הסדר טיעון לשוטר שירה למוות בחשוד בגניבת רכב

לפני כמעט שנתיים עצר השוטר בורה רצון חבורה של גנבי רכב בשכונת צהלה בצפון תל אביב. במהלך נטרול האיום, כשפרק את נשקו, נפלט כדור מאקדחו והרג את אחד החשודים, חזאם אבו על-בעאת. אתמול אושר הסדר הטיעון שנחתם איתו, במסגרתו הודה בגרימת מוות ברשלנות. התביעה דורשת 8 חודשי מאסר, הנאשם מבקש "עונש תואם"

כמעט שנתיים אחרי התקרית בה נהרג אבו אל-בעאת, שנחשד בגניבת כלי רכב, נחתמה עסקת טיעון עם השוטר רס"מ בורה רצון במסגרתה הוא הודה בגרימת מותו ברשלנות של אל-בעאת. בתמורה, מבקשת התביעה להטיל עליו עונש מאסר של שמונה חודשים.

לפני כשנה וחצי הוגש כתב אישום נגד רצון בבית משפט השלום בתל-אביב. על פי כתב האישום, שהוגש על ידי המחלקה לחקירות שוטרים, בורה פרק את נשקו בעודו מכוון לעבר אל-בעאת, לאחר שזה כבר היה מנוטרל וידיו אזוקות מאחורי גבו. מאקדחו של הנאשם נפלט כדור שגרם למותו המיידי של החשוד בגניבת הרכב.

התקרית אירעה בספטמבר בשנה שעברה. חזאם אבו על-בעאת, צעיר בשנות ה-20 לחייו מהכפר עקב שליד רמאללה, נורה למוות לאחר שנעצר בעקבות גניבת רכב שחנה בצד הרחוב בשכונת צהלה בצפון תל אביב. שוטרי סיור מתחנת משטרת צפון תל אביב, ביניהם בורה רצון, הבחינו בכנופייה של ארבעה חשודים, תושבי מזרח ירושלים והשטחים המוכרים למשטרה ממקרים קודמים של גניבת רכב, כשהם מנסים לפרוץ לשלושה כלי רכב.

על פי כתב האישום, במהלך ביצוע המעצר של החשודים ואחרי שסבר בורה כי לא נשקפת עוד סכנה המצדיקה שימוש בנשק דרוך, החליט לפרוק את אקדחו בעודו רוכן לעבר על-בעאת. הצעיר היה שרוע מנוטרל על המדרכה כשידיו אזוקות מאחורי גבו. בכתב האישום נכתב במפורש כי המנוח לא התנגד למעצר ולא נדרש שימוש בכוח נוסף. בשלב זה, בעוד אקדחו של השוטר מכוון כלפי מטה ואצבעו מונחת בשמורת ההדק, לחץ הנאשם על ההדק וכתוצאה מכך נפלטה ירייה שפגעה בגבו של על-בעאת וגרמה למותו המיידי.

"מסר את תנחומיו למשפחת ההרוג"

כמפורט בכתב האישום, מותו של הצעיר נגרם בשל "הדרך הרשלנית שבה בחר השוטר לפרוק את נשקו למרות שחלפה הסכנה, תוך שהוא מסכן חיי אדם ובסופו של דבר גורם למוות".

במשטרה טענו לאחר האירוע כי מדובר בכנופייה המוכרת בכינוי "כנופיית גולף", שעסקה בגניבת כלי רכב מסוג פולקסוואגן גולף. הרכב שאותו ניסו לגנוב שייך לנאווה שילר, בכירה בפרקליטות מחוז המרכז. לטענת המשטרה, החשודים הבחינו בשוטרים והתנפלו עליהם.

ואולם, אתמול נחתם הסדר הטיעון בין הצדדים, במסגרתו הודה רצון בגרימת מוות ברשלנות. עורך הדין עופר בר-טל, המייצג את רצון, אמר לאחר חתימת ההסדר: "השוטר מסר את תנחומיו למשפחת הקורבן והוא מצר על אירועי אותו הבוקר. אנו מודים למח"ש על ההגינות שגילו בעת המו"מ בהסדר הטיעון, ונבקש להטיל על השוטר עונש מתאים לעבירת רשלנות, שבוצעה במהלך עבודות שיטור שנועדה להגן על שלומם של תושבי העיר תל אביב לקבלת ההסדר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק