הותר לפרסום: פוענח השוד והרצח בהוד השרון

שני צעירים תושבי בקה אל-גרבייה חשודים כי ביצעו שלושה מקרי שוד ושני מעשי רצח ברחבי הארץ. הם נעצרו לפני כשבועיים, אחרי שהמשטרה הצליחה לזהות דפוס פעולה דומה בין כל המקרים - שגם תועדו במצלמות אבטחה. בית משפט השלום בכפר סבא האריך את מעצרם של השניים בשבעה ימים

פוענח מקרה השוד והרצח בהוד השרון, בחודש שעבר: המשטרה התירה היום לפרסום כי שני תושבי בקה אל-גרבייה, עלאא אבו מוח בן 20 ואחמד עכאווי בן 21, חשודים כי רצחו את התכשיטן יהודה וייזלברג ז"ל ושדדו את החנות שבבעלותו בהוד השרון. השניים חשודים גם בשני מעשי שוד נוספים ובעוד מקרה רצח.

בפעילות משולבת של ימ"ר מרכז, ימ"ר חוף ובסיוע משטרת מחוז תל אביב, נעצרו השניים לפני כשבועיים והיום האריך בית משפט השלום בכפר סבא את מעצרם בשבעה ימים נוספים. במשטרה אומרים כי השניים מוכרים בשל עברם הפלילי.

עכאווי חשוד כי ב-15 ביולי רצח ביריות אדם שישב בבית קפה בבקה אל-גרבייה, במסגרת סכסוך בין עבריינים. לאחר שירה באדם למוות - נמלט על אופנועו מזירת הרצח. במשטרה פתחו בחקירה, אך לא היה קצה חוט בפרשה. במסגרת החקירה, נלקחו מצלמות האבטחה מזירת האירוע, בהן נראה אופנועו של עכאווי.

החשודים מכחישים את המיוחס להם

עו"ד גיורא זילברשטיין, סניגורו של אחמד עכוואי, אמר היום בתום הדיון כי מרשו מכחיש את המיוחס לו. "המשטרה מייחסת למרשי שני מעשי רצח ושלושה מעשי שוד ביניהם שוד שבוצע בדרך רמתיים בהוד השרון שבמהלכו נרצח בעל חנות תכשיטים. מרשי מכחיש מכל וכל את המיוחס לו". עו"ד זילברשטיין העביר ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה ובית המשפט בתיק ולדבריו "המשטרה מנסה בכל כוחה תרגילים בלתי חוקיים בעליל לגרום לכך שמרשי יישבר במעצר. אך מרשי לא ביצע את המעשים האלה. וכל התרגילים של המשטרה לא יעזרו על מנת לגרום לו להודות בעבירות שהוא לא ביצע כלל".

עו"ד זילברשיין הוסיף כי "זאת הארכת מעצר שנייה, כאשר ובית המשפט מאריך את המעצר בתקופה ארוכה לאור פעולות המשטרה כפי שהיא ניסחה את הדברים בבית משפט. כמובן שאני לא יכול לראות את פעולות החקירה, אך יש לי ביקורת רבה גם כלפי המשטרה וגם כלפי בית המשפט, מכיוון שבמקרים מהסוג הזה בית משפט צריך לקמץ בימים הואיל והמשטרה לא מגלה את החומר שיש בידה ובית המשפט צריך להיות מבצרו של החשוד, לפקח ולבקר את עבודת המשטרה".

עו"ד משה סוחמי, סניגורו של עלאא אבו מוח, אמר כי "בתיק הזה אנחנו רחוקים מראיות, אני חושב שכאן מפריחים בלון גדול שיסתיים באוויר חם. מרשי כמובן מכחיש כל קשר לעבירות. אני די משוכנע שבתיק הזה ביצעו מעצר לפני שבדקו את החשדות לעומקן. בדיקה עמוקה וראויה של החשדות היו מונעים את המעצר המיותר הזה," מוסיף עו"ד סוחמי. "הארכת המעצר היא לשבעה ימים , המשטרה ביקשה 15 ימים, אני חושב שהארכת המעצר מדברת בעד עצמה. עבירות חמורות בדרך כלל בית משפט נעתר למלוא הימים. פה הוא הוריד את מחצית הימים פה הדברים מעידים על עצמם. זה בבחינת כרטיס אדום למשטרה, תתקדמו בחקירה או תביאו ראיות או שהתיק הזה יתנהל לכיוונים שהמשטרה לא מעוניינת בהם".

שוד ברעננה, שוד ורצח בהוד השרון

ב-7 באוגוסט ביצעו השניים, על פי החשד, שוד אלים ברעננה. הם הגיעו על אותו האופנוע, יורים בשמשת החנות ובוויטרינה - שדדו את התכשיטים במקום ונמלטו. במשטרה פתחו בחקירה נפרדת, בניסיון למצוא את החשודים.

10 ימים לאחר מכן, ב-17 באוגוסט, בוצע השוד והרצח בהוד השרון. שני החשודים הגיעו על אופנוע לחנות, חמושים באקדחים. עימות התפתח בינם לבין יהודה וייזלברג ז"ל, בעל החנות - עימות שבסופו נורה למוות וייזלברג. לאחר מכן הם שדדו את החנות ונמלטו מן המקום.

התקדמות ראשונה בפרשה

המשטרה פתחה בחקירת המקרה החמור, והחלה לראשונה לקשר בינו לבין מקרה השוד ברעננה ומקרה הרצח בבקה אל-גרבייה. זאת, הודות לעירנותו של אחד הבלשים, שקישר בין תמונות האופנוע עליו רכבו השניים ממצלמות האבטחה, לאותו האופנוע שתועד גם בזירת הרצח בהוד השרון.

החוקרים קישרו בין הקצוות, החלו לחפש דפוסי פעולה דומים ועלו גם על מספר האופנוע החשוד. האופנוע רשום על שמו של אחד החשודים בכל המעשים.

10 ימים נוספים חלפו - ושוד נוסף בוצע בחנות תכשיטים ברחוב אלנבי בתל אביב. השוד הזה בוצע גם כן, על פי אותו דפוס פעולה. שני החשודים גנבו תכשיטים ונמלטו מזירת התאונה.

הודות להתקדמות החקירה, נעצרו שני החשודים לפני כשבועיים. בחקירתם התברר כי הם תכננו לבצע שוד נוסף גם בחנות תכשיטים בעכו, אך מעצרם מנע זאת בסופו של דבר. "הם רצחו בנאדם כמו כלום, זו תחושה קשה מאוד", אמר אתמול מפקד מחוז מרכז במשטרה, ניצב בנצי סאו.

"יש לשבח את הימ"ר שהתחיל מכלום - והצליח לחבר את המקרים השונים. יש הצלחה שמתבססת על שיתוף פעולה מוצלח של ימ"ר מרכז וימ"ר חוף ויחידות ארציות נוספות - שבאמצעות העברת המידע הצלחנו למנוע מקרים נוספים כאלה", הוסיף סאו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת