בג"ץ ידון בשובת הרעב הפלסטיני

חאדר עדנאן מג'נין נלקח לפני חודשיים למעצר מנהלי ומאז הוא מסרב לאכול ולשתות. הוא השיל עשרות קילוגרמים ממשקלו ונתון בסכנת חיים מיידית. בשל מצבו הבריאותי, וגם מחשש כי בהיעדר פיתרון בעניינו הוא ימות והג'יהאד האסלאמי יבקש נקמה, יקיים היום בג"ץ דיון דחוף בנושא

בבג"ץ ייערך היום דיון בעתירתו של חאדר עדנאן, העציר הפלסטיני ששובת רעב כבר 65 ימים. עדנאן, איש הג'יהאד האיסלאמי, מוחה על כליאתו במַעצר מינהלי בישראל, ובשל מצבו הבריאותי החליט בית המשפט להקדים את הדיון בעניינו. האסירים הפלסטינים בישראל הודיעו שיערכו ביום חמישי שביתת רעב לאות הזדהות עם עדנאן.

מצבו של עדנאן זוכה לעניין רב בשטחים ובעולם הערבי עקב עמידתו בשביתת הרעב שעליה הכריז כשנעצר. גם הרופאים שאמונים על הטיפול בו, בבית החולים "זיו" שבצפת, מתקשים להבין כיצד הוא מצליח להחזיק מעמד ללא מזון לאורך תקופה כה ארוכה. "הוא חלשלוש", תיאר ד"ר ריימונד פראח - מנהל המחלקה הפנימית בבית החולים. "יש מקרים יחידים של אנשים שהחזיקו מעמד חודש וחצי". אביו של עדנאן, מוסא, סיפר בשבוע שעבר על מצב בנו ואמר: "הוא שקל 91 ק"ג ועכשיו - 54 ק"ג. השיער נושר לו מהראש וגם מהזקן".

בעקבות ההידרדרות במצבו מאושפז שובת הרעב ביומיים האחרונים ב"זיו". פרקליטו של עדנאן, עו"ד מחמוד חסנטא, סיפר בשבוע שעבר כי "מצבו הרפואי בהחלט קשה מאוד ונשקפת לו סכנת חיים של ממש". את הצעד שבו בחר נקט במחאה על טענותיו נגד המעצר המינהלי שבו הוא נתון ועל העינויים שעבר לכאורה. ד"ר רוחמה מרטון, נשיאת ארגון "רופאים לזכויות אדם", התייצבה להגנתו. "חאדר אזוק למיטה בשתי ידיים. זה מנוגד לחוק הבינלאומי ולכבוד האדם", היא האשימה.

שביתת הרעב שבה פתח עדנאן, כמו גם התנגדותו ללבוש מדי אסיר וסירובו להיבדק על ידי רופאי שירות בתי הסוהר, הפכו אותו למושא הערצה בקרב תומכי הג'יהאד האיסלאמי בשטחים. בסרטון שהוכן לכבודו מוצגות תמונותיו כשברקע - שיר הלל למעשיו: "הוא מתנגד למדינת הטרור, מדינת המאסרים והצבא" - נאמר שם.

הפגנות תמיכה ואיומים

הפגנות תמיכה בעדנאן נערכות ברצועת עזה ובגדה המערבית כמעט מדי יום, שמהן משגרים מוקיריו איום מפורש: אם ימות - תישא ישראל באחריות. "אנחנו מזהירים את היישות הציונית שאם יאונה רע לשייח חאדר עדנאן  - נמצאות כל אפשרויות התגובה על שולחן פלגי ההתנגדות", הבהיר בשבוע שעבר אחד מחבריו לג'יהאד האיסלאמי.

מהשב"ס נמסר כי "עדנאן מוחזק לפי חוק בהתאם להגדרתו כעצור ביטחוני מינהלי". במערכת הביטחון מקווים לאתר בקרוב פתרון לשביתת הרעב הארוכה ביותר אי פעם בהיסטוריה של הפלסטינים - מחשש שזו תהפוך לחבית נפץ, אם תסתיים הפרשה במותו של פעיל הג'יהאד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת