לדור לא יקבל חסינות בתביעה שהגיש נגדו אולמרט

שופט ביהמ"ש המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין הכריע בצהריים כי פרקליט המדינה משה לדור ייאלץ להתמודד עם תביעת הדיבה שהגיש נגדו רה"מ לשעבר אהוד אולמרט. אורנשטיין קבע כי לדור לא יקבל חסינות מפני התביעה: "שוכנעתי כי נפלו פגמים באופן בו התקבלה החלטת המדינה"

פרקליט המדינה אינו חסין: בית המשפט המחוזי בתל אביב הכריע היום כי פרקליט המדינה משה לדור לא יקבל חסינות מפני תביעת הדיבה שהגיש נגדו ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לפני כשנה.

בעקבות הכרעתו של השופט איתן אורנשטיין, ייאלץ לדור להתמודד באופן אישי מול תביעת הדיבה. אורנשטיין קיבע למעשה את ההכרעה שקיבל בנושא בית משפט השלום. תיק התביעה עצמו חוזר כעת לבית משפט השלום בתל אביב, אך הפרקליטות יכולה לערער לבית המשפט העליון על אי-מתן החסינות.

"שוכנעתי כי נפלו פגמים באופן בו התקבלה החלטת המדינה, לתת למבקש הכרה בחסינות", כתב אורנשטיין בהחלטתו. "ומשום כך לא ניתן לאמץ את תעודת ההכרה בחסינות במתכונתה זו".

הוא המשיך, "לא הונחה תשתית עובדתית הולמת, לפיה לא היה המבקש מודע להחזר 'הלווית אלמליח' בעת מתן הריאיון ולא ניתנו נימוקים כנדרש להודעת ההכרה. לא נערך על ידי המדינה בירור עובדתי כנדרש לשם בחינת הלך רוחו של לדור בעת הריאיון".

בפרקליטות המדינה בחרו שלא להגיב. אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט מסר בתגובה: "בית המשפט המחוזי שם היום סוף לתרגילי ההתחמקות של פרקליט המדינה. הגיע הזמן שפרקליט המדינה יתמודד אחת ולתמיד עם הטענות נגדו. מאחר שאין לו חסינות, ראוי שפרקליט המדינה יצטייד, כמו כל עובד ציבור אחר במצבו, בעורכי דין פרטיים ולא בפרקליטים שמשכורתם משולמת על חשבון הציבור".

הריאיון הוביל לתביעת הדיבה

אולמרט הגיש את התביעה נגד לדור בפברואר האחרון, בעקבות דברים שאמר פרקליט המדינה בריאיון לעיתון "הארץ" אודות פרשיות שונות ששמו של ראש הממשלה לשעבר נקשר בהן. ההתבטאות שעומדת במרכז התביעה היא זו הנוגעת להלוואה שקיבל אולמרט מידידו ג'ו אלמליח.

לדור אמר אז כי העובדה שהתיק בפרשה נסגר מבלי שהוגש נגד אולמרט כתב אישום היא "סיפור שערורייתי בצורה בלתי רגילה". בנימוק ההחלטה, נקבע בבית המשפט כי אין למחוק את התביעה על הסף מבלי לבחון את טענותיו של אולמרט.

תחילה הציב ראש הממשלה לשעבר אולטימטום ללדור ודרש ממנו לפרסם בתוך שתי יממות הודעת התנצלות על הפגיעה בשמו הטוב של אולמרט - בנוסח מתואם מבעוד מועד עמו. אחרי שפרק הזמן פקע, הגיש אולמרט את התביעה שבה הוא דורש מלדור ומ"הארץ" לתרום סכום של 50 אלף שקלים לטובת מטרה ציבורית שתיבחר על ידי ראש הממשלה לשעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת