רועי פלד: "לי לא תחזור, עשינו את המירב"

בן זוגה של לי זיתוני ז"ל סיכם בסיפוק שלוש שנות מאבק חוצה יבשות שהסתיים היום במאסרם של הדורסים. "אין פה סוף שמח", הוא אמר בצאתו מבית המשפט, "העברנו מסר לעולם כולו"

"העברנו מסר חשוב לעולם" - כך אמרו הערב (רביעי) קרוביה של לי זיתוני ז"ל בצאתם מבית המשפט בפריז, שם נשלחו דורסיה לעונשי מאסר לאחר שלוש שנים של מאבק, במהלכן נלחמו להעמידם לדין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בן זוגה של זיתוני, רועי פלד, שעמד בראש המאבק להעמדתם לדין של רוביק וחייט לאחר שנמלטו לצרפת, אמר כי הוא מסופק מהחלטת בית המשפט. "גזר הדין משמעותי מאוד", הבהיר פלד. "ניתן פה עונש מאוד חמור. עצם העובדה שלא ניתנת שום אפשרות לקצר את העונש, או לערער עליו, הוכיחה שמערכת המשפט מסוגלת לעשות את זה".

"אני חושב שמבחינתנו - החברים והמשפחה והתומכים בארץ ובעולם, וגם עשרות אלפי אזרחים בישראל - העברנו פה מסר מאוד רציני לישראל, לצרפת ולכל העולם. אין פה סוף שמח, היא לא תחזור, אבל אני חושב שעשינו את המירב. אני לא חושב שמישהו או משהו יכול לעשות טוב יותר", הדגיש פלד.

"אנחנו רק יכולים לברך על הדרך שעשינו ביחד", אמרו הוריה של לי מחוץ לאולם בית המשפט, לאחר החלטת השופט לגזור חמש שנות מאסר על נהג הרכב הדורס, אריק רוביק, ועל קלוד חייט, חברו שנסע עמו, 15 חודשים בכלא. "יחסית למה שקורה בצרפת אכן נעשה צדק", הם הוסיפו.

"נעשה צדק". לי זיתוני ז"ל

"רוביק נהג כמו מהמר שמשחק בחיים של בני אדם"

הערב הרשיע בית המשפט בצרפת את חייט ורוביק בדריסתה למוות והפקרתה של לי זיתוני ז"ל בתל אביב לפני 3 שנים. רוביק יחל לרצות את עונשו באופן מיידי בצרפת, ואילו ריצוי עונשו של חייט נדחה למועד שאינו ידוע בשלב זה. בנוסף, גזר בית המשפט בפריז כי השניים ישלמו כל אחד עשרות אלפי אירו כפיצוי למשפחתה של זיתוני. לשניים אין אפשרות לשחרור מוקדם מהכלא.

"רועי והמשפחה במצב רגיש", סיפר יוסי גוטמן, דובר עמותת "צדק בשבילי" לחדשות 2 Online. "אנחנו מרוצים מהכרעת בית המשפט, לאחר שהנהג הדורס קיבל חמש שנות מאסר ללא שחרור מוקדם. מערכת המשפט הצרפתית נכנסה ברוביק. השופט כתש אותו. הצלחנו יחד איתם להעביר מסר לצרפת, לישראל ולעולם שאי אפשר להפקיר חיי אדם".

"רוביק נהג כמו מהמר שמשחק בחיים של אנשים", אמר הנרי גיומאר, התובע במשפט, לאחר שדרש מהשופט לגזור על הדורס שש שנות מאסר. "בכל חלק בחייו של רוביק לא נראה שנהג בהיגיון נורמלי".

נשלח לחמש שנות מאסר. רוביק (חדשות 2)

רוביק וחייט התייצבו לפני כשבוע על דוכן הנאשמים והחלו להשיב על שאלות השופט-חוקר. בית המשפט הכריע למעשה מי נהג ברכב - וקבע כי הדורס הוא רוביק ולא חייט, זאת לאחר שהשניים האשימו זה את זה. בני משפחתה של לי חששו שמי שלא נהג, אלא "רק" הפקיר, יסיים את המשפט עם הרשעה בעבירות קלות בלבד.

זיתוני נדרסה למוות בספטמבר 2011 בזמן שחצתה את צומת הרחובות ויצמן ופנקס בתל אביב. חייט ורוביק, שנסעו ברכב ספורט שחור, נמלטו מהמקום במהירות ומבלי להזעיק עזרה, תוך שהם חוצים מספר רמזורים אדומים. מספר שעות לאחר התאונה, כשזהותם עדיין לא הייתה ידועה, הצליחו להימלט מישראל לצרפת יחד עם נשותיהם וילדיהם.