סיפקה ראיות והפכה מעדה לחשודה

7 פעמים נחקרה רייצ'ל ריסבי-רז, מי שהייתה מתאמת הנסיעות של אולמרט, ובכל פעם הדגישו בפניה החוקרים שהיא אינה חשודה בדבר, שהיא יכולה לדבר חופשי. רק לאחר שסיפקה ראיות לכאורה נגד רה"מ לשעבר, הודיעו לה החוקרים, שמעמדה המשפטי השתנה והיא חשודה בעבירות פליליות

באופן מסורתי אומרים בפרקליטות שהם מדברים רק בבתי המשפט, שהם לא מנהלים קמפיין תקשורתי, אבל לפחות בתיק אולמרט, הגבולות נפרצו בבוטות. אמש הפיצו התובעים בתיק קלטות חקירה מחקירתה של רייצ'ל ריסבי-רז, מי שהייתה מנהלת הנסיעות של אולמרט.

בקטעים שנבחרו בקפידה נשמעת ריסבי מפלילה את רה"מ לשעבר בפרשת ראשונטורס. התובעים רצו כנראה להראות שהתיק סגור, שהראיות מכריעות. "אנחנו רוצים תשובה ברורה, אומר אחד החוקרים. "הנסיעות האלה שמומנו - מדובר גם בנסיעות פרטיות של אולמרט ושל בני המשפחה שלו"? ריסבי עונה בחיוב.

אבל בחומר החקירה יש גם אמירות אחרות לגמרי של ריסבי - הפוכות. את הקטעים הללו בחרה הפרקליטות לא להפיץ אמש - חומרים שהפרקליטות עוד תידרש אליהם ביום מן הימים. ריסבי שפחדה להפליל את עצמה, דרשה לפני כל חקירה לדעת מהו הסטאטוס המשפטי שלה. בחקירה מסבירים לה החוקרים כי מעמדה המשפטי הוא עדה ומבהירים לה כי היא אינה חשודה בדבר.

התובע: תרגיל חקירה לגיטימי

בחקירה השמינית חל מהפך. לאחר שסיפקה לחוקרים את מה שרצו לשמוע, הם הבהירו לריסבי את מעמדה האמיתי: "את נחקרת תחת אזהרה כחשודה". בבית המשפט טען התובע כי זה תרגיל חקירה לגיטימי. בינתיים ריסבי עומדת לדין ולא ברור עם הודאותיה ישמשו נגדה.

מפרקליטות מחוז ירושלים אמרו בתגובה: "בתיק זה עומדת הפרקליטות מול מתקפה תקשורתית חסרת תקדים. בניגוד לצוות היחצ"נים של ההגנה, מקפיד צוות התביעה על דוברות מאופקת וסולידית. על רקע זה, הטענה כאילו מנהלת הפרקליטות קמפיין תקשורתי - היא מגוכחת.