אמה של תאיר ראדה: "שום פיצוי לא יחזיר אותה"

יותר מחמש שנים אחרי רצח תאיר ראדה, המשפחה תפוצה ב-1.5 מיליון שקל. "שום סכום לא ישיב את הערך של תאיר בחייה, אמרה אמה אילנה. שמואל אביה: "מחיר ילדינו הפך זול במדינה הזו, אין יום שלא נגמר ברצח"

בני משפחתה של תאיר ראדה כינסו היום מסיבת עיתונאים, בעקבות הפרסום לפיו הם צפויים לקבל פיצוי בסכום שמוערך ב-1.5 מיליון שקלים מהרשויות. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 באינטרנט.

"היום בשעה 12:00 הוסר צו איסור פרסום שהיה על פרטי הסדר הפשרה בתיק. הבוקר, הוגש לבית המשפט המחוזי בחיפה הסכם פשרה בין הוריה לנתבעים. בכך למעשה אנו מקווים שבקרוב נשיאת בית המשפט בלהה גילאור, תאשר ותביא לסיומו פרק בפרשת הרצח המזעזע לפני חמש שנים של הילדה המדהימה תאיר", אמר פרקליט המשפחה אושרי שלוש.

"שום סכום שבעולם לא יכול לפצות את ההורים והמשפחה, ולא יכול להחזיר את תאיר. הסכום הכספי לא היה העניין מההתחלה. עם זאת, הסכם הפשרה בנוסח שהוגש, ואנחנו מקווים שיקבל את אישור בית המשפט, לדעתנו משקף את האחריות של כל הגורמים למחדל ולרשלנות שהביאו למותה של תאיר. המשפחה מביעה תקווה שיוסקו מסקנות ויופקו לקחים על מנת שמקרים דומים לא יקרו בעתיד שמשפחות נוספות לא יפגעו בעתיד".

אמה של תאיר אמרה: "אובדן בתנו השאיר חלל עמוק קשה וזה נפל כרעם ביום בהיר. בתביעה זו הלכו בידיעה התמימה שאנו עומדים לתבוע את הגופים על רשלנותם. לא חשבנו על כסף, ולא חשבנו שזה יגיע לידי כך. האכזבה הייתה כשהגענו וראינו שבתנו מתויגת כמחיר בתביעה זו. שום מחיר ושום סכום לא יביא את הערך של תאיר בחייה. לכן כואב היה לי מאוד, וקשה היה לי לקבל זאת. אבל ניסינו כמה שיותר לקצר את ההליך הקשה והמורכב הזה. אני רוצה את כל הנושא שלא לפסוח על הרשלנות הפושעת של כל הגופים שהגנו על תאיר והילדים בכלל".

לדבריה של אילנה האם, הרצח היה יכול להימנע. "יש כמה סעיפים שהגשנו בכתב התביעה. כמו למשל שהיה צריך לשים שמירה. עבודות השיפוץ שנעשו בבית הספר לא נעשו עם אישור מאחר שבזמן לימודים צריך אישור מיוחד ממשרד החינוך. עובדי קבלן, גם הם, אף פעם, לא קיבלו אישור ועוד סעיפים שמצביעים על כשל שמירה על התלמידים בבית הספר.

"הרשויות האשימו את תאיר ברצח"

שמואל, אביה של תאיר התייחס גם הוא להסדר: "אנחנו מעוניינים שדבר כזה לא יקרה לשום תלמיד בישראל, אבל לצערנו חיי האזרחים במדינה, ובמיוחד הילדים, הפכו להיות זולים. אולי אנשים לא יודעים שהילדים מתוייגים בתג מחיר, אם חלילה קורה משהו".

"אין אפשרות להעריך מה ערכו של ילד או ילדה - כל אחד זה עולם ומלואו", הדגיש אביה של תאיר. "אנחנו לא מחפשים כסף, לא רצינו כסף. ריבונו של עולם, אף אחד לא היה מוכן להודות באשמה שלו, זאת היתה האפשרות היחידה שהגופים ייקחו אחריות על עצמם".

עוד אמר האב: "הרשויות האשימו את תאיר ברצח, עד כדי כך ריבונו של עולם. האשימו את הילדה שלנו ברצח הזה. אז לאן רוצים להגיע - אני לא מבין. זה עניין של זמן עד שיקרה מקרה נוסף. אנחנו איבדנו את הילדה, לא אף גורם אחר".

הפיצוי: מיליון וחצי שקל

תאיר נרצחה בדצמבר 2006 בתא שירותים בבית ספרה "נופי גולן" שבקצרין. הרוצח, רומן זדורוב, שימש שם אז רצף שפעל במקלט. הוא היה עובד של קבלן מקומי.

ב-2008 תבע עו"ד אושרי שלוש בשם המשפחה כמה גורמים, בהם משרד החינוך, מועצת קצרין, המועצה האזורית גולן וגורמים נוספים. הוא טען למחדלים אדירים - ובהם, בין היתר, שגדר בית הספר נמוכה מדי ויש בה פרצות רבות.

עוד טען כי עובדי הקבלן לא נבדקו וכן כי איש מבין הצוות החינוכי בבית הספר כלל לא חיפש את תאיר ראדה ולא ידע על היעדרה של התלמידה - עד שבשעות הערב היא נמצאה בתא השירותים.

במישור הפלילי, הורשע זדורוב פה אחד בבית המשפט המחוזי בנצרת. למרות זאת, הוא הגיש ערעור לבית המשפט העליון. בשבועות האחרונים הוא החליף את עורך דינו שייצג אותו בערעור. סיכויו להצליח שם אינם גבוהים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת