יש הסכמה: נבחרו ארבעה שופטים לבית המשפט העליון

הפתעה בדיון הוועדה לבחירת שופטים. הנציגים הסכימו פה אחד על מינוי 4 שופטים לעליון: צבי זילברטל, אורי שוהם, פרופ' דפנה ברק ארז ונועם סולברג. השר נאמן והנשיאה ביניש התקשרו לשופטים שנבחרו ואיחלו להם בהצלחה

ארבעת השופטים החדשים (חדשות 2)

באופן מפתיע הודיעה הבוקר הוועדה למינוי שופטים כי בחרה פה אחד ארבעה שופטים חדשים שיכהנו בבית המשפט העליון.

השופטים שנבחרו על ידי הוועדה הם: צבי זילברטל, אורי שוהם, פרופ' דפנה ברק ארז ונועם סולברג. ההחלטה הגיעה בניגוד להערכות, זאת בשל חוסר הסכמה לגבי בין נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש ושר המשפטים נאמן.

בהודעה שפורסמה על ידי משרד המשפטים נכתב כי השר נאמן והנשיאה ביניש טלפנו לארבעת השופטים שנבחרו, ואיחלו להם בהצלחה בתפקיד החדש.

הישג לנשיאה ביניש

בכך הושלם איוש בית המשפט העליון לשנים הקרובות, שכן שניים מהמינויים החדשים - זילברטל וסולברג ייכנסו לנעליהם של השופטים שפרשו בחודשים האחרונים, אדמונד לוי ואילה פרוקצ'יה. שוהם וברק ארז יחלו בכהונתם במקביל לפרישתם בחודשים הקרובים של נשיאת העליון דורית ביניש והמשנה לנשיאה, אליעזר ריבלין.

מינויים של ארבעת המועמדים החדשים לעליון מהווה הישג עצום לנשיאה הפורשת ביניש, זאת לאחר ששניים מהם, זילברטל וברק ארז, מזוהים באופן מובהק עם הקו שלה.

תשעת חברי הוועדה למינוי שופטים חלוקים לשני מחנות, ביניש ונאמן. שופטי בית המשפט העליון מרים נאור ואשר גרוניס וחברי לשכת עורכי הדין רחל בן-ארי וחאלד זועבי משתייכים למחנה ביניש, לעמת השר גלעד ארדן והח"כים דוד רותם ואורי אריאל שבמחנהו של נאמן. כדי למנות שופט עליון נדרש רוב של שבעה חברים, מה שהקשה במיוחד על הסכמה למינוי השופטים.

"זוהי שמחה לניצחון השכל הישר"

שר החינוך גדעון סער, בירך על בחירת השופטים: "בחירת הוועדה היא בחירה מצוינת ומאוזנת, ומדגימה כבר בפעם השנייה את הצלחת השיטה החדשה על פי החוק שהעברתי בקדנציה הקודמת, המחייב בחירת שופט לבית המשפט בתמיכת לפחות שבעה מחברי הועדה. יישום החוק כצפוי תורם לפלורליזם בהרכב בית המשפט העליון".

יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד חבר הכנסת זאב אלקין, אמר בתגובה לבחירת השופטים: "זוהי שמחה לניצחון השכל הישר. השופט סולברג הוא שופט מצוין שרצו לפסול אותו רק בהיותו מתנחל חובש כיפה. אנחנו נמשיך בפעולה שלנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו ל-200 אלף החברים של חדשות 2 בפייסבוק