האם רוצח הוריו יכול לרשת אותם?

הרצחת וגם ירשת? דניאל מעוז, בנם של בני הזוג נח ונורית ז"ל מירושלים, חשוד שרצח אותם כדי לזכות בירושה ולכסות את החובות אליהם נקלע כתוצאה מהתמכרות להימורים. אלא שבמקרה של הרשעה, בית המשפט יצטרך להתמודד גם עם סוגיית ירושת הרכוש של הזוג הנרצח. מומחית לדיני משפחה מסבירה כיצד מתמודד החוק עם הבעיה המורכבת

חקירת פרשת הרצח המחרידה של בני הזוג נח ונורית מעוז ז"ל מירושלים מצביעה על בנם דניאל כחשוד העיקרי ברצח. על פי החשד, מעוז בן ה-28 רצח את השניים על רקע כספי במטרה לרשת את רכושם ולכסות את חובות הענק אליהם נקלע בעקבות התמכרותו להימורים. אלא שמבחינת החוק, נשאלת השאלה: אם יורשע הבן ברצח הוריו, האם הוא עדיין יהיה זכאי לכספי הירושה?

"במקרה שבני הזוג לא השאירו אחריהם צוואה, ובנם יורשע ברצח שלהם, המקרה די פשוט", מסבירה עו"ד מורן סמון המתמחה בדיני משפחה. "החוק בישראל קובע שאדם שהורשע על כך שגרם במתכוון למותו של המוריש לא יירש אותו, זאת בעקבות אימוץ ההלכה היהודית בנושא, המגיעה בסיפור כרם נבות, בו אליהו הנביא מוכיח את המלך אחאב במשפט המפורסם: 'הרצחת וגם ירשת'?"

אבל גם במקרה זה יש חריג שאומר שאם האדם לא הורשע כיוון שלא היה כשיר לדין, הסעיף הזה לא חל עליו ואז הוא יכול לזכות בירושה. במקרה כזה", מסבירה עורכת הדין. "יש פעולות משפטיות אחרות שניתן לעשות כדי לטרפד את הירושה".

"במקרה שבני הזוג השאירו אחריהם צוואה בה הם מורים להוריש את רכושם לבן שהורשע ברצח שלהם, עקרונות ההמשפט קוראים לכבד את רצונו של המוריש, אבל קשה לעשות זאת אם ליורש היה כוונה להמית את המוריש. במקרה כזה בית המשפט יכול לבטל את הצוואה, או להתיר את קיומה באופן חלקי".

המקרה המסובך יותר אם מתייחס למקרה שבו החשוד יוכר כאדם שאינו כשיר מבחינה משפטית. "לרוב, כשבן משפחה רוצח בן משפחה אחר, יש לזה אלמנט של אי כשירות נפשית, אך זה לא אומר שבית המשפט יכיר בו כלא שפוי באופן אוטומטי. הפסיכיאטר המחוזי יצטרך לקבוע האם בזמן ביצוע המעשה הוא לא ידע להבחין בין טוב לרע", לדברי המומחית.

"במקרה שיחליטו שהוא לא היה שפוי בעת ביצוע המעשה, הדין לא חל עליו, ואז הוא בעצם יכול לרשת את רכושם כיוון שלא הורשע בדין", הוסיפה עו"ד סמון. "במקרה זה היורשים האחרים - אחיו של החשוד - יוכלו להגיש התנגדות לקיום הצוואה".

"אלא שגם במקרה זה אין פיתרון חד משמעי, כיוון שביטול צוואה מחזיר את בית המשפט לנהוג על פי חוק הירושה, שאומר שאדם לא יירש את מורישו במקרה שגרם למותו במתכוון אלא אם הוא לא עמד לדין, בין היתר בגלל אי כשירות נפשית".

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק