בעקבות החשיפה: שינוי במשוב השופטים

הסקר האנונימי בו דירגו עורכי דין את השופטים עורר סערה, לאחר שהתברר כי כל אזרח יכול היה למלא את הסקר ללא פיקוח אמיתי. חשיפת חדשות 2 הובילה לשינוי הנהלים, ולהוצאת הטפסים החשודים ממאגר המשוב

הפרצה שנחשפה על ידי חדשות 2 "נאטמה": לשכת עורכי הדין הורתה היום (שני) על שינוי בנהלי משוב השופטים, לאחר שהתגלה כי כל אדם יכול היה להצביע בסקר ולדרג את השופטים. בלשכה הודיעו כי לא ישתמשו בטפסים שנאספו דרך הפרצה, והעבירו מסר מרגיע: "מדובר בטפסים בודדים בלבד מתוך עשרות אלפי הערכות שופטים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשל החשש לפגיעה ביושרתו של המשוב, החליטה לשכת עורכי הדין להנחות את חברת "מאגר מוחות" להוציא מהמאגר את הטפסים שמולאו בעקבות בקשה לקבלת סיסמה מהחישוב הסטטיסטי של המשוב. כמו כן דרשה הלשכה למנוע מאזרחים למלא את המשוב בצורה זו, על מנת לאפשר רק לעורכי דין להשתתף במשוב.

"הלשכה החליטה כי רק אלה שקיבלו זימון ישיר על פי מאגר המידע שקיים בלשכת עורכי הדין יוכלו להשתתף במשוב", נמסר. הסקר האינטרנטי האנונימי אף גרם לקרע בין ראש לשכת עורכי הדין לבין השופטים, שמרביתם לא אהבו את החזרת המשוב השנוי במחלוקת.

טרם השקתו של המשוב, פקפקו השופטים במהימנות הכלי הזה, ולימים התברר כי הייתה להם סיבה טובה: שלושה שבועות לאחר עלייתו של אתר הדירוגים לאוויר, נחשף כי כל אחד – בין אם הוא עו"ד ובין אם לא – יכול היה למלא את הסקר ולהשפיע על תוצאותיו.

מחברת "מאגר מוחות" שמנהלת את מערכת ההצבעה נמסר אתמול בתגובה: "במסגרת המשוב ניתנה אפשרות טכנית גם למי שלא קיבל באופן יזום את הקישור לקבל סיסמה להשתתף במשוב, ואכן שיעור זניח של פחות מחצי אחוז ביקשו לקבל מיוזמתם את הסיסמה. רבים מהם הזדהו בפרטיהם, מיעוטים בחר".