האם לבנת פורן תמשיך לייצג זכאים?

צו עיכוב הוגש בעניינה של לבנת פורן, זאת לאחר שביהמ"ש אסר עליה לפרסם את עצמה כמי שמסייעת לזכאים לממש את זכויותיהם הרפואיות. השופט שפירא קבע אתמול כי "חלק ניכר מפעולות 'המרכז למימוש זכויות רפואיות' מסיגות את גבול מקצוע עריכת הדין, ועליהם לחדול מפעילות"

לאחר שנקבע על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים כי "המרכז למימוש זכויות רפואיות" בראשות לבנת פורן איננו רשאי להמשיך לפרסם עצמו כמי שמסייע לזכאים לממש זכויות רפואיות, העניק השופט יוסף שפירא צו עיכוב לביצוע פסק הדין.

בית המשפט קיבל היום את בקשת לבנת פורן והוציא צו עיכוב לביצוע פסק הדין, מה שמאפשר לחברה להמשיך בפעילות כרגיל.

אתמול, החליט בית המשפט לאסור על פורן "לייצג לקוחות או לטעון בשמם בפני כל גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית, לרבות ועדות ערר על החלטות גורמים מינהליים ברשויות ובמוסדות השונים, לערוך מסמכים בעלי אופי משפטי עבור לקוחות, לרבות הכנת כתבי ערעור וערר, ולרבות מילוי טפסים עם תוספות מלל וצירוף חוות דעת, לפעול למתן ייעוץ וחוות דעת משפטית; לפנות בדרישה לתשלום פיצויים או להכרה בנזק למוסד לביטוח לאומי, קצין תגמולים, רשויות המס, וחברות הביטוח - למעט פנייה באמצעות יועץ מס מוסמך, ולפנות בשם הלקוחות לפקיד שומה במס הכנסה ולמסגרות מעין שיפוטיות בביטוח הלאומי ולנסח עבור הלקוחות ערעורים או עררים על החלטות המתקבלות במוסדות אלה".

עוד הורה בית המשפט לפורן לפנות לכל מי שנרשם כלקוח בחברה וליידע אותו כי המרכז "לכל היותר מסייע למלא טפסים באופן טכני בלבד, אך אינו מסייע או מייעץ איזה טופס יש למלא ואיננו מסייע במימוש זכויות כלשהן".

השופט שפירא קבע כי "חלק ניכר מפעולות 'המרכז למימוש זכויות רפואיות' מסיגות את גבול מקצוע עריכת הדין, ועליהם לחדול מפעילות". פורן תיאלץ גם לשנות את הפרסומים הרבים בהתאם לאיסורים שנקבעו בפסק הדין.

לשכת עורכי הדין: נלחמים במסיגי גבול

בית המשפט קיבל את טענות לשכת עורכי הדין כי "גם עזרה טכנית במילוי טפסים, הנעשית בתשלום על ידי גורם המעיד על עצמו שיש לו 'הידע המקצועי והניסיון בטיפול במימוש זכויות רפואיות', עלולה להוות בעיה ולחשוף את הציבור למחדלים רבים, מבלי שניתן לפקח על טיב פעולתו ומבלי שניתנת הגנה אמיתית לפונים אליו לצורך מימוש זכויות שהוקנו בחוק".

ראש לשכת עורכי הדין עו"ד דורון ברזילי, ציין כי "פסק הדין מהווה אבן דרך חשובה בתופעה המתגברת של הסגת גבול מקצוע עריכת הדין. בית המשפט הציב גבולות ברורים בכל הנוגע למתן שירותים משפטיים מתוך ראיית טובת הציבור, שיהיה זכאי לקבלת שירותים רק מאלו שהוסמכו והוכשרו לכך. הלשכה מעמידה את המאבק במסיגי גבול המקצוע בראש סדר העדיפויות".

לבנת פורן הודיעה כי תערער על פסק הדין לבית המשפט העליון. "המרכז למימוש זכויות רפואיות פועל בזירה הרפואית בלבד, מול ועדות רפואיות, באמצעות חוות דעת רפואיות ואינו פועל כלל בזירה המשפטית", נמסר בתגובה לפסק הדין, "המרכז למימוש זכויות רפואיות מסייע לאזרחים שמרגישים נרמסים על ידי הביורוקרטיה, באמצעות רופאים מומחים ואנשי מקצוע. פסק הדין שהתקבל הבוקר אינו מצביע על פגיעה בלקוחות. מדובר בניסיון של גילדת עורכי הדין, השומרת על האינטרסים שלה, על מנת לנכס לעצמה באופן בלעדי גם תחומים רפואיים. פסק דין זה פוגע בערכי היסוד של חופש העיסוק ובחופש הבחירה של האזרח ולכן אנו נפנה לערעור בבית המשפט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת