ביניש: "הביטחון גובה מהחברה הישראלית מחיר כבד"

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס בחרה לספק את התבטאותה הפומבית הראשונה מאז פרישתה בכנס אקדמי שעסק בפרשת קו 300. בין היתר, היא קראה להטיל פיקוח על התנהלות גופי הביטחון והבהירה כי אלה אינם מורשים לפעול בניגוד לחוק, גם "למען מטרה חשובה ככל שתהיה"

לראשונה מאז נפרדה מכיסא נשיאת בית המשפט העליון לפני כחודש, נשאה הערב דורית ביניש דברים - ללא גלימת השופט. היא סיפקה את הופעתה הציבורית הראשונה מאז פרישתה בנאום באוניברסיטת תל אביב שעסק בהשלכות פרשת קו 300. האירוע הועבר בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

ביניש התייחסה, בין היתר, למעמדה הרם של סוגיית הביטחון בישראל ומתחה ביקורת על כך שבחסות טענות על הצורך בשמירתה, נעשה שימוש לא תקין בכוח הרב המצוי בידי המערכות הנוגעות בדבר.

"לנוכח חשיבות השמירה על הביטחון ועל הצורך להעניק כלים מספקים לשירותי הביטחון להגשמת מטרותיהם ומילוי תפקידם, משלמת החברה בישראל מחיר גבוה מאוד - מדי יום", היא הסבירה.

ביניש הדגישה כי אינה מקלה ראש בחשיבות פעילותם של גורמי הביטחון, אך הבהירה כי "דווקא בשל חשיבות מתן הסמכויות והמחיר הנדרש, יש צורך בפיקוח - כדי שלא נשלם מחיר מופרז ולא נפגע בערכים הבסיסיים והדמוקרטיים שבה אנו חיים".

"אסור לעבור על החוק, גם למען מטרה ביטחונית חשובה"

נוסף על כך, התייחסה נשיאת בית המשפט העליון בדימוס להאשמות שהטיחו גורמים שונים במערכת המשפט שבה פעלה עשרות שנים ותיארה את תחושותיה: "מצאנו את עצמנו במרכז מסע הסתה. לא היה קשה לייחס לנו מחשבות אנטי ישראליות ואינטרסנטיות".

בסיכום דבריה אמרה ביניש: "התפיסה הבסיסית של בית המשפט העליון היא שאין כל הצדקה לפעולות מחוץ לגבולות החוק. לחוק יש מרות ואף גוף אינו יכול לפעול בניגוד אליו - גם למען הגשמת מטרה ביטחונית, חשובה ככל שתהיה".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק