השוטרים תקפו אח שכול בבית העלמין ביום הזיכרון - ושיקרו

שוטרים טענו כי הותקפו על ידי משפחה שכולה בבית העלמין, בעקבות סכסוך על תו חניה. השופטת זיכתה את המשפחה וקבעה כי השוטרים פעלו באלימות רבה, שיקרו בחקירתם וגירשו עדים מהזירה. כעת מגישה המשפחה תביעת נזיקין בסך מיליון שקלים נגד השוטרים והמשטרה

ארכיון (חדשות 2)

הביקור בבית העלמין הסתיים באלימות - ובתביעה נגד שוטרים: בית משפט השלום בנצרת זיכה שני תושבים מהצפון שהואשמו בתקיפת שוטרים וקבע כי "הגרסאות שמסרו השוטרים הטילו את האשם להתרחשויות על הנאשמים, כדי לחלץ עצמם מן הטענה בדבר אלימות מופרזת ובלתי מוצדקת שנקטו כלפי הנאשמים". השניים לא הסתפקו בזיכוי - והגישו היום (שלישי) תביעת נזיקין נגד השוטרים התוקפים, בהם מפקד תחנת צפת לשעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע התרחש ביום הזכרון לחללי מערכות ישראל באפריל 2010. א', אח שכול ומ', אחיינו, הגיעו בליווי בני משפחתם לבית העלמין הצבאי שבצפת. א', שהסיע את אימו, נכנס עם רכבו לתוך שטח בית העלמין ונתבקש על ידי שוטרים ששהו במקום להזיז את הרכב. א' הציג בפני השוטרים אישור חניה בבית העלמין והדבר עורר ויכוח בין הצדדים.

לפתע, כך לטענתו, פתח השוטר את דלת הרכב, הוציא את א' בכח מרכבו, השליכו על הקרקע והחל לבעוט בפלג גופו העליון. האחיין מ' שהבחין במקרה נחלץ לעזרתו של דודו והותקף על ידי שוטרים נוספים ששהו במקום. א' ו-מ' נאזקו ונעצרו כשהם המומים וחבולים ושהו במעצר בתחנת המשטרה למשך ימים ספורים. כנגד א' ו-מ' הוגש כתב אישום במסגרתו הואשמו בתקיפת השוטרים ובעקבות כן הושמו במעצר בית למשך חצי שנה.

עו"ד רועי אייל

"גירשו עדים ומסרו עדות שקר"

בעקבות האירועים הקשים ומעצר הבית הממושך, מצבם של א' ו-מ' החל להדרדר לטענתם. בכתב התביעה שהגישו השניים באמצעות פרקליטיהם, עו"ד רועי אייל ועו"ד מירית דרור, הם טענו כי בעקבות המקרה הם פיתחו תגובה נפשית טראומתית קשה ושקעו בחובות כבדים. המשפט בעניינם התנהל יותר משלוש שנים כאשר בסופו זוכו השניים מכל אשמה על ידי השופטת לילי יונג גפר. עם זאת, ציינה השופטת כי נמצאו סתירות גם בגרסאותיהם של א' ומ'. 

בזיכויים של השניים נקבע כי השוטרים, וביניהם מפקד תחנת המשטרה דאז רפ"ק רן אופיר, מסרו עדות שקר במהלך החקירה במח"ש ואף גירשו עדים אובייקטיבים ששהו במקום תוך אמירות בוטות כגון "תעופי מפה" ו"לכי לכי", והכל כדי לשלול גביית עדויות נגדם.  

לבית משפט השלום בחיפה הוגשה תביעת פיצויים בסך יותר ממיליון שקלים נגד השוטרים התוקפים ונגד משטרת ישראל כולה. בכתב התביעה מועלות טענות קשות כנגד התנהלות המשטרה, המחלקה לחקירות שוטרים וכלפי השוטרים המעורבים בעצמם.

ביקורת חריפה על השוטרים בבית המשפט (חדשות 2)

 
מהמשטרה נמסר בתגובה כי "מאחר והתיק מצוי בהליך משפטי, מן הראוי שהטענות המועלות בכתב התביעה ייבחנו על ידי בית המשפט". מפרקליטות מחוז חיפה אזרחי נמסר כי הם לומדים את פרטי התביעה ויגיבו בבית המשפט.