גנבו לך זרע? תמשיך לשלם מזונות

תושב הצפון עתר לביהמ"ש לענייני משפחה בבקשה לבטל את דמי המזונות שהוא משלם לבתו. הסיבה: הילדה נולדה, לדבריו, לאחר קיום יחסי מין חד פעמיים כתוצאה מ"גניבת זרע". אלא שבית המשפט קבע כי אין להעניש את הבת בגלל התנהגות ההורים

סירב לשלם מזונות: "גנבו לי זרע". אילוסטר (אילוסטרציה)

האם אב לילד שנולד כתוצאה מ"גניבת זרע" מחוייב לדאוג לו גם אם לא רצה בו? בית המשפט לענייני משפחה בטבריה דחה את טענותיו של אב לילדה בת שש, שסירב לשלם מזונות לאמה בטענה שאילצה אותו להפוך לאבא. השופט אסף זגורי דחה על הסף את טענת האב, וקבע כי קטינים אינם כבולים להתנהגות הוריהם.

לדברי האב, הוא הכיר את האם כשהשניים שכרו יחד דירה בעבר, והילדה נולדה מקיום יחסי מין חד פעמיים מתוך תכנית של האם להתעבר ממנו, ללא כוונה לקיים קשר עמו ומשיקולים אינטרסנטיים שלה. הוא אף טען שהאם התחייבה בפניו שלא תתבע אותו למזונות, הצהירה כי היא מודעת למצבו הכלכלי וכי היא תישא לבדה בהוצאות הקטינה לכשתיוולד - טענות שהוכחשו על ידי האם לכל אורך המשפט.

השופט זגורי ציין כי קטינים אינם כבולים להסכמות אליהם הגיעו הוריהם בנושא המזונות, גם אם נעשו על דעתם של שני הצדדים, והדגיש כי הילדה יכולה תמיד להגיש תביעה נפרדת ועצמאית למזונותיה. בכך נימק השופט את החלטתו שקובעת כי גם אם כל טענות האב אמת, אין בהן כדי לחסום הקטינה בתביעתה הנוכחית.

בנוסף, ציין השופט זגורי כי מדובר בילדה שמקיימת קשר עם האב, ולכן אין מקום לטענות האב לפיהן "הפך לאב בעל כורחו". במסגרת פסק הדין נקבעו בין היתר הוצאות שהינן הכרחיות לבין הוצאות אחרות שלא צריכות להיות כלולות בדמי המזונות. כך לדוגמה, קיבל השופט את טענת האב וקבע שאינו צריך לממן הוצאות בגין החזקת דירת הוריה, שם מתגוררות האם ובתה.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת