השופט בדימוס ברק: "למנוע התערבות הממשלה בחקיקה"

מי שהיה נשיא בית המשפט העליון, השופט בדימוס פרופסור אהרן ברק, מתייחס לביקורת נגד בית המשפט העליון ואומר שאם הכנסת או הממשלה מנסות לפגוע ביסודות הדמוקרטיה, בית המשפט חייב להתערב. צפו בקטע מהראיון שהעניק ברק לערוץ הכנסת

"אני לא חושב שהכול שפיט. אף פעם לא אמרתי את זה. לא הכול שפיט. יש עתירות שהן לא שפיטות", כך אומר נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרון ברק, בראיון מיוחד לתכנית "קרמניצר מארח" עם פרופ' מרדכי קרמניצר בערוץ הכנסת.

השופט ברק מתייחס לתרבות השלטונית הנהוגה בישראל: "כשנגד שר פלוני יש ראיות לכאורה שמתוקף תפקידו כשר הוא לקח שוחד והוא אומר 'אני זכאי', עולה שאלה האם האיש רשאי להמשיך בתפקידו כשר. במדינות דמוקרטיות הגישה המקובלת היא שהוא לא יכול המשיך. אצלנו אין תרבות שלטונית מהסוג הזה ובית המשפט הוא זה שצריך לומר לו: 'אתה רשאי להוכיח את זכאותך, אבל אינך רשאי להמשיך בסמכותך".

השופט ברק נדרש גם ליחסים בין הרשות השופטת לרשות המחוקקת. לדבריו, "אם הרשות המחוקקת או המבצעת רוצות לפגוע באחד מיסודות הדמוקרטיה, הפרדת רשויות, ביהמ"ש חייב להתערב, גם אם זה פוגע במעמדו. אם הכנסת לא מרוצה, שתעשה מה שהיא צריכה לעשות ותשנה את הדין כדי שהפעולה תהיה חוקית. הכבוד שאני רוחש לכנסת הוא גדול, אפילו יותר מהכבוד שרוחשים לה חברי כנסת מסוימים. אנחנו שלוש רשויות, כולן שוות, והכנסת היא 'האח הבכור'. עם זאת, יש לפעול נגד אי חוקתיות".

באשר להתנחלויות אמר פרופ' ברק: "לפי החוק, התנחלות היא לא חוקית. אך זה לא אומר שאנשים שנמצאים שם הם הפקר. אם הייתי חושב שגדר הביטחון היא החלטה פוליטית הייתי פוסל אותה. כל עוד זה נוגע לענייני הביטחון, מי שנמצא באזור, בין אם זה תושב ערבי או יהודי , הוא זכאי להגנתו של המשפט הבינלאומי ההומניטארי".

 בהמשך לפסיקת בג"צ מהחודש שעבר על איחוד משפחות, אמר הפרופ': "בכל הפרסומים בנושא דיברו על דמוגרפיה וכשאני ישבתי בתיק הזה, איש לא דיבר על דמוגרפיה. המדינה הופיעה והציגה תצהירים לפיהם 'זה לא דמוגרפיה, זה ביטחון נטו'. אתה שואל אותי האם שיקרו לי אז? איני יודע. יכול להיות שאז היו תכניות מסוג א' ואח"כ היו תכניות מסוג ב'. התכניות הפוליטיות משתנות מיום ליום".

הראיון המלא עם פרופ' אהרון ברק (הראשון מבין שלושה) שודר הערב בערוץ הכנסת.