תיעוד: עימותים אלימים בכפר כנא

שוטרים שהגיעו לפנות בוקר לכפר כנא על מנת להרוס את ביתו של אחד התושבים שנבנה על פי החשד ללא היתר, נתקלו בעשרות תושבים זועמים. לטענת התושבים, השוטרים השתמשו בכוח מוגבר ופיזרו גז מדמיע. "בחסות החשכה נכנסו מאות שוטרים כדי להרוס בית אחד", התקומם אחד התושבים. המשטרה: "הפעלת הכח והאמצעים בוצעו באופן מידתי"

עימותים אלימים אירעו היום (שני) לפנות בוקר בין המשטרה לבין עשרות מתושבי כפר כנא בצפון, בזמן שדחפורים של משרד הפנים הרסו את ביתו של אחד התושבים שבנה, לטענתם, את ביתו ללא היתר. שכניו של בעל הבית טארק חטיב הגיעו למקום בכדי לסייע לו להקים את הבית מחדש - והתעמתו עם השוטרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התושבים טענו כי המשטרה השתמשה בכוח מוגבר והחלה לפזר גז מדמיע בלב השכונה. זאת למרות בקשתם של התושבים להימנע מכך כדי שלא להעיר את הילדים שישנו בבתים הסמוכים.

"מאז שהשוטרים רצחו את ח'יר חמדאן (תושב הכפר שנורה למוות מאש שוטרים לפני כחצי שנה), הם מפחדים להיכנס לכפר", אמר אחד התושבים לחדשות 2 Online. "הפעם הם ניצלו את הזמן, ובחסות החשכה נכנסו מאות שוטרים כדי להרוס בית אחד".

"כל פעם שיהרסו - אני אבנה מחדש", טען חטיב שצו הריסה הוצא נגד ביתו. "כלום לא יעצור אותי. במיוחד לא ממשלת הימין הקיצונית והגזענית. אני אומר להם - זאת האדמה שלי". גם בשעות הבוקר הוצבו שוטרי יס"מ בכניסה לכפר כנא, מחשש שהעימותים יתחדשו.

גורם במשטרה אמר לחדשות 2 Online כי "בניגוד לטענות, לא היה שימוש בכוח מופרז ולא בגז מדמיע. בסך הכל התבקשנו לאבטח את הדחפורים. כשהגענו למקום החלו עימותים מצד התושבים, והכוח פעל נגדם. לא נכנסו לבתי תושבים".

ממחוז צפון במשטרה נמסר בתגובה: "בעקבות בקשת משרד הפנים לסיוע בביצוע החלטת בית המשפט להריסת מבנה בלתי חוקי בכפר כנא, התקיימו מספר הערכות מצב והוכנה היערכות מבצעית. במהלך האירוע התפתח מוקד אלימות שכלל ידויי אבנים לעבר הכוחות. הפעלת הכח והאמצעים בוצעו באופן מידתי וללא שימוש בגז מדמיע. מאז שעות הבוקר לא נרשמו ארועים חריגים והמאמץ הוא החזרת שגרת החיים".