פרשת ההתעללות בירושלים: עירומה בתוך בור "כדי לטהר ממחשבות חטא"

בשירותי הרווחה מסבירים היום שלמרות שידעו שילדיו של ד', החשוד בהתעללות קשה ביותר, מוזנחים ומקבצים נדבות - לא הצליחו עד חשיפת הפרשה להביא עדות מפלילה נגדו: "בכל פעם שהיה עליהם דיווח, הם נעלמו". חלק מהמעשים המזעזעים נחשפים - ד' אילץ אישה לאכול צואה כדי "לדכא את היצר"

לפני כשנה וחצי פרשה מהקומונה של ד' אשתו השביעית, פנתה למרכז לנפגעי דתות והביאה לחשיפת הפרשה המזעזעת שהותרה מוקדם יותר היום לפרסום. מחר צפויים להיות מוגשים כתבי אישום בפרשה נגד ד' ושני חברים נוספים בכת שלו, בגין עבירות מין קשות בנשים ובילדים, תקיפה בנסיבות מחמירות, התעללות בחסרי ישע - וגם עבדות.

בשירותי הרווחה מכירים היטב את משפחתו של ד'. במשך שנים הם קיבלו עדויות מהשכנים בירושלים ובטבריה על כך שנשמעות צעקות מהבית ועל ילדים מוזנחים שנשלחים לקבץ נדבות בצמתים ולא נמצאים במסגרות חינוך.

למרות זאת, במשטרה וברווחה לא נכנסו לפעולה ממשית בנושא. נשלחו עובדים סוציאליים שתשאלו שכנים, אך דבר לא קרה. בשירותי הרווחה ידעו היום להסביר, כמו בפרשות דומות קודמות כמו גואל רצון ואליאור חן, כי החוק מגביל ת הפעולה וכי הם לא יכולים לפעול בלי עדות ממשית ביד.

"הם נעלמו מדירה לדירה ומעיר לעיר"

הסבר אפשרי לדבר ניתן למצוא, אולי, בשביתת העובדות הסוציאליות לפני כמה חודשים. העו"סיות הסבירו אז שהן קורסות תחת העומס והזהירו ממקרים כאלה בדיוק שעלולים "ליפול בין הכיסאות".

"3 שנים אנחנו לא הצלחנו לשים את היד, בגלל סודיות, בגלל קשר השתיקה ובגלל שברחו כל פעם ממקום למקום", הסבירה היום רות מטות, מנהלת היחידה לילדים בסיכון בעיריית ירושלים. "בכל פעם שהיה עליהם דיווח, הם נעלמו מדירה לדירה ומעיר לעיר ולא הצלחנו לשים עליהם יד".

ד' עצמו, שלא ניתן לפרסם עליו כל פרט מחשש לזיהוי הילדים שנפגעו, קשר עצמו בחקירתו למעשים אך טען וממשיך לטעון כי "הכל נעשה בהסכמה".

הילדים הקטנים הופרדו מאמהותיהם ומטופלים על ידי אנשי הרווחה. לא כל הילדים ולא כל האימהות ששים לדבר עם החוקרים. חלק מהנשים ממשיכות לראות במנהיג הכת דמות נערצת, גם חודש וחצי אחרי שהוצאו מהבית.

המעשים הקשים נחשפים

המעשים בהם נחשדים ד', מנהיג הכת ו"נתיניו", קשים מכדי לחשוף אותם במלואם. אך כדי להבין את חומרת המעשים, ניתן לפרט שלוש דוגמאות שגם הן "מצונזרות" מפאת חומרתן.

כדי "לדכא את היצר" של אחת הנשים, ד' אילץ אותה לאכול צואה והיא נאלצה להיעתר לכך. כאשר אחד הילדים, בן פחות מ-14, החל לספר בחקירתו שאחת הנשים ביצעה בו מעשה מין חמור, הוא עצר לפתע, הסתכל על החוקר ואמר, 'למה אתה מסתכל עליי ככה?'. כלומר, הוא כלל לא הבין מה לא בסדר.

במקרה אחר, אילצו הגברים אישה לצאת מביתה בלילה חורפי ולשהות עירומה בתוך בור על מנת "לטהר עצמה ממחשבות חטא".

שוקרים חשמליים, כבלים חשמליים ומוטות עץ 

בתום חקירה סמויה שארכה יותר מחצי שנה, התירה היום המשטרה לפרסם את פרטיה של פרשת ההתעללות המחרידה בילדים בירושלים, בה היו מעורבים 9 חשודים - 3 גברים ו-6 נשים - אנשי כת שהתגוררו בבירה ובאזור טבריה. 

האירועים המדוברים התרחשו בקומונה בעיר, וגורמים במשטרה אמרו כי "המקרים של גואל רצון ואליאור חן יחדיו הם סיפור קטן ביחס לעניין הזה". חוקרי ובלשי ימ"ר ירושלים החלו להתחקות באופן סמוי אחר חברי הכת, ובדיקה ראשונית העלתה כי ראש הכת נשוי באופן לא רשמי לשש נשים העוסקות בקיבוץ נדבות - שהועברו אל הגבר.

בחיפוש בדירות הכת נמצאו הכלים לביצוע ההתעללויות - ובהם: שוקרים חשמליים, כבלים חשמליים ומוטות עץ. כמו כן נתגלו יומנים שנכתבו בידי הנשים והילדים, המעידים על מסכת ההתעללויות ומסמכים רפואיים מבתי חולים שונים המעידים על חבלות גופניות קשות שנגרמו כתוצאה מההלקאות ומהמכות שקיבלו.

"היצר הרע" ביקש מאשתו להתחתן עם ראש הכת

אל הכת הצטרפו במרוצת השנים גבר נוסף, שכונה "הנחש הקדמוני", "השטן" ו"היצר הרע" וכן אשתו. במהלך השנים גויסו לכת 7 נשים, רובן דתיות וגרושות, שחלקן אמהות לילדים. ראש הכת נישא לכמה מהן והביא עמן ילדים לעולם.

על פי אמונתו של ראש הכת, על הנשים היה להתוודות בפניו בכל נושא ובכל זמן - בעיקר בנושאים מיניים, וכדי "לרדת לעומק מחשבותיהן" הוא נהג לענותן פיזית ונפשית, וכך גם את הילדים. בין היתר, נהג החשוד המרכזי לענותן באמצעות השפלות מיניות, הרעבה, כליאה, יחסי מין חריגים ואלימות קשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהפרשה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק