אחרי ההפגנות: 17 נאשמים ב"תג מחיר"

שרשרת האירועים בעקבות הריסת בית פח, אוהל, ויסודות בית בחוות גלעד, נמשכת: כוחות הביטחון היו אמש בכוננות שיא, בעקבות חסימת כבישים בירושלים ביום ובלילה, פעולות תג מחיר בחברון ובשכם. היום הוגשו כתבי אישום והוארך מעצרם של 17 מפעילי הימין שהפגינו אמש במחאה על הפינוי

במשטרה ובכוחות הביטחון הופתעו מעצמת האירועים במסגרת "תג מחיר" בעקבות פינוי חוות גלעד אתמול. אמש נזרקו בקבוקי תבערה לעבר בית פלסטיני בכפר חווארה בצפון השומרון, ככל הנראה במסגרת "תג מחיר". גם הכניסות לשכם נחסמו אתמול על ידי מתנחלים, ככל הנראה במסגרת אותה מחאה.

שני האירועים האלה הם כנראה תגובה לטענת המתנחלים על השימוש לכאורה בכדורי גומי על ידי המשטרה כאשר פינו את חוות גלעד. המשטרה טוענת כי מדובר בכדורי צבע, אשר מהווים אמצעי הרבה פחות מסוכן מכדורי גומי. המפכ"ל התייחס להאשמות המתנחלים ברצינות ומינה את סגן מפקד מחוז ש"י לראש צוות חקירה שיבדוק את האירועים וביקש ממנו תשובה בהקדם.

למרות שברוב האירועים אשר מוגדרים כ"תג מחיר" לא מתבצעים מעצרים, דווקא במסגרת האירועים האחרונים נעצרו 23 מפגינים, מתוך כ-100 שהפגינו. היום הוגשו כתבי אישום כנגד 17 מהעצורים ומעצרם הוארך.

הרעיון אשר עומד מאחורי שיטת "תג מחיר" הוא ליצור הרתעה. המתנחלים מנסים להציג לכוחות הביטחון תמונה לפיה לכל פעולה כנגד ההתנחלויות יהיה מחיר כבד. כרגע מסתמן שהבעיה בהרתעה היא דווקא אצל המשטרה. למשל, מתוך 612 תיקים שנפתחו לעוסקים ב"תג מחיר", רק 83 הפכו לכתבי אישום. בנוסף, מתוך 83 המקרים, רק 19 נוגעים לפגיעה בפלסטינים וכל השאר נוגעים לפגיעה בכוחות הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק