הפרקליטות על מעצר הרב ליאור: "אין איש מעל החוק"

התלונות הרבות שהגיעו בעקבות מעצרו של הרב דב ליאור לא מרשימות את אנשי משרד המשפטים. בהודעה חריגה שפרסם המשרד נכתב: "הוצע לרב להתייצב לחקירה באופן מכובד ושקט. ניסיונות אלה נענו בשלילה". ובינתיים: עצורי הימין שוחררו תחת הגבלות

בעקבות פרשת המעצר של הרב דב ליאור, והמהומות הקשות בעקבותיו, יוצא משרד המשפטים בהודעה חריגה ומבהיר - "אין איש רשאי לראות עצמו פטור מן החובה להתייצב לחקירת משטרה".

"במדינת חוק, בה נחקרו במשטרה נשיא מדינה, ראשי ממשלה, שרים, חברי כנסת, חכמי דת ואישי ציבור בכירים, אין איש מעל לחוק ואין איש רשאי לראות עצמו פטור מן החובה להתייצב לחקירת משטרה", לשון ההודעה.

"על אף האמור, התקיימו מגעים בין אנשי משרדנו מטעם היועץ המשפטי לממשלה לבין גורמים שונים, והוצע לרב להתייצב לחקירה באופן מכובד ושקט. ניסיונות אלה נענו בשלילה, ועל כן לא היה מנוס מלהוציא את צו המעצר".

משרד המשפטים מוסיף ומגנה את ההתקפות נגד המשנה לפרקליט המדינה שי ניצן. "בתוך כך היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה מגנים את ההשתלחויות האישיות שלוחות הרסן המושמעות נגד המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, המופקד מתוקף תפקידו על ריכוז תחום העבירות המשיקות לחופש הביטוי, כגון הסתה לאלימות ולגזענות, יהא מקור העבירות אשר יהא", נכתב בהודעה.

בסופה של ההודעה צוין: "יש להצטער על הניסיונות החוזרים ונשנים לצבוע בצבעים פוליטיים פסולים את מלאכתו של עובד ציבור הגון, מסור ונאמן דוגמת עו"ד ניצן".

"התורה אינה נתונה לחקירה"

העימותים בין תומכי הרב דב ליאור ופעילי הימין ובין כוחות הביטחון בירושלים לא צפויים להתחדש היום, כך מעריכים במשטרה, אבל בימין לא נרגעים ממעצרו של הרב ליאור אתמול. בנו של הרב יעקב יוסף, המבוקש גם הוא לחקירה, מבהיר היום חד-משמעית: אבי לא יגיע למשטרה.

הרב יונתן יוסף, בנו של הרב יעקב יוסף ונכדו של הרב עובדיה יוסף, אומר בראיון לחדשות 2 באינטרנט כי אביו לא יתייצב לחקירה למרות צו המעצר שהוצא נגדו. "התורה אינה נתונה לחקירה", טוען יוסף ומסביר כי הסיבה לכך היא "אפליה ברורה בין הרבנים לפרופסורים מהאקדמיה ואנשי שמאל שמתבטאים בחריפות נגד אנשי יהודה ושומרון".

"יש אנשים שחושבים שהספר הזה ("תורת המלך" - הספר שבעקבותיו נעצרו הרבנים) קורא לרצח, אבל הוא קיים בשוק כשנתיים, הוא נלמד ברוב הישיבות על ידי עשרות אנשים, ולא ראיתי אנשים שקמים לרצוח בעקבותיו", מסביר יוסף.

יוסף מוסיף: "הספר הזה הוא קריאת כיוון איך צה"ל אמור לפעול במלחמתו מול האויב שחפץ להשמידנו. יש לנו כל כך הרבה אויבים מבחוץ. אני לא מבין למה שי ניצן בחר לעורר מדנים בתוך עם ישראל. אנחנו צריכים להתאחד לקראת ספטמבר, אנחנו צריכים להתאחד תמיד נגד האויב האמיתי - האויב שבחוץ, האויב הערבי שמנסה להשמידנו".

פרקליטו של הרב ליאור: "זו חטיפה לאור יום"

פרקליטו של הרב ליאור, עו"ד עדי קידר, כינה בראיון לגלי צה"ל את מעצרו "חטיפה לאור יום". לדבריו, "המעצר עצמו נעשה בצורה מדאיגה מאוד. הרב ישב ברכבו עם הנהג, והמשטרה עצרה אותם באמתלה שמדובר בענין תעברותי. לאחר מכן נכנס קצין משטרה לרכב, ואמר לרב שעליהם לגשת לתחנת משטרה. לבסוף לקחו אותו לשם בלי רשות".

"רק בלוד הבין הרב למה הוא נעצר", סיפר קידר, "המשטרה תכננה הכל מראש. המחסום המשטרתי לא הוצב שם במקרה, והשאלה היא למה. כנראה שמישהו למעלה התעקש לעצור את הרב, ולתחושתי במשטרה הרגישו שעומדת לפרוץ מהומה ולכן שחררו אותו. הם רק רצו לסמן 'וי' ולהמשיך הלאה".

פעילי הימין שוחררו תחת מגבלות

אמש נמשכו המהומות עד חצות, כשכמה מאות מתומכי הרב ניסו לחצות את הכביש הראשי ליד ישיבת מרכז הרב ופוזרו בכוח בידי המשטרה. מוקדם יותר הם ניסו לפרוץ לבית המשפט העליון אך נבלמו על ידי השוטרים. קצין משטרה ושוטר נזקקו לטיפול רפואי, ו-25 פעילים נעצרו.

הבוקר שיחרר בית המשפט השלום בירושלים את רוב פעילי הימין שנעצרו בתנאים מגבילים, הכוללים הרחקה מצמתי הפגנות. המשטרה הודיעה כי תמליץ להעמיד לדין את העצורים.

עמית סגל בטור מיוחד: קצת הבנה הדדית לא תזיק פה

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת