צפו: הישראלים משחדים את סגן השר בגאורגיה מול המצלמה

אנשי העסקים רון פוקס וזאב פרנקל נעצרו ביום חמישי בחשד לניסיון שוחד של בכירי ממשל בגאורגיה. השניים חשודים כי הציעו 7 מיליון דולר במטרה לשכנע את הממשלה לעמוד בהחלטת בוררות במדינה. משטרת גאורגיה תיעדה את המפגש המפליל: כך זה נראה

פרשת השוחד בה מעורבים על פי החשד שני אנשי עסקים ישראלים ממשיכה להסעיר את גאורגיה. השניים, רוני פוקס וזאב פרנקל, נעצרו ביום חמישי בעיר הקיט באטומי, שלחופי הים השחור, במהלך פגישה עם סגן שר האוצר הגאורגי. תמונות ראשונות מהפגישה המפלילה שודרו הבוקר בטלוויזיה הגאורגית.

במהלך הפגישה הציעו השניים לסגן שר האוצר שבעה מיליון דולרים שוחד, על מנת שזה יסייע להם לקבל 100 מיליון דולרים פיצויים מהממשלה. במשטרת גאורגיה מתכוונים להשתמש בתמונות שצולמו, כדי להפליל את השניים.

אתמול לא אישר בית המשפט בטביליסי לשחרר את השניים בערבות, והורה על המשך החזקתם במעצר טרם משפטם. החלטה דומה ניתנה גם בעניינו של השותף היווני של פוקס, הנחשד בקשר לאותה הפרשה.

מקורביהם של העצורים: "מלכודת"

מקורביו של רוני פוקס, ובהם גם בכירים במשק ובשירות הציבורי, אמרו אתמול כי נדהמות מהדיווחים על מעצרם של אנשי העסקים. "מדובר בתפירת תיק ברורה", הם אומרים לעיתון "ידיעות אחרונות". קרובי משפחתם של העצורים אמרו לעיתון כי הם הוזמנו להגיע למדינה על ידי ראש ממשלת גאורגיה, "כדי לסכם את פרטי ההסכם ולחתום עליו".

"מדובר באדם מדהים ואיש עסקים מצליח", אמר אחד המקורבים. "הוא והשותף שלו הגיעו לגיאורגיה בעקבות הזמנה 'אישית לוחצת' מראש הממשלה שם. העניקו להם יחס של כבוד, ונקבע להם לוח זמנים ששמור בדרך כלל לאח"מים".

שוחד בתמורה לעזרה בניסיונות השכנוע בממשל

על פי התצהיר הכתוב שפרסם התובע הכללי של גאורגיה, רון פוקס ושותפו היווני מחברת טרמקס, ובעזרתו של זאב פרנקל, ניסו לשחד את סגן שר האוצר הגאורגי במיליוני הדולרים ובתמורה ביקשו שישכנע את הממשלה הגאורגית שלא לקרוא תיגר על החלטת בוררות בינלאומית, אשר זיכתה את פוקס ושותפו היווני קרדסופולוס בתשלום בסך 98.1 מיליון דולר מהממשלה.

העניין שמתברר כבר זמן רב במסגרת הבוררות הבינ"ל החל בשנת 1991, כאשר חברת "טריימקס", שאותה ייצגו שני בעלי המניות פוקס וקרדסופולוס, החלה לבחון אפשרויות השקעה בתחום האנרגיה בגאורגיה.

בשנת 1992 הקימה החברה מיזם משותף עם חברת הנפט הלאומית של גאורגיה והגיעה להסכמות בקשר עם פיתוח רשת צינורות להובלת נפט. בשנת 1996 בוטל המיזם המשותף כאשר הממשלה הגאורגית הקימה תאגיד נפט בינלאומי, אשר בסופו של דבר התקשר בחוזה עם קונסורציום בינלאומי גדול של איסט-ווסט צינורות נפט להעברת נפט מאזרבייג'ן דרך גאורגיה וטורקיה לשווקים המערביים.

מאז, במשך שנים ניסתה טרימקס ליישב את המחלוקת עם הרשויות, תוך שהיא דורשת פיצוי. בנובמבר 2004, הודיעה הממשלה הגאורגית לפוקס ולשותפו היווני כי לטענותיהם אין בסיס, מה שהביא את השניים להגיש תביעות נפרדות באותו העניין כנגד ממשלת גאורגיה במרכז הבינלאומי להסדרת מחלוקות עסקיות (ICSID), מוסד של הבנק העולמי.

גאורגיה נדרשה לכסות את הוצאות הבוררות

ב-3 במרס 2010 החליט בית דין בלונדון כי גאורגיה הפרה הסכמי אנרגיה מולטילטרליים ופעלה שלא כחוק כשהפקיעה את ההשקעה שבוצעה ע"י קרדסופולוס בגאורגיה ובהתייחס לפוקס החליט בית הדין כי גאורגיה הפרה את הסכמי ההגנה הבילטראליים על השקעות עסקיות בין ישראל לגאורגיה.

בעקבות ההחלטות הנ"ל קבע בית הדין לבוררות כי כל אחד מהמשקיעים צריך לקבל 15.1 מיליו דולר כפיצוי על הפסדיו בנוסף על ריבית שהסתכמה ב-30 מיליון דולר לכל אחד מהמשקיעים. הריבית נצברה משנת 1996 ועד סיום הבוררות ב-2010. בנוסף נדרשה גאורגיה לכסות את הוצאות הבוררות של השניים בסך 7.9 מיליון דולר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק