האלימות בירכא משתוללת - אבל המשטרה נכנעה ללחצים

בכפר שבגליל המערבי מתנהלת בשנה האחרונה מלחמה של ממש. שלושה תושבים נרצחו, בהם נער בן 13, ובהקלטות שהגיעו לידינו טוענים חוקרי המשטרה שהיו יכולים למנוע את האלימות, אבל נכנעו ללחץ של שייחים דרוזים וחברי כנסת

"חוליית טרור מסתובבת בירכא. תקשיב טוב: חוליית טרור", כך פתח את דבריו דיאב חטאר, תושב הכפר שבגליל המערבי. מרחץ הדמים במקום החל בבגידה - כשאישה נשואה נתפסה בשנה שעברה עם גבר אחר.

"פגעו בכבוד המשפחה ובחור קיבל מכות. בסדר, אז מה?", תיאר חטאר. המאהב התלונן, התוקפים נעצרו - ואז, בצעד תמוה, שיחררה המשטרה את כולם וסגרה את התיק.

אחד המעורבים הסביר למשטרה את ה"נוהל" בכפר, וכך זה נשמע בהקלטת שיחה בין סמי חטאר מירכא לבין חוקרי משטרת עכו: "אתה כבר מכיר את המנטליות שלנו. לגיטימי. אחד שנתפס עם אשתו של אחיך לפחות להוריד לו רגליים. לפחות", הוא הדגיש - וציין: "זה נתפס על חם ולא נעשה לו שום דבר".

קצין המודיעין השיב לו: "הוא קיבל מכות רצח. מה 'לא נעשה'...." משפחת המותקף זעמה על סגירת התיק - ובאותו הרגע נפתחה מלחמה.

זה החל בהשלכת רימוני רסס לעבר בתי משפחת חטאר ולמכוניות שלהם. ביוני 2010 נרשם קורבן בנפש ראשון: סאמר חטאר, נער בן 13.

"נגד מי הוא פשע, ריבונו של עולם?", אמר דיאב חטאר. "הוא ילד שהתכונן למבחנים של סוף שנת הלימודים. למה הבית שלנו צריך היה לחטוף צרור?".

בהקלטות שהגיעו לידי חדשות 2 מגלים השוטרים מדוע לא חקרו את תלונת המאהב - שתקיפתו הייתה הגורם שהצית את האלימות בירכא. קצין המודיעין נשמע מודה: "התנגדתי לסגור את התיק... ואז זה היה מונע באמת אולי את הרצח של הילד. אבל הם רצו ללכת בכיוון הזה (סגירת התיק) בגלל העדה והמנטליות".

אותו הקצין הודה כי עד לסגירת התיק, הפעילו גורמים שונים לחצים על צוות החקירה: "יש את ראש העדה, את המשפחה, את הכפר. התקשרו חברי כנסת, שייח'ים...".

השוטר ידע על הסכנה, אבל סאמי נרצח

התיק, כאמור, נסגר - אבל האלימות נמשכה. בפברואר השנה נרצח אותו המאהב שהותקף בעבר. אז קיבלה המשטרה מידע שסאמי חטאר, אחד האחים, הוא הבא בתור על הכוונת.

"אני הבאתי אותך לפה כי למעשה אני רוצה שתשמור על עצמך - בתקופה הקרובה בעיקר", אמר רכז המודיעין לאח. "אני לא אומר את זה סתם", הוא הדגיש.

בין אם שמר על עצמו ובין אם לא, נרצח סאמי לפני כחודשיים ביריות סמוך למגרש הכדורגל בירכא. בכל תיקי הרצח לא נעצרו חשודים ומטבע הדברים, לא הוגשו כתבי אישום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת