עידן חדש: אשר גרוניס הושבע לנשיא בית המשפט העליון

עם פרישת השופטת דורית ביניש מכס השיפוט, הושבע הנשיא גרוניס לתפקיד נשיא בית המשפט העליון בטקס ממלכתי שנערך בבית הנשיא. בנאום שנשא הדגיש גרוניס: "כל מי שהדמוקרטיה הישראלית יקרה לו חייב להגן על הרשות השופטת". רה"מ נתניהו ציין: "רק בחודשים האחרונים גנזתי כל חוק שאיים לפגוע בעצמאות המערכת"

השופט אשר גרוניס נכנס היום לנעליה של נשיאת בית המשפט העליון הפורשת דורית ביניש ומונה לנשיא העשירי של בית המשפט העליון. את טקס ההשבעה העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

במהלך הטקס החגיגי שנערך בבית הנשיא בירושלים, הדגיש נשיא בית המשפט העליון הנכנס גרוניס: "בשנים האחרונות נעשו ניסיונות מכיוונים שונים לפגוע ברשות השופטת. הנשיאה דורית ביניש עמדה כחומה בצורה בפני אותם ניסיונות וזו הזדמנות נוספת להודות לה על פעילותה. חובה על כל אזרח ותושב להבין כי הגנה על הרשות השופטת אינה הגנה על אינטרס אישי של השופטות והשופטים המכהנים בבתי המשפט".

גרוניס הוסיף: "כל מי שהדמוקרטיה הישראלית יקרה לו חייב להגן על הרשות השופטת. הרשות השופטת הינה הערובה הטובה ביותר להגנה על זכויות האדם ולכך שהרשויות האחרות לא יחרגו מן המותר להן. דמוקרטיה אמיתית אינה יכולה להתקיים בלא רשות שופטת בלתי תלויה, עצמאית וחזקה. בצד העצמאות ואי התלות האישית של השופטים, שאין חולק כי הן קיימות בארצנו, יש להבטיח את עצמאותה המוסדית של מערכת השפיטה".

נתניהו: "מבטיח כל סיוע שידרש"

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך בנאומו את גרוניס על כניסתו לתפקיד: "אני יודע שיש בך את כל המרכיבים הדרושים כדי להוביל את מערכת המשפט בישראל בתקופה הקשה הזאת. אני מאחל לך בהצלחה ומבטיח כל סיוע שידרש, נסייע לך בבירוקרטיה עד גבול היכולת".

"תראו לי רודנות אחת, חברה לא דמוקרטית אחת, שבה קיימת מערכת משפט חזקה ועצמאית", הדגיש נתניהו והוסיף: "רק בחודשים האחרונים גנזתי כל חוק שאיים לפגוע בעצמאות המערכת. אני אמשיך לפעול כך ובכל פעם שיגיע לשולחני חוק שעלול לפגוע בעצמאות בית המשפט בישראל אנו נוריד אותו".

ראש הממשלה המשיך והודה לנשיאה היוצאת: "דורית היקרה, את פרצת דרך שהתמנת לאישה הראשונה כנשיאת בית המשפט העליון, את גם הצברית הראשונה בתפקיד. אני מכיר את הבית הנפלא בו גדלת את הערכים שמהם ספגת לתרומה למדינה. כנכדה למי שנספו בשואה את מכירה בערך של הקמת בית לעם היהודי".

"נהנתי להכיר את האישיות המיוחדת שלך את החכמה והתבונה שלך, תבונת השכל והלב", ציין ראש הממשלה נתניהו.

פרס: "עם ישראל מאחל לך הצלחה רבה"

נשיא המדינה שמעון פרס נשא גם הוא דברים: "בידיך הופקד היום שרביט הנשיאות של בית המשפט העליון ועמו מלוא כובד האחריות להנהגת המערכת השיפוטית של מדינת ישראל. בטוחני שמכוח אישיותך, חוכמתך, ניסיונך הרב, עמדותיך העקרוניות, ובקיאותך ברזי המשפט, תוסיף נדבך חשוב בדמותך, לביצור מעמדו של בית המשפט ולחיזוק שלטון החוק בישראל".

פרס הוסיף: "אתה כבוד השופט גרוניס, מביא עימך לכהונתך הרמה השקפה משלך. ההיסטוריה של בית המשפט העליון מעידה כי נשיאיו לאורך השנים נבדלו זה מזה: חלקם הוגדרו 'ליברלים' יותר, וחלקם נחשבו "שמרנים". ההגדרות הגורפות הללו לעולם אינן מדויקות".

הנשיא הדגיש: "עם ישראל כולו מאחל, בכל ליבו, לך ולמערכת המשפט הישראלית כולה, הצלחה רבה. אני משוכנע כי תמלא את המשימה המוטלת עליך בכבוד".

ביניש: "מאחלת לך הישגים"

לאחר כניסתו של גרוניס לתפקיד, איחלה לו עמיתתו הפורשת ביניש: "אין ספק בלבי שתשמור על מערכת המשפט ותתרום לעצמאותה ואי תלותה. אני פורשת ממערכת מצוינת שמכהנים בה שופטים מצוינים חדורי תחושת שליחות".

"ממחר יכהן כנשיא השופט גרוניס, שופט מקצועי שמכיר את המערכת מקרוב. הוא שופט מקצועי וענייני. אין ספק בלבי שהוא יהיה נשיא שיתרום לפיתוח המערך השלטונית", סיכמה הנשיאה הפורשת.

מוקדם יותר פנתה ביניש לגרוניס ואמרה: "אין סוד שבתחומים מסוימים גישותינו למשפט שונות, אך הדבר לא העיב על יחסינו. אשר הוא שופט בכל רמ"ח אבריו, אני מאחלת לך הישגים".

מי אתה באמת, אשר גרוניס?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת