דקה אחרי דקה: מה חיפש רוצח הוריו בגוגל?

מסתבר שלפני שנרצחו נח ונורית מעוז, ישב בנם דניאל במשך 6 שעות, ותיקתק בלי הפסקה מילים וביטויים בחלון החיפוש של גוגל. החוקרים הצליחו לשחזר את החיפושים ועם כל הקשה על המקלדת כל קליק על העכבר, התחזקה ההערכה שזה האיש שהחוקרים מחפשים. דניאל ניסה למחוק את הזיכרון של המחשב, אבל הוא, המחשב, זכר הכל

במשפטו של דניאל מעוז, הנאשם ברצח הוריו, יש עד מפתח מיוחד. הוא לא היה מעולם בזירה או סמוך לה, אבל הוא הגיע הכי קרוב שאפשר למוח של התאומים בשעות שלפני הרצח. אלו הם הכוננים של המחשב של דניאל וניר מעוז. אחת הפעולות הראשונות של החוקרים אחרי הרצח הייתה לתפוס את המחשבים של התאומים.

הדיסקים הקשיחים נמסרו ליואב זילברשטיין, בעל חברה לשחזור מידע. בכל יום מגיעים למעבדה הזאת כ-20 אנשים נואשים שאיבדו חומרים יקרים להם במחשב עקב תקלה טכנית או עקב מחיקה ואפילו פירמוט שמישהו ביצע. זילברשטיין גילה די מהר שדניאל מעוז מחק את היסטוריית החיפוש במחשב שלו.

"המידע נשמר גם במחשב של המשתמש וגם בשרתים של חברת גוגל", מסביר זילברשטיין, "ובעצם ניתן להגיע ולשחזר אותו ולהגיע לממצאים מדויקים - מי חיפש, מתי חיפש, מה הצירוף המדויק שחיפשו". 4 ימים הטכנאים ישבו על הכונן של דניאל מעוז. בלילה הרביעי, זילברשטיין מתחיל לקבל תוצאות. "אני מגלה שהמשתמש, ביום הרצח, שעות ספורות לפני הרצח", מספר זילברשטיין, "מחפש את הצירוף האם קרן פנסיה עוברת בירושה".

החיפושים בוצעו 5 שעות לפני הרצח

זה מה שביקש לברר דניאל מעוז, 5 שעות לפני שסכין שיספה את הגרונות של הוריו. באותו לילה, זילברשטיין החזיק את החוקר הראשי סנ"צ שלמה דאי בטלפון עד 3:00 לפנות בוקר, עם הפתעות נוספות שגילה על הכונן. אין הרבה אירועים שבתוך מחשב מוצאים תכנון של רצח, בדרך כלל מוצאים מניעים של רצח.

גופותיהם של נח ונורית מעוז, מוטלות בשלולית גדולה של דם, התגלו על ידי הבן ניר בבוקר באוגוסט אשתקד. הרצח בוצע בלילה הקודם, שהיה מוצאי שבת. השעה הייתה בסביבות 23:00, כך לפי השכנים, ששמעו את נורית זועקת.

"הדבר הבא שאני מגלה זה תוך כמה זמן מרגע הפטירה עד רגע קיום הצוואה", מסביר זילברשטיין. כשדניאל מעוז ערך את החיפוש הזה בגוגל, הוריו היו עדיין בחיים. הוא ישב 6 שעות על המחשב, כמעט ברציפות, וזילברשטיין הצליח לשחזר מה הוא חיפש ולאיזה אתרים נכנס, דקה אחר דקה.

חיפש בגוגל "הבן חשוד ברצח הוריו"

"רצח את בני הזוג בשנתם, את זה הוא מחפש בגוגל", משחזר זילברשטיין, "הילדים חשודים ברצח הוריהם. סרטוני הדרכה, כיצד לחמוק מאשמת רצח. אתרים של עורכי דין פליליים... הוא הקיש 'הבן חשוד ברצח הוריו' ונכנס לכתבה בעיתון "הארץ", שקשורה לזה.

החיפושים הבאים שגילה זילברשטיין היו מטרידים במיוחד: ערך הוויקיפדיה של טבח משפחת פוגל באיתמר ומאמר שנושאו "מה הופך אדם לרוצח פסיכופת". סביב השעה 20:00 מכבה מעוזאת המחשב שלו, רגע לפני הוא גם מוחק את ההיסטוריה שהייתה בתוך הדפדפן, ומהרגע הזה המחשב כבר לא פעיל יותר. והוא לא נדלק שוב.

דניאל מעוז סיפק למשטרה כמה גרסאות. בראשונה, לא היה בכלל בירושלים בזמן הרצח. בשנייה, היה בפגישה רומנטית בשכונה אחרת. בשלישית, היה בשירותים של דירת הוריו כשתוקפים אלמונים התנפלו עליהם.

מעוז טען: האח ניר הוא זה שרצח

וזאת הגרסה הרביעית: דניאל אכן נכח בדירה בליל הרצח. הוא הגיע לדירה בשעות הערב, הוא היה שם. בשלב מסוים הוא נכנס לשירותים, חדר שירותים קטן שנמצא בכניסה לדירה. בשלב מסוים, בעודו בשירותים, הוא שומע קול ליד הדלת. הוא לא יודע אם אדם נכנס או יצא, ואז, שניות ספורות לאחר מכן, הוא שומע את הוריו נאנקים מכאב. זה השלב שבו הוא פותח את הדלת של השירותים. הוא מזהה אדם מולו - את ניר, את אחיו, והוא נאבק עמו. כתוצאה מהמאבק הזה הוא נחתך באצבעו. ניר מצליח להכריע אותו ארצה ונמלט מן הדירה.

עורך דינו של מעוז דוד ברהום, מספק את ההסבר הבא: "ייתכן מאוד שההיסטריה והלחץ השפיעו עליו שלא להתקשר למשטרה, אבל הוא ימסור בעניין הזה הסבר מפורט בבית המשפט". עו"ד ברהום מונה מטעם הסנגוריה הציבורית לפני כחודש, לאחר שהסנגור הקודם התפטר. זה היה נראה כמו תיק אבוד, אבל ברהום הצליח לעורר כמה תהיות.

הוא גרם, למשל, לראש המכון לרפואה משפטית, פרופ' יהודה היס, להתפתל על דוכן העדים, שכן לפני שנעצר מעוז, היס קבע, על סמך פיזור פצעי הדקירה והחתכים בשתי הגופות, שסביר להניח שהיה יותר מתוקף אחד.

"חשש שיופלל ברצח בגלל DNA זהה"

"הוא לא מכחיש שהוא ניגש לגופות של הוריו. בשלב מסוים הוא נגע בסכין שהייתה תקועה בחזה של אביו. טביעות האצבע שלו היו על הסכין, DNA שלו היה על הסכין. ידו לא הייתה במעל, ולכן הוא נפטר מן הסכין. זה לא מוכיח, לרגע אחד, שהוא זה שדקר את אביו", מסביר עו"ד ברהום. דניאל מעוז מודה גם ששטף את כל הזירה באקונומיקה ואפילו ניקה מתחת לציפורניים של הוריו המתים, כדי להעלים את שרידי ה-DNA של התוקף.

ההיגיון, לכאורה - מכיוון שהוא ואחיו ניר הם תאומים זהים, וניר, לטענתו, הוא התוקף, הוא חשש שיופלל שלא בצדק. אולם, יש רק בעיה קטנה עם הגרסה הזאת. עד לבדיקה של המשטרה, לא היה ידוע שהם תאומים זהים. ההורים לא ידעו שהם תאומים זהים, לא האחים, לא החברים, אף אחד לא ידע שיש להם DNA זהה. המשפחה וההורים לא ידעו שהם זהים, ניר לא ידע שהם זהים וגם דניאל לא ידע שהם זהים.

"בעניין (החומר שנמצא על המחשב) אנחנו נתמודד בפרשת ההגנה ואני מעדיף שנשאיר את זה לפרשת ההגנה", אומר עו"ד ברהום. במחשב של דניאל מעוז מצא זילברשטיין גם חומרים פדופיליים. דניאל טוען שבמשך חצי שנה מאז הרצח לא חשף שניר היה, כביכול, בזירה, עקב הפחד שניר יחשוף אותו כפדופיל.

"אני מאמין בטענה הזאת", אומר ברהום, "אם הייתי מייצג אותך,היית רוצה שזה בדיוק מה שאני אעשה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת