מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס: "דוח הכרמל יוגש בעוד שלושה שבועות"

כנס אילת של לשכת עורכי הדין ממשיך לעורר עניין. הפעם, מבקר המדינה היוצא מיכה לידנדשטראוס מבטיח: "הדוח על אסון הכרמל יוגש בעוד שלושה שבועות". בנוסף אמר המבקר "הייתי רוצה יותר סמכויות, את האמון הנרחב שלי אני מקבל מהציבור"

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס (רפי ממן, חדשות 2)

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, שיסיים בקרוב את תפקידו, אמר בכנס לשכת עורכי הדין שנערך באילת שהדוח הסופי בעקבות אסון הכרמל יוגש בעוד כשלושה שבועות.

בנוגע לטענות שהועלו בנוגע להטלת ה"אחריות האישית" על שר הפנים אלי ישי ושר האוצר יובל שטייניץ וחלקם במחדלים שהובילו לאסון, הסביר לינדנשטראוס: "סמכותו של המבקר להטיל אחריות אישית על אישי ציבור ושרים".

מדובר בהליך חמור במיוחד המחייב זהירות", הוסיף, "הטלת אחריות אישית אינה דבר שבשגרה. יש להטיל אחריות אישית במקרים חמורים בלבד בהם נמצא שהמשך כהונת עובד הציבור בתפקידו עלולה לפגוע משמעותית באינטרס הציבורי ובתקינות פעילות הגוף המבוקר או באמון הציבור. להטלת אחריות אישית יש גם אלמנט הרתעתי".

"השחיתות כיום שונה מזו של לפני 30 שנים"

לינדנשטראוס הוסיף שמבחינתו, אחריות אישית היא תרומה חשובה למלחמה בשחיתות. "זו הצלחה גדולה שתוביל אותנו קדימה בביעור אותם קינים של שחיתות. יצרנו כלים לוודא שאת הדוחות שלנו מקיימים. בעבר היו דוחות מצוינים, היו מבקרים מצוינים. הסמכות הגדולה שקיבלתי - מכם קיבלתי. זו הסמכות של האמון הציבורי, הציבור שפונה אלינו ונפגש איתנו".

בהמשך אמר המבקר: "הייתי רוצה יותר סמכויות, הסמכויות שיש לי אינן מספיקות. לכן אנחנו מחפשים אותן ביותר תחומים והתחום המרכזי בו הצלחנו הוא אמון הציבור. יש אמון מלא במבקר, לא בי אישית, אלא בכל עובדי המשרד שכבר עשרות שנים עסקו בביקורת", הסביר. "השחיתות של היום לא דומה לשחיתות לפני 30 שנים, ולכן הזמן מחייב ביקורת חדה, חריפה ובלתי מתפשרת".

בסיום דבריו התייחס המבקר היוצא גם לפרשת הרפז. "אם יבטלו במהירות את העתירה של ארז וינר בעניין המסמכים בפרשת הרפז, יהיה לפרסם את הדו"ח הסופי במועד המתוכנן", הווה אומר עוד בתקופת כהונתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת