בשל נתק: הסכם האסירים מוטל בספק

גורמים המקורבים לאסירים מספרים שבשבועות האחרונים נוצר נתק חמור בין שלושת האסירים המעורבים: מרדכי משה, אליאס דאלי ונחום עמוס. הנתק הביא גם לתלונות הדדיות על איומים - ולהפרדה ביניהם, ועלול לסכן את קיום ההסכם

למרות ההסכם שפרסמנו אמש כאן לראשונה, ואמור להביא למציאת גופתו של חייל צה"ל, התפתחויות חדשות בין המעורבים בה עלולות לעכב את העסקה.

בשבועות האחרונים נוצר נתק בין האסירים נחום עמוס, אליאס דאלי והמקור מרדכי משה. הנתק בין השלושה חמור עד כדי כך שהיו באחרונה תלונות הדדיות על איומים מצדם. בשל התלונות הללו, הופרדו השלושה בכלא שאטה - מה שמהווה מבוי סתום בהוצאה לפועל של העסקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על הפרשה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

חשיפת ההסכם שחתמה המדינה עם שלושת האסירים בתמורה לחשיפת מידע אודות חייל נעדר ממשיכה לעורר סערה: הערב אנו חושפים את ההסכם שחתם האסיר משה מרדכי, שנחשב ל"מקור", עם האסיר נחום עמוס בתמורה להעברת המידע, בו הוא מתחייב לספק לו "מוצר מסוג גופת אדם".  

בהמשך ההסכם, כפי שחשפנו הערב לראשונה ב"מהדורה המרכזית", האסיר עמוס מתחייב לדאוג לרווחתו של אותו "מקור", ממקורות שישיג בהמשך בהסכם שייחתם עם המדינה. כך, עמוס מתחייב לדאוג למרדכי לייצוג משפטי, כסף לקנטינה, וגם כסף עבור אמו שיאפשר לה לחיות בכבוד.

"מרדכי משה מתחייב בזאת לספק לנחום עמוס מוצר מסוג גופת אדם בתמורה, מחייב נחום עמוס לממן למרדכי משה ייצוג משפטי של עורכי דין. בנוסף, יספק כסף לקנטינה במשך כל תקופת שהייתו במאסר ולדאוג לאימא של מרדכי משה לדמי כיס שיבטיחו מחייתה בכבוד. הסכם זה תקף במידה ואכן יספק מרדכי משה לנחום עמוס מוצר מסוג גופת אדם. במידה ולא יסופק, אזי הסכם זה בטל ומבוטל", לשון ההסכם.

הסיפור מאחורי העסקה שנחתמה בין המדינה לשני האסירים עמוס נחום ואליאס דאלי,  - קצת מורכב: הכל התחיל בשלושה אסירים, שניים מהם רוצחים, שיושבים ביחד בכלא שאטה ומשוחחים. אחד מהם, מרדכי משה, סיפר לשניים האחרים, עמוס נחום ואליאס דאלי, שיש בידיו מידע על המקום שבו קבור חייל צה"ל, שנחשב נעדר. בזמן השיחה, משה בעצמו לא ידע לומר אם מדובר במג'די חלבי או בגיא חבר.

אחרי שנחום ודאלי מנהלים דיון עם משה, הם מבינים שהמידע הזה הוא יקר ערך. השניים קיבלו את הסכמתו לפנות למדינה, בעקבות שורה של הבטחות שהבטיחו לו, ביניהן ייצוג על ידי עורך הדין בועז קניג - ובלבד שייתן להם את מפת הסתרים.

"עסקת חלבי" - הסיקור המלא:

ההסכם עם אסירי העולם: "לספק מוצר מסוג גופת אדם"

כך נחתמה "עסקת חלבי"

ה"מקור" למידע אודות החייל הנעדר: אסיר שרצח בדם קר כי "קינא"

משפחת הנעדר מקווה לטוב: "מטלטל אותנו כל פעם מחדש"

הסכם עם אסיר עולם: חנינה תמורת גופת נעדר

מתאם עסקת האסירים: השליח למו"מ שליט דוד מידן

העסקה נחשפת: חנינה תמורת גופת החייל הנעדר מג'די חלבי