תיעוד ההתעללות בחולון: "לסגור את הגן מיד"

עשרות הורים הפגינו הבוקר מול גן הילדים שבו תועדו גננות וסייעות מתעללות לכאורה בילדים בזמן מנוחת הצהריים. הם קראו לסגור את המוסד ולחקור את הפרשה ביסודיות ודרשו מהורים נוספים להימנע מלשלוח את ילדיהם לגן. "הלב נשבר לנוכח הידיעה שמי שהיה צריך לשמור לי על הילד עשה ההפך ופגע בו", אמרה אחת האמהות

לאחר שאמש נחשפו בחדשות 2 Online הסרטונים שבהם נראות גננות וסייעות בחולון מתעללות לכאורה בילדי אחד הגנים בעיר, הפגינו הבוקר (חמישי) עשרות הורים לילדים בגן, במחאה על כך שהמוסד החינוכי עדיין לא נסגר על ידי הרשויות. המפגינים הניפו שלטים וקראו להורים נוספים להוציא את ילדיהם מהגן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

א', שבנו בן השנה אושפז בבית החולים וולפסון לאחר שנחבל בגן, זעם על המשך הפעלת המוסד החינוכי וקרא לחקור את הפרשה עד תום. "אנחנו מבקשים לסגור את הגן לאלתר", אמר א' לחדשות 2 Online. "צריך לסגור אותו לפחות עד לסיום בירור הפרשה".

היום הגיע א' להפגין מחוץ למקום, בתקווה שהורים שממשיכים לשלוח את ילדיהם לגן יתעשתו ויוציאו את ילדיהם בהקדם. "באנו יום אחד להוציא את הילד מהגן ואז שמנו לב שהוא סובל מכאבים ביד", סיפר האב. "לא הבנו מה מקור הכאב, ולקחנו אותו לרופא, שם הסתבר שהילד פרק את המרפק. שאלנו בגן מה קרה לילד והם טענו שכנראה בזמן שהחליפו לו חולצה משכו אותה קצת חזק מדי. הגננות והסייעות הוסיפו כי משום שהילד קצת חלש, כנראה שנפרק המרפק בטעות".

לטענתו של א', הורים נוספים החליטו שלא לשלוח את ילדיהם לגן הבוקר, לאחר פרסום התמונות שבהן נראה צוות הגן מתעלל כביכול בחלק מהילדים. עד להגשת כתב אישום ופרסום החשדות הראשוניים כנגד צוות הגן, לא שיער האב שהצוות החינוכי הוא המקור לחבלות מהן סבל הילד.

"יש פה ילדים קטנים", ציין האב. "פשוט חייבים לסגור את הגן הזה. אם היה פיקוח יותר טוב על הגנים, או מצלמות מסודרות, המצב היה יותר טוב. דיברנו עם לא מעט הורים, ורבים מהם החליטו להוציא גם עכשיו את הילדים. אני עדיין לא מבין איך ישנם הורים שעדיין מביאים את ילדיהם לגן אחרי מה שקרה, ואחרי שהם ראו את התמונות. אני לא מעכל את זה פשוט".

"קשה לראות את התמונות"

חלק מההורים שהגיעו להפגין נשאו שלטים ובהם הדברים שאמרו להם הילדים לאורך התקופה: "כשאני מתנהג יפה לא עושים לי כואב" נכתב על שלט אחד ו-"אמא כואב לי", נכתב על שלט אחר. אם לילד בן 4 שלומד בגן הפגינה גם היא וסיפרה כי בקרב ההורים ישנן תחושות קשות בבוקר שלאחר שידור הכתבה. "ידענו על המקרים הללו אבל לראות את זה קשה מאוד", אמרה האם. "לראות את התמונות הרגיש לי כמו אגרוף בבטן. הלב נשבר לנוכח הצילומים האלה והידיעה שצוות שהיה צריך לשמור לי על הילד עשה ההפך ופגע בו".

המנהלת שהואשמה בגין תקיפת קטין בידי אחראי הורחקה מהגן וכעת מנהלים אותו קרובי משפחתה. מדובר בגן הכולל גם תינוקייה וגם פעוטון ובו עשרות ילדים בגילאים שלושה חודשים עד ארבע. צו איסור פרסום הוטל על פרסום שמותיהם של מנהלת הגן וכן של צוות המטפלות נגדן הוגשו כתבי אישום.

מלבד כתב האישום שהוגש נגד הגננת, הוגשו כתבי אישום נגד שש הסייעות שעבדו בגן ותועדו מתעללות לכאורה בילדים. על פי כתב האישום, הנשים נהגו לבצע מעשי אלימות בילדים שהיו תחת השגחתן. חלק מהאירועים תועדו על ידי מצלמות האבטחה שהוצבו במקום.

ההורים שנחשפו לסרטונים שהגיעו לחדשות 2 Online הזדעזעו ממעשיהן של אלו שבידיהן הפקידו את שלומם וביטחונם של ילדיהם. אחת הגננות נראית בסרטונים מטיחה ילד כלפי הקיר. לאחר מכן היא מתועדת כשהיא ניגשת לאותו ילד ודוחפת אצבעות לעיניו.

חלק ניכר ממקרי האלימות התרחש בשעת ההשכבה לשנת צהריים, שבמהלכה נראות הסייעות, בכמה מקרים שונים, מושכות את הילדים בכוח ומטיחות אותם אל המזרונים. באחד המקרים הקשים שתועדו רואים את אחת הסייעות דורכת על ראשו של ילד ולאחר מכן בועטת אותו מחוץ למזרון שעליו הוא שוכב.