לראשונה בישראל: שופט עליון ייחקר באזהרה

היועץ המשפטי לממשלה החליט היום להיעתר לבקשת המשטרה ואישר את חקירתו באזהרה של השופט דנציגר. הודעה בענין נמסרה לנשיאת בית המשפט העליון ולבאי כוחו. דנציגר השעה עצמו היום כדי לאפשר מיצוי החקירה

תקדים בעולם המשפט הישראלי: בפעם הראשונה ייחקר שופט עליון באזהרה, כך אישר היום היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין.

בהודעה שנמסרה היום ממשרד המשפטים נאמר: "היועץ המשפטי לממשלה החליט, בהתייעצות עם פרקליט המדינה, ראש אח"מ, וכלל גורמי המשטרה והפרקליטות הרלבנטיים, לאשר את חקירתו באזהרה של השופט דנציגר. הודעה בענין נמסרה לנשיאת בית המשפט העליון ולבאי כוחו של השופט".

"כפי שנמסר בעבר, היועץ המשפטי לממשלה אישר למשטרה לבצע הליך של בדיקה לגבי נסיבות העסקתם של עורכי-דין על-ידי עיריית בת-ים, לרבות משרדו של ד"ר דנציגר, טרם מינויו לשופט. במסגרת הבדיקה והחקירה המתנהלת בפרשה הידועה כפרשת לחיאני נגבו הודעותיו של השופט דנציגר".

עוד נכתב בהודעה: "לאחר בחינת הדברים החליט היועץ המשפטי לממשלה כי נדרשות הבהרות לגרסת השופט דנציגר בהתייחס לנסיבות העסקת משרדו על-ידי עיריית בת-ים, ובנוגע לשירותים משפטיים שהעניק לראש עיריית בת-ים, מר שלמה לחיאני, בהיותו עו"ד פרטי, טרם מינויו לשופט, ולתקינות מערכת היחסים האמורה, וכי יש לחקור את השופט דנציגר באזהרה".

היועץ המשפטי לממשלה הבהיר כי בתום החקירה והבהרת החשדות, בכוונת מערכת האכיפה להחיש את השלמת הטיפול בפרשה זו על מנת שבמועד קרוב תגובש עמדתו והחלטתו בפרשה.

דנציגר השעה עצמו כדי לאפשר המשך החקירה

מוקדם יותר היום הודיע השופט דנציגר לנשיאת בית המשפט העליון על יציאתו לחופשה על מנת לאפשר את השלמת החקירה בעניינו. טרם ברור מתי ישוב דנציגר לתפקידו.

בעקבות הודעתו של דנציגר תידרש נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, להחליט מה יעלה בגורל כל התיקים והדיונים שבהם מעורב השופט, בין אם כבודד ובין אם כחבר בהרכב.

את דבר הכוונה לחקור באזהרה את שופט העליון יורם דנציגר חשף לראשונה כתבנו משה נוסבאום, בתכנית "אולפן שישי". גורם משטרתי אמר כי חקירתו של דנציגר באזהרה תישא אופי "טכני" לשם רישום בפרוטוקול, שכן כבר נחקר פעמיים כעת באותה הפרשה וכל החומרים והממצאים הבעייתיים ששמו נקשר אליהם הוצגו לו בעבר - אלא שהוא, לדברי אותו הגורם, לא סיפק להם הסברים שהניחו את הדעת. מאחורי אותו מהלך טכני עומדת הכוונה לאפשר למשטרה, בבוא העת, להמליץ להעמיד את דנציגר לדין - לראשונה בתולדות המדינה.

ההתפתחות בעניינו של השופט דנציגר היא זו שמעכבת את סיכום החקירה הגדולה והעיקרית שנערכה נגד שלומי לחיאני. תיק ההמלצות נגדו ונגד בכירים בעיריה וקרובי משפחתו כבר נחתם, אך כעת ממתינים לראות מה תוליד חקירת השופט - עד להעברת הטיפול בחומר לידי הפרקליטות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת