דניאל מעוז: לא רצחתי את הוריי. אחי רצח

על דוכן העדים עלה לראשונה דניאל מעוז, הנאשם ברצח הוריו כדי לזכות בכספי הירושה ולכסות חובות הימורים. "אני לא רצחתי את הורי, הרוצח יצא מהאולם", אמר והאשים את אחיו התאום ניר, שעזב עם תחילת העדות

דניאל מעוז, היום בביהמ"ש

"אני לא רצחתי את הוריי. הרוצח יצא עכשיו מהאולם" - כך הכריז היום דניאל מעוז, הנאשם ברצח הוריו נח ונורית בביתם בירושלים באוגוסט האחרון, שעלה לראשונה על דוכן העדים בבית המשפט המחוזי בעיר. דניאל, שמסר למשטרה ארבע גרסאות שונות, טוען כי אחיו התאום ניר הוא זה שדקר את בני הזוג למוות. ניר עצמו עזב את אולם בית המשפט עם תחילת העדות.

בתחילת עדותו התייחס דניאל לבעיית ההימורים ממנה הוא סובל, שהובילה אותו לגירושים מאשתו לשעבר, ועל פי האישום הובילה אותו בסופו של דבר גם לפגוע באביו ואמו כדי לכסות את החובות אליהם נקלע. "הסיבה לגירושים זה התמכרותי להימורים. הבטחתי לאשתי לשעבר שאני לא אהמר ועמדתי במילתי במשך שנה וחצי, אבל היה לילה אחד שבו מעדתי וגרושתי בחרה לסיים את הנישואים", סיפר בפתח עדותו וציין כי בליל הרצח, חובותיו עמדו על סכום של כ-200 אלף שקלים.

כשנשאל אם זו הסיבה שהובילה אותו לרצוח את הוריו, הפנה מעוז אצבע מאשימה לעבר אחיו התאום. "אני לא רצחתי את הוריי. הרוצח יושב או שהוא כבר יצא מן האולם", אמר כשהוא מצביע לכיוונו של ניר. "זה מגוחך, המדינה הבינה את זה כבר מזמן, אבל המדינה והמשטרה לא הייתה בזמן, ויש כל מיני טעויות שנעשו במסגרת החקירה. אם החקירה הייתה מתארכת, היא הייתה מבררת את הפרטים מבלי שהיה צורך לעצור אותי".

"אם לא הייתי נשאר בשירותים כנראה שלא הייתי פה"

דניאל סיפר כי היה עד לרגעי הרצח: "הייתי בשירותים, שמעתי רעש שבתחילה חשבתי שזה אבי ואז שמעתי את ניר בטון עצבני, לא שמעתי את תוכן השיחה. תוך שניות שמעתי את אבי צועק, צווח אני קופא על מקומי אני רוצה לזוז ולא מצליח. אחרי כמה שניות אני שומע את אבי אומר: 'נורית משטרה!'. אני שומע את אמי במין צעקה של בהלה, ואני שומע אותה צועקת "הוא רוצח אותי, הוא רצח אותי".

"אני מזהה את ניר ומזנק עליו ביבבה, 'מה עשית?'", סיפר מעוז. "אני עוד לא יודע מה מצב ההורים, אני יכול רק להניח. ניר הטיל אותי על הרצפה ובעט בי בצד שמאל, אני לא מצליח לנשום מהעוצמה, והוא פתח בשאלה של תדהמה 'מה אתה עושה פה? אם תפתח את הפה אתה הבא בתור".

דניאל הסביר מדוע לא סייע להוריו בזמן שהותקפו: "בדיעבד קשה לי עם זה שנשארתי בשירותים, אבל אני רוצה לומר שאם לא הייתי נשאר בשירותים כנראה שלא הייתי פה. אני וניר זה לא כוחות, ברור לי שמדובר באדם מיומן ומאומן ואני מניח שחמוש".

עוד הוסיף דניאל כי הוא חושש מאחיו. "אני מפחד מניר. ניר הוא רוצח אלים", אמר, "הוא אדם אלים וחמוש ואחרי מה שהוא עשה ברור לי שאם הוא ירגיש שהוא עם הגב לקיר הוא יפגע בעוד אנשים".

"ביים שוד בבית הוריו, ובמקום לכסות חובות - הימר על הכסף שלקח מהם

לדבריו, מגיל צעיר הוא עבד והרוויח כסף בכוחות עצמו, דבר שפיתח אצלו את החשיבות לעצמאות כלכלית. "נכנסתי להימורים וצברתי חובות של עשרות אלפי שקלים", העיד מעוז. "פגשתי לראשונה חולשה בחיי שהייתי צריך להתמודד איתה".

לאחר מכן סיפר כיצד בדה שוד בבית הוריו: "פרצתי לכספתי ולקחתי 3,000 דולר וביימתי שוד. סיפרתי לאחי ניר ששני בני מיעוטים פרצו לבית ואיימו עלי לפתוח את הכספת. אני מאוד מתבייש בזה. 24 שעות אחרי האירוע התוודיתי בפני המשפחה שבדיתי את הסיפור. לא ביטלתי את התלונה כי אבי חשש לעתידי".

דניאל נשאל על ידי השופט סגל מדוע שיקר לחבריו להימורים כי אמו נפטרה מספר חודשים לפני הרצח. לדבריו, חיפש אמפתיה מצדם. "חובותיי הלכו ותפחו והגיעו לכדי 72 אלף שקלים", המשיך דניאל והודה שהם אלה שגרמו לו להתקשר להוריו כשנתיים אחרי השוד המבויים ולבקש את עזרתם. כשנשאל אם הכסף שלקח מהוריו במסגרת אותו שוד מבוים שימש להחזרת חובות, התוודה מעוז שהימר גם עליהם.

בהמשך עדותו סיפר מעוז על ניר אחיו התאום: "ניר סבל מרגשי נחיתות בגלל הפערים הפיזיים, ומהקנטות כלפיו מגיל מאוד צעיר בבית הספר. היו לו משקפיים מאוד עבים וכתוצאה מזה היו לו בעיות של אגרסיות - הוא לא שלט בעצביו. הייתה הרבה אלימות, הרבה מכות. אני "זכיתי" לחטוף הרבה ממנו, הוא היה בטיפול. אני זוכר כילד, היינו אולי בני שבע ולקחו גם אותי לפגישה כי הפסיכולוגית רצתה לראות את הדינמיקה בין התאומים".

לחבריו המהמרים סיפר שהוריו מתים

כנשאל על יחסיו עם חבריו המהמרים, הדגיש מעוז כי מדובר באנשים שרצה לשמור במרחק ממשפחתו. "עשיתי כל הניתן להרחיק אותם. כששמעו שאמי חולה הם הביעו רצון לבקר, לשלוח פרחים, ובניסיון להרחיק אותם אמרתי שאמי נפטרה", הודה מעוז בשקר נוסף ואף חשף שסיפר בהמשך גם שאביו מת. "היום אני יכול להסביר את זה רק כזעקה לתשומת לב. שהרגשתי דחייה מחלק האנשים מחלת ההימורים עושה לך את זה".

השופט סגל ביקש להבין מה עמד מאחורי השקרים שסיפר לאנשים שבילה עמם שעות כה רבות. "רציתי סימפטיה, כשאתה מכור ורוצה לשחק. מצאתי את עצמי מחפש לזכות בסימפטיה. במבט לאחור זה נראה מוטרף ולא הגיוני. אדם מכור עושה דברים לא הגיוניים. היום כשאני לא מהמר אני לא יכול להסביר".

"לא הכחשתי את נטיותי המיניות"

במהלך העדות שלל דניאל את דברי אחותו, לפיהם פחד שאחיו התאום יספר על נטיותיו המיניות ולכן לא גילה על הרצח. "זה שאחותי תמר אומרת ששיתפתי לפני 15 שנה את נטיותיי המיניות זה אבסורד", הצהיר. כאשר גילה ניר על נטיותיי לא הכחשתי. נאלמתי. הוא אמר משהו שמאוד כאב לי: 'יש לי אחות לסבית ועכשיו אחי'".

בהמשך עדותו הוא התייחס גם לחומרים הפדופיליים שאחיו מצא במחשבו. "בסביבות התקופה שבה שירתתי בצבא או כשהשתחררתי ניר התעמת איתי בבית הוריי, לגבי חומרי פדופיליה שהוא מצא במחשב", סיפר. "היום אני מגלה שזה באמצעות חיפוש של צ'אטים וחיפוש לאחור של כל מיני שיחות עם אנשים צד ג'. משהו שאני כהדיוט לא יודע איך עושים. לא היה קל למצוא את זה. אני בפירוש הסתרתי את העניין הזה, אבל הוא מצא והתעמת איתי".

דניאל סיפר כי לא רצה שהוריו יגלו על נטיותיו המיניות ולדבריו אחיו התאום ניצל את המצב. "הייתי נתון למרותו, הוא החזיק אותי בביצים, ופחדתי ממנו מאוד, כי בכל רגע יכול למוטט את חיי".

"הוא היה מכור להימורים, אמי נתנה לו כסף לדלק בכל בוקר"

במרס האחרון מסרה האחות תמר את עדותה בפני בית המשפט. "בשבת לפני הרצח היינו בארוחה משפחתית, ואבא שלי נתן לי להריח בגדים של דניאל שהיו מסריחים מסיגריות, ואמר כי הוא חושש שדניאל חזר להמר, אז הצעתי לו להתעמת איתו על העניין הזה", הוסיפה תמר בעדותה. "בליל הרצח הוא סיפר שקיבל שיחה מאבא שלי ב-22:46. זה נראה לי מאוד מוזר כי אבא שלי מעולם לא נהג להתקשר אלינו בשעות האלה".

"במהלך השבעה היה לי מוזר שלכולנו הגיעו חברים ורק לדני הגיעו קולגות. הוא נראה לי בודד. הגיעו שני אנשים שנראו לנו מהמרים, וחששנו שבעקבות הרצח יגיעו אלינו עקב חובותיו של דני, אמרנו לו שאנחנו חוששים להיות קורבנות נוספים של המעשים שלו", ציינה בעדותה.

לדברי תמר, יחסיה עם דניאל מעוז לא היו קרובים בגלל פער הגילים בינהם. כשנשאלה האם היא אוהבת את אחיה השיבה, היו לנו חילוקי דעות, הוא אחי". הנושא המרכזי שעולה מעדותה הוא בעיית ההימורים הקשה של דניאל. "הוא מהמר, הוא מכור, מכור מכור!" אמרה מעל דוכן העדים, וציינה כי כדי להתמודד עם הבעיה, אמה פתחה חשבון משותף עם דניאל, כדי שתוכל לפקח על המשכורת שלו. "כל בוקר היא הייתה נותנת לו כסף לדלק", הוסיפה. 

"שאל שאלות מוזרות על אקונומיקה"

תמר הודתה שחשבה שמעצרו יגיע מהר יותר מכפי שהתרחש בפועל, וסיפרה על הסימנים הנוספים שגרמו לה ולאחיה לחשוד בדניאל. "בשלב מסוים הוא שאל את גיא (אחיה) ואת אשתו אם אקונומיקה מוחקת סימני דנ"א. בעקבות הרצח חיפשנו סכינים חסרות ובאמת גילינו שחסרות שתיים, אחת מהן בוודאות. זומנתי למשטרה שלושה ימים לפני שנעצר כדי לזהות את הסכין וזיהיתי אותה כסכין מהבית".

"מאוד פחדתי שדני יפגע גם בי, מאוד חששתי לישון בזמן העדות עם מישהו שאולי היה קשור לרצח", סיפרה אחותו של דניאל. עם זאת, בשלב הראשוני לאחר מעצרו הם עוד תמכו בו כספית ושילמו עבור ייצוגו המשפטי. בהמשך, החליטו להסיר את תמיכתם הכלכלית בו. "עשיתי זאת בשם האחים גיא וניר ובשמי", אמרה.

עדות האח התאום: "הוא היה נינוח, זה היה מוזר"

במסגרת העדות נגד דניאל מעוז, עלה לדוכן גם אחיו התאום ניר, שסיפר על ההתמכרות של אחיו להימורים. "בשנים האחרונות לאחר שהסתבר לנו שהוא מהמר וביקש כמה פעמים סכומי כסף אז הקשר ביננו הפך לקשר לא טוב, חוסר אמון שרר ביננו, לפחות מכיווני. באחת מהפגישות שלנו בעבר הוא סיפר לנו גם על יום הפריצה בבית ומאוד דאגתי לו, אבל אחרי שגיליתי שזה הוא כבר לא היה לי בו אמון", אמר ניר.

בהמשך גולל ניר את מסכת האירועים ביום הרצח. "הוא היה נשמע מופתע", סיפר על השיחה עם אחיו. "כשהגעתי לבית הורי פתחתי את הדלת והרחתי ריח חזק של אקונומיקה. כשנכנסתי, ראיתי את אמא שלי שוכבת על הרצפה, מיד לאחר מכן גם את אבא שלי וצרחתי. כשנכנסתי לדירה הטלוויזיה פעלה בווליום מאד גבוה, על ערוץ ספורט".

"כשדניאל נכנס לדירה בפעם הראשונה חיבקתי אותו והוא שאל 'מה קרה?'". הוא נשמע לי נינוח מדי, זה כבר נשמע לי מוזר". בהמשך סיפר האח התאום שבמהלך השבעה הבחין במספר מקרים שדניאל מעוז היה עולץ בזמנים שנראו לא מתאימים לסיטואציה.

במהלך חקירתו הודה דניאל מעוז ששפך אקונומיקה בזירה. לדבריו, חשש שהמשטרה לא תאמין שהוא נאבק עם הרוצח, ותקשר אותו לרצח. בינתיים, התפטר פרקליטו עו"ד אריאל עטרי, ומעוז שמיוצג על ידי הסנגוריה הציבורית ינסה עכשיו לשכנע את השופטים כי מי שטשטש ראיות בזירה אינו הרוצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק