים" ו"סודיים ביותר", שנגנבו מפיקוד המרכז בצה"ל בידי החיילת ענת קם, והפר את חובתו - ומאוחר יותר גם את התחייבותו בפני רשויות המדינה - לחדול מלהחזיק בהם", נמסר מהפרקליטות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת