אישום: חייל איים והכריח פלסטיני להסיע אותו ליצהר

כתב אישום הוגש נגד חייל צה"ל שעל פי החשד ניצל את סמכותו, את מדיו ואת נשקו ואיים על נהג פלסטיני שאת רכבו עצר לבדיקה. האירוע הסתיים רק כאשר הנהג פנה לצד הדרך ונמלט בריצה מהמקום

"ניצל מעמד ונשק". ארכיון (רויטרס)

הפרקליטות הצבאית הגישה במהלך החודש כתב אישום נגד חייל בגין עבירה של סחיטה באיומים. החייל הואשם בכך שכשהוא לבוש מדים ונושא נשק ולאחר שערך בידוק ברכב של פלסטיני, תושב יהודה ושומרון, התיישב בכיסא שלצד הנהג והורה לו להסיעו ליצהר. האירוע הסתיים רק כאשר הנהג הסיט את הרכב מהכביש ונמלט בריצה מהמקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החקירה לבירור נסיבות האירוע החלה עוד ביום התרחשותו, 26 במרץ 2015, לאחר שהמתלונן מסר עדות בנוגע לאירוע במשטרת ישראל והחקירה הועברה למשטרה הצבאית החוקרת. על פי כתב האישום, החייל לא חדל ממעשיו הגם שהבין שהפלסטיני שרוי בפחד, והשתיק אותו כשזה קרא קריאות עזרה לעוברי אורח.

עם הגשת כתב האישום, ביקשה התביעה הצבאית כי בית הדין הצבאי המחוזי יורה על מעצרו של הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים בעניינו. בתחילה קבע בית הדין הצבאי המחוזי כי הנאשם ייעצר במעצר פתוח אך התביעה הצבאית הגישה ערעור על החלטת בית הדין הצבאי המחוזי. בית הדין הצבאי לערעורים קיבל את ערעור התביעה הצבאית, והורה על מעצרו של הנאשם במעצר סגור.

בהחלטתו, קבע בית הדין הצבאי לערעורים כי "ניתן לראות במעשה כשימוש בנשק שלא למטרתו תוך גרימת סיכון פוטנציאלי לשלמות גופו של המתלונן ולכבודו. המשיב לא חדל ממעשיו גם כשהבין שהמתלונן שרוי בפחד, ואף לא היסס להשתיקו שלא יקרא לעזרה. התנהגות זו מלמדת על מסוכנות בה טמונה נכונות לאחוז בנשק כדי להשליט את רצונו של המשיב על הזולת ולהביא לציות למשיב".

כמו כן נאמר כי "מקרה זה מקים במלוא עוזה את עילת המעצר ההרתעתית. המשיב ניצל את מעמדו וכלי נשקו כדי לפעול באופן מאיים וכוחני כלפי תושב מקומי בשטח הנתון לשליטת הצבא. בכך פגע קשות בחוסנו ותדמיתו של הצבא".