משפחת הנרצח תובעת מיליונים משב"ס: "הבידוד בכלא הפך הרוצח לפצצה מתקתקת"

בני משפחתו של דוד מנשירוב ז"ל, שנרצח ב-2009 על ידי אחד מחבריו לישיבה ושותפו ששוחרר מבית הסוהר ונקבע שאינו כשיר לעמוד לדין, דורשים מהמדינה לפצותם בטענה שתנאי הכליאה של האחרון הם שגרמו לטרגדיה

כשלוש שנים חלפו מאז שוויכוח פעוט שפרץ בין דוד מנשירוב ז"ל לבין רב הישיבה בנתניה שבה למד, הידרדר לכדי רציחתו בדקירות סכין על ידי אחד מחבריו לספסל הלימודים ושותפו. השבוע הגישו בני משפחתו של המנוח תביעה נגד המדינה בדרישה לפצותם בסכום של יותר מ-2.5 מיליון שקלים, בטענה שרשלנותם של גורמים בשב"ס - שבמתקניו היו כלואים הרוצח וחברו - היא שבעטייה נגרם האסון.

דוד מנשירוב, בן 23 במותו, נרצח בספטמבר 2009. השתלשלות האירועים שהסתיימה בטרגדיה החלה כשהסכסוך פרץ בין הרב לתלמיד אחר בישיבה - יצחק חנוכה - וחברו, אבי בנאיים.

בין השלושה פרצה קטטה, ובבוקר שלאחריה יצאו חנוכה ובנאיים חמושים בסכינים ודקרו למוות את מנשירוב עשרות פעמים בכל גופו. בעקבות זאת, הורשע חנוכה ברצח - בעוד שבנאיים הוכרז כמי שאינו כשיר לעמוד לדין ולפיכך, נסגרו ההליכים שנפתחו נגדו.

"יש תחושה כאילו שזה קרה אתמול"

בתביעה שהגישו באמצעות משרד עורכי הדין אטיאס ונווה, מפנים בני משפחתו של מנשירוב אצבע מאשימה לעבר שב"ס, בטענה שהחזקתו של בנאיים במאסר בתנאי הפרדה חמורים לאורך פרק זמן ארוך גרם לו ללקות בהפרעות נפשיות קשות - שהפכו אותו, עם שחרורו מהכלא, ל"פצצה מתקתקת", כלשונם. לטענת עורכי הדין הילה בודיק קוכמן ועו"ד אפי נווה, היא זו שהביאה אותו בסופו של דבר לרצוח את אחיה.

"חשוב לנו לעשות את זה כדי שמקרים כאלה לא יחזרו על עצמם", הסבירה אחותו של דוד, גטה מנשירוב, בריאיון מיוחד שהעניקה לחדשות 2 באינטרנט. "יכול להיות שרק פגעו בו (בבנאיים) יותר ולשחרר דבר כזה החוצה - זה בלתי אפשרי".

באשר לדרישה לפיצוי, הסבירה האחות כי מאז הרצח לא מצליחים היא ויתר בני משפחתה לשוב למסלול חיים נורמלי: "יש כל הזמן האווירה של דיכאון, במיוחד בחגים או באירועים כמו חתונות. זה תמיד עולה יותר ובכל מקרה, שום דבר לא אותו הדבר. מרגישים שיש בעיה. הוא חסר. מאז שזה קרה - הכל בעייתי".

אם המשפחה, לדברי מנשירוב, היא שספגה את עיקר הפגיעה מהשלכות רצח בנה. "היא לא מצליחה לחזור לעצמה. היא בדיכאון, אין לה חשק לכלום ושום דבר לא מעניין אותה", היא תיארה - אך עם זאת הדגישה כי עיסוק מחודש בפרשה לא יגרום לפצעי הטרגדיה לדמם מחדש.

"יש בכל מקרה הרגשה כאילו שזה קרה רק אתמול וחיים עם זה בכל יום", סיפרה גטה. "צריך לעשות את זה, זה חשוב. מישהו צריך לשלם על זה כי לא הגיע לאח שלי שיקרה לו דבר נוראי כל כך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת