פרשת הולילנד: אולמרט יואשם בלקיחת שוחד - בכפוף לשימוע

רה"מ לשעבר אהוד אולמרט, ראש עיריית י-ם לשעבר לופוליאנסקי, ראש לשכת אולמרט שולה זקן וחשודים נוספים קיבלו היום הודעה מהפרקליטות, לפיה הם נדרשים לשימוע לקראת העמדה לדין. אולמרט חשוד שלקח שוחד וקידם את פרוייקט הבנייה "הולילנד" בירושלים. דוברו של אולמרט: "קרקס תקשורתי, תזמון הפרקליטות אינו מקרי"

פרקליטות מחוז תל אביב הודיעה היום ל-18 חשודים בפרשת הולילנד, כי נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע. בין החשודים: רה"מ לשעבר אהוד אולמרט, ראש עיריית י-ם לשעבר אורי לופוליאנסקי ושולה זקן. בכוונת הפרקליטות להגיש כתבי אישום נגד החשודים.

על פי הודעת הפרקליטות, התגבשה תשתית ראייתית לפיה הלל צ'רני, מבעלי הקרקע במתחם הולילנד, קידם לכאורה את אישורן של תוכניות הבנייה ואת ההקמה של פרויקט הולילנד, "באמצעות מתן שוחד למספר רב של נבחרי ציבור ועובדי ציבור על מנת שינצלו סמכויותיהם כדי לקדם את האינטרסים של יזמי הפרויקט".

לפי הפרקליטות, השוחד ניתן בשנים 1994-2007 "בהיקף חסר תקדים של מיליונים רבים". עוד לפי ההודעה, אביגדור קלנר וחשודים נוספים, אשר רכשו חלק מן הקרקע במתחם זה, קידמו אף הם את תכניות הבנייה וההקמה באמצעות מתן שוחד בשנים 2002-2007.

אולמרט וזקן מזומנים לשימוע בפרשה נוספת

בין נבחרי הציבור ועובדי הציבור בעיריית ירושלים אשר לקחו לכאורה שוחד, נמצאים: רה"מ וראש עיריית י-ם לשעבר אהוד אולמרט, ראש עיריית י-ם לשעבר ואורי לופוליאנסקי, ראש לשכת ראש העיר (אולמרט) שולה זקן, סגני ראש העיר אליעזר שמחיוף, יהושע פולק וחיים מילר, מהנדס העיר אורי שטרית וחבר מועצת העיר אברהם פיינר.

בפרשה אחרת, הפרקליטות הודיעה לשורה של חשודים כי נמצאה תשתית ראייתית לכאורה להעמדתם לדין בעבירות של מתן ולקיחת שוחד לשם קידום ענייניה של חברת הזרע. לפי הפרקליטות, אביגדור קלנר, אמנון ספרן וארנון ברודנר, קידמו, לכאורה, את ענייניה של חברת הזרע באמצעות מתן שוחד למנהל מינהל מקרקעי ישראל דאז יעקב אפרתי, לשר התמ"ת, דאז, אהוד אולמרט ולראש לשכתו שולה זקן. היקף השוחד שניתן, לכאורה, עמד על כמיליון שקלים וחצי.

יועצו של אולמרט: "מעולם לא לקח שוחד, זה קרקס תקשורתי"

אמיר דן,  יועץ התקשורת של אולמרט, מסר לאחר הודעת הפרקליטות כי "אולמרט הצהיר בצורה הברורה ביותר כי מעולם לא לקח שוחד, לא במישרין ולא בעקיפין, והוא עומד מאחורי הצהרה זו גם היום, ושום טענות של הפרקליטות לא ישנו עובדה זו. מראש לא הייתה לנו שום ציפייה שבפרקליטות יקבלו החלטה שונה, זאת לאחר שבמשך חודשים ניהלו המשטרה והפרקליטות קרקס תקשורתי כשמסקנות החקירה מתפרסמות כבר בתחילת החקירה, הרבה לפני שאולמרט נשאל אפילו שאלה אחת".

"מדובר בסיפורי אלף לילה ולילה שנולדו במוחו של עד מדינה, שהוא אדם מפוקפק, המשתמש כדבר שבשגרה בשקרים ובסיפורי בדיות כדי לאיים ולסחוט כספים מאנשים. זו דרכו וזו שיטתו. אך הפרקליטות, במקום להוקיע אדם זה, משלמת לו מיליונים כדי שישמיע את מה שמשלמים לו להשמיע", מסר עוד דן. "העיתוי כרגיל אינו מקרי. בכל פעם שהפרקליטות מאבדת את המומנטום במשפט ונחשפת במערומיה היא מפרסמת החלטות בעניינים אחרים הנוגעים לאולמרט כדי להסיט לשם את אור הזרקורים. פרסום ההחלטה דווקא כעת מדגיש את מצוקתם בהתנהלות בתוך בית המשפט". 

הוא הוסיף, "למרות שזכותו של הציבור לדעת מהם התנאים המופלגים שנתנה לו המדינה, הפרקליטות מסרבת לפרסם תנאי הסכם שערורייתי זה".

בפרקליטות הדגישו כי "אנו מזכירים כי צו איסור הפרסום שקיים בפרשה לגבי זהות עד המדינה ומשפחתו וכל פרט מזהה אחר, עודנו בתוקף מלא". 

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק