הכת הירושלמית: התעללות מחרידה בנשים וילדים

המשטרה התירה לפרסם את פרטיה של פרשה מזעזעת שהתרחשה תחת אפם של תושבי הבירה. במרכז הפרשה דמות מוכרת בקרב חסידי ברסלב, שחשודה בהתעללות, תקיפה והשפלת נשים וילדים שהצטרפו לכת אותה הנהיג. בין היתר נאלצו הילדים והנשים, על פי החשד, לאכול צואה. גורם במשטרה: "גואל רצון ואליאור חן יחד הם סיפור קטן ביחס לזה"

בתום חקירה סמויה שארכה יותר מחצי שנה, מתירה היום המשטרה לפרסם את פרטיה של פרשת התעללות מחרידה בילדים בירושלים, בה היו מעורבים 9 חשודים - 3 גברים ו-6 נשים - אנשי כת שהתגוררו בבירה ובאזור טבריה. 

האירועים המדוברים התרחשו בקומונה בעיר, וגורמים במשטרה אמרו כי "המקרים של גואל רצון ואליאור חן יחדיו הם סיפור קטן ביחס לעניין הזה". תשעת העצורים חשודים בהתעללויות נפשיות ופיזיות בילדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהפרשה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החקירה החלה לפני כחודשיים וחצי, בעקבות פנייה שהגיעה אל אגף החקירות במטה הארצי, בה דווח על כת בראשותו של גבר יהודי, דמות ידועה בציבור החרדי-ברסלבי, שנהג להתעלל בנשים ובילדיהם החברים בכת. חוקרי ובלשי ימ"ר ירושלים החלו להתחקות באופן סמוי אחר חברי הכת, ובדיקה ראשונית העלתה כי ראש הכת נשוי באופן לא רשמי לשש נשים העוסקות בקיבוץ נדבות - שהועברו אל הגבר.

בחיפוש בדירות הכת נמצאו הכלים לביצוע ההתעללויות - ובהם: שוקרים חשמליים, כבלים חשמליים ומוטות עץ. כמו כן נתגלו יומנים שנכתבו בידי הנשים והילדים, המעידים על מסכת ההתעללויות ומסמכים רפואיים מבתי חולים שונים המעידים על חבלות גופניות קשות שנגרמו כתוצאה מההלקאות ומהמכות שקיבלו.

"היצר הרע" ביקש מאשתו להתחתן עם ראש הכת

אל הכת הצטרפו במרוצת השנים גבר נוסף, שכונה "הנחש הקדמוני", "השטן" ו"היצר הרע" וכן אשתו. מהחקירה עלה כי השניים פנו לראש הכת בבקשה להתייעץ עמו בפתרון בעיותיהם האישיות והם "נשבו בקסמו". הגבר הנוסף התגרש מאשתו וביקש ממנה להתחתן עם ראש הכת. האחרון נאות לבקשה, והשניים הפכו לחברי הכת.

החשוד המרכזי בבית המשפט

במהלך השנים גויסו לכת 7 נשים, רובן דתיות וגרושות, שחלקן אמהות לילדים. ראש הכת נישא לכמה מהן והביא עמן ילדים לעולם. שתיים מן הנשים ניהלו את משק הבית - ויתר הנשים עסקו בקיבוץ נדבות. באשר לילדים - הרי שהם לא היו במסגרת חינוכית כלשהי, משום שאבי המשפחה בחר ללמדם בבית באופן עצמאי.

על פי אמונתו של ראש הכת, על הנשים היה להתוודות בפניו בכל נושא ובכל זמן - בעיקר בנושאים מיניים, וכדי "לרדת לעומק מחשבותיהן" הוא נהג לענותן פיזית ונפשית, וכך גם את הילדים. בין היתר, נהג החשוד המרכזי לענותן באמצעות השפלות מיניות, הרעבה, כליאה, יחסי מין חריגים ואלימות קשה.

שיטת "שלושת השלבים"

בנוסף, נהג מנהיג הכת לפעול בתהליך המורכב משלושה שלבים בהתייחסותו כלפי הנשים: השלב הראשון - "הווידוי", ובו הנשים חוייבו לספר לראש הכת על מחשבותיהן הלא טובות; השלב השני - "דין", ובו עונו הנשים בגין מחשבותיהן הלא טובות - גם אם הן לא התקיימו באמת; השלב השלישי - "המתקה", ובו ניתנו "פרסים" לנשים בעת הצלחה חריגה בקיבוץ הנדבות וגיוס נשים נוספות לכת.

לפני כשנה וחצי הצטרף לכת גבר שלישי ואשתו, הורים לילד כבן שנתיים, שעל פי החשד נטל גם הוא חלק בהתעללות בנשים ובילדים. מבדיקת יומני הנשים, מחקירתן ומחקירת הילדים על ידי רשויות הרווחה עולה כי כאשר נחבלו הילדים כתוצאה מהמכות - הם התפנו לבתי החולים לקבלת טיפול, אך שם סיפרו כי החליקו ברחוב, נפלו במדרגות או שנפלו עליהם חפצים.

אחרי חשיפת החשדות, הועברו נשות הקומונה והילדים שבה למעונות רשויות הרווחה בירושלים. בחקירה השתתפו חוקרי משטרה ורווחה עירוניים, ובמהלכה ערכה המשטרה האזנות וככל הנראה גם מצלמות נסתרות שתיעדו את אירועי הזוועה.

החשודים מכחישים הכל

המשנה למנכ"ל משרד הרווחה, מנחם וגשל, אמר היום עם פרסום הפרשה: "לא כל סטייה חברתית היא עבירה על החוק. ברגע שהובהר כי מדובר בעניין פלילי, אז הועברו הנשים והילדים למוסדות ברחבי הארץ כדי להגן עליהם".

פרקליטו של החשוד המרכזי, עו"ד בני נהרי, אמר לחדשות 2 באינטרנט: "מרשי מכחיש את כל מה שיוחס לו. בשתי החקירות הראשונות הוא שיתף פעולה באופן מלא. לאחר מכן הוא קיבל ייעוץ משפטי ועל פי הזכות משפטית שעומדת לו לשמור על זכות השתיקה כך הוא עשה מאז".

עו"ד גיורא זילברשטיין, המייצג את אחד משני החשודים האחרים, אמר כי גם מרשו דוחה מכל וכל את ההאשמות נגדו. "בימים הקרובים יוגש כתב אישום. מדובר בהיקף גדול מאוד של ראיות שכולל גם האזנות. לאחר שנלמד את חומר הראיות אבקש לשחרר את מרשי בערבות ואני מקווה שבית המשפט ייענה לבקשה".