בלעדי: הישראלי המבוקש בעולם מדבר

יורם אלעל, העבריין הישראלי המבוקש בעולם, היה מבוקש בישראל בגין מספר מעשי רצח. גם בארצות הברית מחפשים אחריו. השבוע הוא נעצר דווקא בברזיל -בחשד שגם שם עמד בראש ארגון פשע גדול במיוחד. מבוקש? אלעל לא מבין מה רוצים ממנו

לציבור בארץ השם שלו כמעט שלא מוכר, אבל העבריין יורם אלעל היה בלי ספק הישראלי המבוקש בעולם. שלשום הוא סוף-סוף נעצר בריו דה-ז'נרו, ומהדורות החדשות בברזיל נפתחו עם הדיווחים על מעצרו.

הוא ברח מהארץ שלוש שעות אחרי שאלמונים ניסו לרצוח את זאב רוזנשטיין ברחוב יהודה הלוי בתל אביב. אנחנו היינו איתו בקשר בשנים האחרונות, ברובן הכחיש את החשדות נגדו - בהן היה מעורב בסחיטות, באיומים, בהלבנת הון ובחברות בארגון הפשע של יצחק אברג'יל.

"מה הקשר להלבנה ואיומים על בן אדם?", תהה אלעל במהלך אחת השיחות. "איזה איומים ואיזה נעליים? איזה קשירת קשר? איזה הלבנת הון? בן אדם שנוסע לטיול לשבועיים יכול להלבין הון, ויכול לעשות את כל העבירות האלו? זה לא לעניין, אני לא יודע מה הם מחפשים לעשות פה. הם מחפשים להציק לבן אדם".

"זה סתם", ממשיך אלעל בשיחה. "אני מרגיש שמדינת ישראל נטפלת אליי ורק מחפשת לעשות לי רע וזה הכל. אני חמש שנים לא בארץ. אני חי את החיים שלי בשקט עם אשתי ועם הילדים שלי, לא מתערב בשום דבר ולא בקשר עם אף אחד ולא כלום והם ממשיכים להפריע לי".

"לא חייל של אף אחד"

בתשובה לטענות כי הוא "חייל של האברג'ילים", אומר אלעל באחת השיחות: "אני לא חייל של אף, לא מתכוון להיות חייל של אף אחד, ולא הייתי בחיים שלי חייל של אף אחד". לדבריו, מדובר ב"סלנגים של המשטרה: 'חייל שלו', 'בן חסותו', 'תחת כנפיו', 'יד ימינו'. זה סתם שטויות, זה לא לעניין".

בשיחה אחרת נשאל אלעל האם הוא יודע שהאמריקנים הציבו אותו בראש טבלת העבריינים הנמלטים והדרושים של ה-FBI. "למה הם לא מגישים הסגרה על דבר כזה?", תוהה בשיחה אלעל. "בית המשפט החליט שאין סיבה להסגיר אותי לארצות הברית, כי אין על מה. אז נראה לך שאם היה איזשהו משהו, לא היו מגישים? האמריקנים, כשיש להם דבר קטן, הם מגישים פיל".

אחרי שבקשת ההסגרה של האמריקנים נדחתה, חש אלעל בטוח. כמה פעמים ניסו להתנקש בחייו בישראל, זה מה שהטריד אותו, עד ששלשום הוא נעצר - הפעם בחשד שעמד בראש ארגון פשע ברזילאי שסחט באיומים, הבריח סמים וסחר בנשים לצרכי זנות. פרקליטו, עו"ד שרון נהרי משוכנע שגם הפעם הלקוח שלו יצליח לחייך אחרון.

סיכוי נמוך להסגרה

באחת השיחות האחרונות איתו לפני המעצר, הביע אלעל חשש שינסו לפגוע בחייו. "אני לא מוכן שאנשים יראו היום את הפרצוף האמיתי שלי, יש לי סכנת חיים", אמר בתשובה לשאלה אם הוא מוכן שנצלם אותו בברזיל. "אנשים ניסו לפגוע בי, ואולי ינסו לפגוע בי עוד פעם. אני שומר על עצמי, והצילום יכול להזיק לי הרבה יותר ממה שזה ייתן לך".

הסיכוי שאלעל יוסגר כעת לישראל או לארצות הברית הוא נמוך מאוד וכמעט אפסי. לכן, רשויות האכיפה גם כאן וגם בארצות הברית מקוות שאל-על יישלח לתקופת מאסר ממושכת בברזיל. כדי שישראל תבקש בכלל הסגרה - ובפרט בברזיל, יש צורך לגבש נגדו כתב אישום.

גורמי אכיפה עמם שוחחנו דיברו על חשד כבד מאוד באשר למעורבות בניסיון ההתנקשות באברג'יל, אבל בישראל אין מספיק חומר לכתב אישום. האמריקנים הגישו נגדו כתב אישום בארצות הברית, אבל בגלל קשיים טכניים לא הייתה יכולת לממש את בקשת ההסגרה. על כן, כולם מקווים שהברזילאים יעשו סוף-סוף, סוף לסיפור הזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת