ההסכם: "לספק מוצר מסוג גופת אדם"

פרטי ההסכם שנחתם בין אחד האסירים ל"מקור", שנחשף הערב לראשונה בחדשות 2, מגלה מה יקבל האסיר משה מרדכי בתמורה למידע אודות הנעדר - שמכונה "מוצר מסוג גופת אדם". ייצוג משפטי, כסף לקנטינה וודמי כיס לאמו. כל הפרטים על מאחורי הקלעים של "עסקת האסירים"

חשיפת ההסכם שחתמה המדינה עם שלושת האסירים בתמורה לחשיפת מידע אודות חייל נעדר, כפי שנחשפה אמש לראשונה במהדורה המרכזית של חדשות 2, ממשיכה לעורר סערה: הערב אנו חושפים את ההסכם שחתם האסיר משה מרדכי, שנחשב ל"מקור", עם האסיר נחום עמוס בתמורה להעברת המידע, בו הוא מתחייב לספק לו "מוצר מסוג גופת אדם".  

בהמשך ההסכם, כפי שחשפנו הערב לראשונה ב"מהדורה המרכזית", האסיר עמוס מתחייב לדאוג לרווחתו של אותו "מקור", ממקורות שישיג בהמשך בהסכם שייחתם עם המדינה. כך, עמוס מתחייב לדאוג למרדכי לייצוג משפטי, כסף לקנטינה, וגם כסף עבור אמו שיאפשר לה לחיות בכבוד.

"מרדכי משה מתחייב בזאת לספק לנחום עמוס מוצר מסוג גופת אדם בתמורה, מחייב נחום עמוס לממן למרדכי משה ייצוג משפטי של עורכי דין. בנוסף, יספק כסף לקנטינה במשך כל תקופת שהייתו במאסר ולדאוג לאימא של מרדכי משה לדמי כיס שיבטיחו מחייתה בכבוד. הסכם זה תקף במידה ואכן יספק מרדכי משה לנחום עמוס מוצר מסוג גופת אדם. במידה ולא יסופק, אזי הסכם זה בטל ומבוטל", לשון ההסכם.

הסיפור מאחורי העסקה שנחתמה בין המדינה לשני האסירים עמוס נחום ואליאס דאלי,  - קצת מורכב: הכל התחיל בשלושה אסירים, שניים מהם רוצחים, שיושבים ביחד בכלא שאטה ומשוחחים. אחד מהם, מרדכי משה, סיפר לשניים האחרים, עמוס נחום ואליאס דאלי, שיש בידיו מידע על המקום שבו קבור חייל צה"ל, שנחשב נעדר. בזמן השיחה, משה בעצמו לא ידע לומר אם מדובר במג'די חלבי או בגיא חבר.

אחרי שנחום ודאלי מנהלים דיון עם משה, הם מבינים שהמידע הזה הוא יקר ערך. השניים קיבלו את הסכמתו לפנות למדינה, בעקבות שורה של הבטחות שהבטיחו לו, ביניהן ייצוג על ידי עורך הדין בועז קניג - ובלבד שייתן להם את מפת הסתרים.

אביו של חלבי: "לא מאמין לאסירים"

בהמשך, פונים השניים לרשויות והמדינה עושה את ההערכות והבדיקות שלה. גורם משפטי בכיר מספר כי נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה נתניהו, היועמ"ש ובכירים נוספים במערכת הפוליטית עודכנו בפרטי הפרשה. על כל הדיון עם האסירים ניצח דוד מידן, האיש שתיווך בעסקת גלעד שליט.

אחרי שהגורמים שקלו את המידע, הם החליטו לחתום עם השניים הסכם. אם אכן המפה תוביל לגופת החייל וכן יוכח כי לשניים לא היה קשר למותו - המדינה מתחייבת לשחרר אותם לאלתר.

במקביל, בריאיון לתכנית "שש" הביע נזמי חלבי, אביו של החייל מג'די חלבי ספק רב במידע שיוביל לטענת האסירים למציאת בנו. "אני לא מאמין לאסירים האלה ולמידע שבידם. אני מאמין שמג'די חי וקיים, כל עוד לא הוכח אחרת", אמר האב. "בעזרת השם נראה אותו כמה שיותר מהר אצלנו בבית, ונזמין אתכם לחגוג איתנו את זה".

"עסקת חלבי" - הסיקור המלא:

ההסכם עם אסירי העולם: "לספק מוצר מסוג גופת אדם"

כך נחתמה "עסקת חלבי"

ה"מקור" למידע אודות החייל הנעדר: אסיר שרצח בדם קר כי "קינא"

משפחת הנעדר מקווה לטוב: "מטלטל אותנו כל פעם מחדש"

הסכם עם אסיר עולם: חנינה תמורת גופת נעדר

מתאם עסקת האסירים: השליח למו"מ שליט דוד מידן

העסקה נחשפת: חנינה תמורת גופת החייל הנעדר מג'די חלבי

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת