משלים עם גורלו: קצב לא יבקש דיון נוסף בבית המשפט

עורך דינו של הנשיא לשעבר, אביגדור פלדמן, מודה היום רשמית לראשונה כי תם מאבקו המשפטי של משה קצב. "נפלה החלטה לא להגיש בקשה לדיון נוסף", אמר פלדמן בכנס באונ' בר-אילן. "במקרה של קצב - במקום טרגדיה זה הפך לפאתטיקה, בגלל אופיו, יכולותיו ודעת הציבור"

נשיא המדינה לשעבר משה קצב החליט שלא להגיש בקשה לדיון נוסף לבית המשפט העליון - כך הודיע הבוקר לראשונה סניגורו, עו"ד אביגדור פלדמן, במסגרת כנס המתקיים באוניברסיטת בר אילן.

לדברי פלדמן, נפלה החלטה אצל קצב וסנגוריו כי בסופו של דבר לא תוגש בקשה לדיון נוסף, בעקבות פסק הדין מנובמבר 2011 שבו נדחה ערעורו של קצב על הרשעתו בשני מעשי אונס ועל עונש שבע שנות המאסר בפועל שנגזר עליו.

במהלך כינוס של המרכז למשפט ולתקשורת באוניברסיטת בר-אילן, התבטא עו"ד פלדמן בחריפות נגד הנשיא לשעבר משה קצב, שאותו ייצג במהלך המשפט המתוקשר נגדו. לטענת הסניגור המוכר, כישלונו במשפט שהובילה להרשעתו של קצב, נובע לא מעט בגלל התנהלותו של הנשיא לשעבר מול התקשורת, והעובדה שלא הקשיב לעורכי דינו.

עו"ד פלדמן אמר שהציבור מוכן לקבל מקרים של עיוות דין כשמדובר בדמויות שוליים, אך לא כך הדבר כשהנאשם הוא דמות ציבורית מוכרת. הוא טען כי בכל משפט יש עובדות, והן מסתדרות באופן מסויים בהתאם להתנהלות הנאשם. "במקרה שלו, הנשיא ניסה להפוך את העובדות לטרגדיה, ולהציג את המצב כאילו הוא נמצא במרכזה של עלילת שווא. אבל במקום טרגדיה - זה הפך לפתטיקה", אמר פלדמן.

"קצב הפך לפתטי"

"הוא הפתטי, בגלל האופי שלו, בגלל היכולות שלו, ובגלל דעת הציבור עליו, וכשאתה נמצא במצב הפתטי הזה, שבו אתה גיבור של סיפור פתטי, אין סיכוי שתזוכה בדין", הוסיף פלדמן. "אני כעורך דין אמרתי לו 'בוא נתעסק כמה שאפשר בעובדות ולא בבן אדם וברדיפת התקשורת, ולהבנתי, במקרה של שטראוס-קהאן, זה מה שנעשה, ולכן בסופו של דבר העובדות התארגנו לטובתו".

סניגורו של קצב טען שדומיניק שטראוס קאהן, שנחשד באונס חדרנית בבית המלון, בדומה למקרה של קצב שנחשד באונס בבית המלון, ידע להתחבב על התקשורת ולא להילחם בה. "קצב הוא ההיפך הגמור, והניסיו שלו להילחם בתקשורת נועד לכישלון מוחלט, והמציאות מלמדת את זה", אמר עו"ד פלדמן.

פלדמן על קצב: "יש לי לקוח שלא מקשיב"

לפני כחודש פנו סנגוריו של קצב לבית המשפט העליון, ולבקשתם קיבלו אורכה להגשת בקשה לדיון נוסף עד ל-8 בינואר. הסנגורים הדגישו כי אין בבקשה כדי לבקש גם את עיכוב עונש המאסר, ואכן לפני כשלושה שבועות החל קצב לרצות את מאסרו. כעת מתברר כי מאבקו המשפטי בהרשעתו הגיע לכלל סיום. 

במהלך דבריו מתח עו"ד פלדמן ביקורת חריפה על קצב, שלדבריו אין לו סיכוי לשנות את החלטת בית המשפט. "יש לי לקוח שלא מקשיב", אמר פלדמן ברמיזה ברורה. "אחד שיצא למסע חורמה נגד התקשורת שאתה תלוי בה. שטראוס-קאהן (יו"ר קרן המטבע הבינ"ל שנחשד באונס חדרנית) לפחות הודה שהוא חובב את הנשים... קצב לא הודה בכלום, שלא כמו הצרפתים".