10 שנות מאסר לאישה שהרגה את בעלה שהתעלל בה

ארנסטו מנדוזה מאילת נורה למוות על ידי רעייתו בביתם שבאילת לפני כשנה וחצי. בהסדר טיעון הוחלט להרשיע את האישה בהריגה ולא ברצח, בין היתר בשל מעשי ההתעללות שביצע בה המנוח, והיום היא נשלחה ל-10 שנות מאסר. את מערכת היחסים ביניהם תיארה השופטת: "אהבה לצד פחד, תלות לצד רצון לשחרור, רצון לשינוי לצד השלמה"

ליליאנה מנדוזה, שהורשעה בהריגת בעלה כשירתה בו באקדח לפני כשנה וחצי באילת, נשלחה היום ל-10 שנות מאסר בפועל. תחילה היא נאשמה ברצח הבעל, ארנסטו מנדוזה, אולם מאוחר יותר נחתם בין הפרקליטות לבין סניגוריה הסדר טיעון שבו שונתה העבירה המיוחסת לה להריגה.

השופטת רויטל יפה-כ"ץ מבית המשפט המחוזי בבאר שבע, שגזרה את דינה של הנאשמת, הודיעה כי במתן העונש התחשבה במסכת ההתעללות שעברה מנדוזה מצד בעלה. "בעלה נהג להשתמש בסמים וכבר מתחילת חייהם המשותפים לא התייחס אליה בצורה נאותה", כתבה השופטת.

היא הוסיפה כי בעדותה במשטרה, סיפרה מנדוזה כי "ילדיה שבעו מהתנהגותו הקשה של בעלה והתערבו לטובתה". נוסף על כך, גוללה השופטת גם כי הבת הגדולה של בני הזוג, שעלו ארצה מארגנטינה, "לקחה בערב האירוע כיסא ושברה שולחן מזכוכית, בעת שהמנוח קילל אותה ואף ניסה להכותה".

"ברור שלא מדובר במעשים שנעשו מתוך הגנה עצמית"

על היום שבו ירתה מנדוזה למוות בבעלה והשתלשלות העניינים שהובילה אותה למעשה תיארה השופטת: "באירוע שקדם לירי לא הייתה אלימות קשה. חילופי קללות בין המנוח לנאשמת וסטירה שסטר המנוח לנאשמת. די היה באלה, כדי להביא את הנאשמת להביא אקדח מחדר השינה, להכניס מחסנית, לדרוך ולכוון את האקדח כלפי המנוח, לדבריה, כדי להרתיעו מלהחמיר מעשיו".

למרות מערכת היחסים הקשה והאלימה בין מנדוזה לבין בעלה, הדגישה השופטת כי "ברור שלא מדובר במעשים שנעשו מתוך הגנה עצמית. הנאשמת הייתה נתונה באותו הזמן להשפעת אלכוהול ש'סייע' בהסרת העכבות מהתנהגותה".

היא סיכמה את השנים שהעבירה הנאשמת במחיצת בעלה שהרגה בתיאור: "אהבה לצד פחד, תלות לצד רצון לשחרור, רצון לשינוי לצד השלמה עם דרך החיים הקיימת. כל אלה היו קיימים אצל הנאשמת טרם ירתה במנוח. לא רק הנסיבות הספציפיות טרם הירי השפיעו עליה, אלא כל מערכת היחסים הממושכת בינה לבין בעלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת