הכירו את הקיסם שיזהה את סם האונס בדרינק שלכם

חוקרים באוניברסיטת תל אביב הצליחו לייצר חיישן שאותו תוכלו לטבול בכוס המשקה כשתצאו לבלות, ויתריע במקרה שמישהו שפך לתוכה את החומר כדי לנסות לבצע בכם את זממו בעודכם מטושטשים. כרגע דרוש רק משקיע

ה-G.H.B - הקטאמין - המוכר יותר כ"סם האונס" הוא אימתם של הבליינים, או בעיקר של הבלייניות בשנים האחרונות. באוניברסיטת תל אביב עמלו למצוא פתרון לתופעה, והחוקרים שם הצליחו לייצר חיישן שבאמצעות טבילתו במשקה - יוכל לזהות האם הכל כשורה, או שמא מנסה לתפוס אתכם בחקתו.

"אם אפשר יהיה לפתח סנסור לשימוש בזמן אמת כדי למנוע מעשי אונס ולדעת איזו כוס נגועה בסם ואיזו לא, דבר כזה יימנע חלק גדול ממקרי האונס", סיפר פרופ' פרננדו פטולסקי - ממציא החיישן.

אחד מעמיתיו למחקר, ד"ר מיכאל יופה, אמר: "ניסינו כל מיני שיטות עד שגילינו את זו שהכי מתאימה. בתוך שלוש שנים יש לנו ביד משהו שעובד".

בקרוב במקומות הבילוי?

במשך שנים ניסו חוקרים ליצור פורמולה שתיצור תגובה ניכרת לעין במקרה של מגע עם סם אונס. מה שיש בידי החוקרים כרגע משנה את צבעו בכל פעם שמעורבב בתוך משקה כלשהו החומר המסוכן.

הכוונה היא לשווק את החיישן כמתקן בגודל של קיסם ובמחיר שווה לכל נפש. הבליינים ייטבלו אותו במשקה, ובתוך זמן קצר יידלק אור שיזהיר כי אל תוך הכוס הוכנס גם סם אונס. "רק ב-2007 דיווחו על 250,000 נשים שעברו אינוס בגלל החומרים האלה. המספרים גם רק עולים בעשרות אחוזים", סיפר פרופ' פטולסקי.

תופעת סם האונס מטריד את המשטרה. מדובר בחומר נפוץ, קל לייבוא ובעיקר בעייתי בשל היעלמותו המהירה מגוף הקורבן - מה שמקשה מאוד להוכיח כי אכן התבצע פשע.

בינתיים, מחפשים החוקרים חברה שתשקיע בפטנט. אם זה יקרה במהרה, כבר בעוד שנה וחצי - נוכל לראות את אותו הקיסם ברחבות הריקודים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת