כך נחתמה "עסקת חלבי"

האם תעלומת קורותיו של החייל מג'די חלבי מדליית אל כרמל קרובה לפתרון? אמש חשף גיא פלג כתבנו את העסקה שנחתמה עם שני אסירים האלה מכלא שאטה, ששמעו מאסיר שלישי שיש לו מידע על מקום המצאה של גופתו של חלבי. אביו של חלבי מבהיר: "לא מאמין לאסירים"

הסיפור מאחורי העסקה שנחתמה בין המדינה לשני האסירים עמוס נחום ואליאס דאלי, כפי שנחשפה אמש לראשונה במהדורה המרכזית של חדשות 2 - קצת מורכב: הכל התחיל בשלושה אסירים, שניים מהם רוצחים, שיושבים ביחד בכלא שאטה ומשוחחים. אחד מהם, מרדכי משה, סיפר לשניים האחרים, עמוס נחום ואליאס דאלי, שיש בידיו מידע על המקום שבו קבור חייל צה"ל, שנחשב נעדר. בזמן השיחה, משה בעצמו לא ידע לומר אם מדובר במג'די חלבי או בגיא חבר.

אחרי שנחום ודאלי מנהלים דיון עם משה, הם מבינים שהמידע הזה הוא יקר ערך. השניים קיבלו את הסכמתו לפנות למדינה, בעקבות שורה של הבטחות שהבטיחו לו, ביניהן ייצוג על ידי עורך הדין בועז קניג - ובלבד שייתן להם את מפת הסתרים.

אביו של חלבי: "לא מאמין לאסירים"

בהמשך, פונים השניים לרשויות והמדינה עושה את ההערכות והבדיקות שלה. גורם משפטי בכיר מספר כי נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה נתניהו, היועמ"ש ובכירים נוספים במערכת הפוליטית עודכנו בפרטי הפרשה. על כל הדיון עם האסירים ניצח דוד מידן, האיש שתיווך בעסקת גלעד שליט.

אחרי שהגורמים שקלו את המידע, הם החליטו לחתום עם השניים הסכם. אם אכן המפה תוביל לגופת החייל וכן יוכח כי לשניים לא היה קשר למותו - המדינה מתחייבת לשחרר אותם לאלתר.

במקביל, בריאיון לתכנית "שש" הביע נזמי חלבי, אביו של החייל מג'די חלבי ספק רב במידע שיוביל לטענת האסירים למציאת בנו. "אני לא מאמין לאסירים האלה ולמידע שבידם. אני מאמין שמג'די חי וקיים, כל עוד לא הוכח אחרת", אמר האב. "בעזרת השם נראה אותו כמה שיותר מהר אצלנו בבית, ונזמין אתכם לחגוג איתנו את זה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת