באר שבע: הרב אלעזר אבוחצירא נרצח בדקירות

המקובל ה"באבא אלעזר" נדקר הלילה למוות בישיבה שלו בעיר. הוא הובהל לבית החולים "סורוקה" במצב קשה מאוד, שם מת כעבור זמן קצר על שולחן הניתוחים. מעצרו של החשוד, אשר דהן, בן 42 מאלעד, הוארך ב-13 יום והוא נשלח להסתכלות. המונים מגיעים להספדים בביתו של הרב, בשעות הצהריים הוא יובא למנוחות בהר הזיתים בירושלים

הרב אלעזר אבוחצירא, המקובל המכונה "בבא אלעזר", נרצח הלילה בדקירות על ידי אחד המשתתפים בקבלת קהל שערך הרב בישיבה בבאר שבע.

אבוחצירא, נכדו של ה"באבא סאלי" ובן 62 במותו, נרצח בתוך מבנה ישיבה ברחוב קפריסין שבעיר. החשוד במעשה הוא אשר דהן, בן 42 תושב אלעד, שנכח בקבלת הקהל של הרב, ולפתע שלף סכין - ודקר אותו בחזהו.

"הוא לא התכוון שזו תהיה התוצאה"

מעצרו של דהן הוארך הבוקר בבית משפט השלום בבאר שבע ב-13 יום. דהן, בעל העובדה כי הוא בעל פלילי ואף ריצה בעבר מאסר, הוא נשלח גם להסתכלות פסיכיאטרית על מנת לאמוד את מצבו הנפשי. במשטרה חושדים כי המניע לרצח הוא עצות שקיבל החשוד מהרב, ששינו את חיי משפחתו לרעה.

פרקליטו מטעם הסניגוריה הציבורית, עו"ד יובל לבידרו, אמר לחדשות 2 כי "החשוד לא כיוון למטרה הזו, והוא מצטער מאד על התוצאה הטרגית. אנחנו רוצים להשתתף בצער של כולם", הוסיף הסניגור. "המצב שלו לא פשוט. הוא נשלח לבדיקה פסיכיאטרית שתבדוק מה מצבו הנפשי. רק הבוקר התברר לו מה קרה, לא אכנס לפרטי החקירה אבל הוא לא התכוון לתוצאה הזאת".

אתמול בשעות הערב קיבל הרב אבוחצירא אנשים בישיבה הקרויה על שם משפחתו. דהן, שהגיע לבקש ברכה, התקרב אליו בכדי לדבר איתו מקרוב, ולפתע הוא שלף כלי חד ודקר אותו בחזהו ובבטנו. בהמשך החשוד נמלט מהמקום, אך אנשים שהיו בישיבה רדפו אחריו והצליחו לתפוס אותו. כוחות גדולים של משטרה הגיעו למקום זמן קצר לאחר האירוע.

מיד עם קבלת הדיווח על הדקירה, הוזעקו פרמדיקים של מד"א למקום והעניקו לרב טיפול רפואי. הוא פונה במצב קשה מאוד לבית החולים "סורוקה", שם נפטר כעבור זמן קצר על שולחן הניתוחים.

בעקבות הרצח, ערך מפקד מחוז דרום במשטרה ניצב יוסי פריינטה, הערכת מצב עם סגל הפיקוד הבכיר של מחוז דרום. חקירת הרצח הוטלה על יחידת משטרת הנגב בפיקודו של תנ"צ דודו בואני.

לרב אלעזר אבוחצירא היו שבעה ילדים וחסידים רבים שנהגו להגיע לבקש ממנו ברכה באופן קבוע. הלוויתו של ה"באבא אלעזר" יצאה בשעה 9:00 מביתו שבבאר שבע, ובשעה 11:00 החל מסע ההלוויה מישיבת פורת יוסף בירושלים לבית העלמין הר הזיתים בבירה. עשרות אלפי בני אדם ליוו אותו בדרכו האחרונה.

המשטרה נערכת בכוחות גדולים לאבטחת ההמונים המגיעים הבוקר להספדים בבית הרב בבאר שבע. מהמשטרה נמסר כי ישנו שיתוף פעולה מלא עם משפחתו של הרב. "הכוונה לאפשר להמוני המאמינים להשתתף במסע ההלוויה ולחלוק לו כבוד אחרון, בטרם יובא למנוחת עולמים בהר הזיתים בירושלים", אמר מפקד המחוז ניצב יוסי פריינטה.

"זו אבידה גדולה, טראומה שאי אפשר להסביר במילים"

יהודה אבידן, קרוב משפחה של הרב, אמר הבוקר בריאיון ל"בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל כי "האבידה היא קשה למי שהכיר את הרב, וגם לאלו שלא הכירו ושמעו עליו. אלו דברים שאי אפשר להסביר אותם. הבנתי שהחשוד במעשה הוא אדם שאינו יציב בנפש, אשר שוחרר לא מזמן מהכלא. מבחינתנו זו אבידה גדולה, וטראומה שאי אפשר להסביר".

סביב ביתו של הרב התקהלו לאורך הלילה מאות תושבי העיר באר שבע. תושב העיר סיפר לאתר האינטרנט "בחדרי חרדים" כי "הרחובות כאן בוערים, אנחנו בהיסטריה, יש עדויות שראו את הדוקר בורח, השמועות מדברות שהיה גבאי של הרב לפני כשמונה שנים".

יוסף רפאלי, מקורבו של ה"באבא אלעזר", אמר בריאיון ל"בחדרי חרדים": "כל המשפחה וכל התלמידים מזועזעים מהמעשה. קשה להבין כיצד יהודי שמגיע להתברך ומכיר את הכוח של הרב שנים רבות, ובפרט מה שנתן לעם ישראל - עושה דבר כזה".

שר הפנים אלי ישי הגיע הלילה לבית החולים סורוקה בבאר שבע על מנת להשתתף בצער משפחתו של הרב. "זו אבידה עצומה", אמר השר ישי, "אנחנו מזועזעים".

"אנשים היו בהלם, לא האמינו שזה קורה. זה בלתי נתפס, שוק אדיר", אמר בלילה חיים ויינגרטן, איש זק"א שהגיע לזירה עם תחילת פינויו של הרב מהמקום. "אנשים קפאו במקומם, חלק קראו תהילים, אבל לצערנו הוא נפטר בבית החולים", הוסיף. "המשטרה מרחיקה את האנשים, יש התקהלות גדולה מאוד", מספר קמב"ץ זק"א בבאר שבע, משה דיקשטיין. "אנשים עומדים, צועקים, בוכים. הרוחות סוערות מאוד מאוד. אפילו אנחנו, אנשי זק"א, לא מאמינים שאנחנו עומדים פה ומחכים להיכנס לביתו של הרב", סיפר בצער.

לפני כשנתיים: צעיר ניסה לדקור את הרב

בנובמבר 2009 נעצר בבאר שבע צעיר תושב העיר בחשד שהתכוון לדקור את ה"באבא אלעזר". הוא ניסה להיכנס לביתו, ומאבטח שהוצב בפתח המבנה חשף סכין שנשא על גופו.

אחרי אותה התקרית, סירב הרב להגיש תלונה על הפרשה באופן אישי - אך מקורביו עשו זאת במקומו. בקהילה החרדית בבאר שבע אז הניחו כי הניסיון לפגוע ברב אבוחצירא בא או על רקע ברכה "כושלת" שהעניק לאדם חשוך ילדים, או על רקע מאבק פוליטי עיקש שבו היה מעורב - הנוגע לבחירת יו"ר המועצה הדתית בעיר.

בהכנת הידיעה השתתפו תמיר סטיינמן, משה נוסבאום, יוסי זילברמן ומאיר בן הרוש

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת