בית המשפט בצרפת הכריע: 5 שנות מאסר לדורס לי זיתוני

בתום מאבק משפטי שנמשך יותר מ-3 שנים, הצדק נעשה: ביהמ"ש בצרפת גזר 5 שנות מאסר לאריק רוביק שדרס והפקיר את לי זיתוני ז"ל, ו-15 חודשים לקלוד חייט שישב לצדו בזמן התאונה. חבריה של לי: "העברנו מסר לעולם"

דורסי לי זיתוני יישלחו למאסר (חדשות 2)

אחרי מאבק של 3 שנים, הכרעה בפרשת לי זיתוני: בית המשפט בצרפת הרשיע הערב (רביעי) את קלוד חייט ואריק רוביק בדריסתה למוות והפקרתה של לי זיתוני ז"ל בתל אביב לפני 3 שנים. השופט גזר על רוביק, שנהג ברכב הדורס, חמש שנות מאסר ועל חייט, שנסע עמו ברכב, שנה ו-3 חודשי מאסר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רוביק יחל לרצות את עונשו באופן מיידי בצרפת, ואילו ריצוי עונשו של חייט נדחה למועד שאינו ידוע בשלב זה. בנוסף, גזר בית המשפט בפריז כי השניים ישלמו כל אחד עשרות אלפי אירו כפיצוי למשפחתה של זיתוני. לשניים אין אפשרות לשחרור מוקדם מהכלא.

"הרגע יצאנו מבית המשפט, רועי והמשפחה במצב רגיש", סיפר יוסי גוטמן, דובר עמותת "צדק בשבילי" לחדשות 2 Online. "אנחנו מרוצים מהכרעת בית המשפט, לאחר שהנהג הדורס קיבל 5 שנות מאסר ללא שחרור מוקדם. מערכת המשפט הצרפתית נכנסה ברוביק. השופט כתש אותו. הצלחנו יחד איתם להעביר מסר לצרפת, לישראל ולעולם שאי אפשר להפקיר חיי אדם".

"רוביק נהג כמו מהמר שמשחק בחיים של אנשים", אמר התובע במשפט הנרי גיומאר, לאחר שדרש מהשופט לגזור על הדורס שש שנות מאסר. "בכל חלק בחייו של רוביק לא נראה שנהג בהיגיון נורמלי".

נשלחו למאסר. רוביק וחייט

רוביק: "לא חשבתי על חמלה"

רוביק וחייט התייצבו לפני כשבוע על דוכן הנאשמים והחלו להשיב על שאלות השופט-חוקר. רוביק תיאר את האירוע: "שמעתי את הפגיעה, אבל לא ראיתי כלום. גם לא אחרי הפגיעה". הוא נשאל מדוע לא עצר, וענה: "אני לא ידוע, זו הייתה החלטה של רגע. רציתי לראות את ילדיי".

השניים נשאלו האם לא הייתה בהם חמלה. רוביק: "לא חשבתי על זה". חייט: "פחדתי. לא הייתי אמיץ". השופט שאל "על מי פחדת , על עצמך או על זיתוני?", וחייט השיב: "אם היינו עוצרים המשטרה לא הייתה מקשיבה לנו. זו לא המדינה שלנו, אנחנו לא דוברים את השפה".

"שנות המאבק מגיעות לקיצן, מקווים לעונש חמור"

בית המשפט הכריע למעשה מי נהג ברכב - וקבע כי הדורס הוא רוביק ולא חייט, זאת לאחר שהשניים האשימו זה את זה. בני משפחתה של לי חששו שמי שלא נהג, אלא "רק" הפקיר, יסיים את המשפט עם הרשעה בעבירות קלות בלבד.

"אלה הרגעים האחרונים בעצם של שלוש שנים של מאבק שמגיעות לקיצן עכשיו", אמר בפריז רועי פלד, בן זוגה של זיתוני, לפני הכרעת הדין שהתקבלה הערב. "אולי נוכל להגיע לאיזשהו שקט", הוסיף איציק, אביה. "אני מקווה גם לענישה הכי חמורה שאפשר לשני החבר'ה האלה".

מי שניהל את המשפט הוא שופט חוקר שכבר הכיר את התיק והיה בקיא בטענות בו. "אני מקווה ששניהם יורשעו, אבל הם לא נושאים באותה אחריות", הדגיש בדיון האחרון עו"ד ויליאם גולדנצל, פרקליט משפחת זיתוני. "רוביק הוא הבוס, רוביק נבון יותר, רוביק היה הנהג. חייט הוא שותף לפשע".

"מבחינתי מה שחשוב זה רק שהם יעמדו למשפט", אמרה מאיה מיכאל זיתוני, אחותה של לי, בטרם נגזרו על השניים עונשי מאסר כבדים. "זה לא סוגר שום מעגל כי המעגל שלי נפתח וזה המוות של אחותי. אין משהו שיסגור את המעגל הזה".

צפו בקרב האחרון של רועי פלד (חדשות 2)

זיתוני נדרסה למוות בספטמבר 2011 בזמן שחצתה את צומת הרחובות ויצמן ופנקס בתל אביב. חייט ורוביק, שנסעו ברכב ספורט שחור, נמלטו מהמקום במהירות ומבלי להזעיק עזרה, תוך שהם חוצים מספר רמזורים אדומים. מספר שעות לאחר התאונה, כשזהותם עדיין לא הייתה ידועה, הצליחו להימלט מישראל לצרפת יחד עם נשותיהם וילדיהם.