אבא של תאיר: "זדורוב צריך להפסיק לנשום"

תושב ראשל"צ הלוקה בנפשו הגיע אמש בחצות לבית משפחת ראדה בקצרין, הודיע להוריה: "אני הרוצח של בתכם" - ונמלט. זמן קצר לאחר מכן הוא נעצר וטען: "רציתי לעורר פרובוקציה". אביה של תאיר: "מדובר במטורלל. זדורוב הוא הרוצח והוא צריך להפסיק לנשום כמו שהבת שלי כבר לא נושמת". בשעות הצהריים שוחרר המטריד בערבות

הוריה של תאיר ראדה ז"ל חשבו אתמול שגזר דינו של רומן זדורוב שם סוף לפרשת הרצח של בתם שאירע לפני כמעט ארבע שנים, אבל אמש בחצות הם נאלצו להתמודד שוב עם הסיוט שלהם, כשאדם דפק על דלת ביתם והודיע להם: "אני הרוצח של בתכם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים בפרשה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

תושב ראשון לציון בן 32 הגיע אמש בחצות לבית משפחת ראדה בקצרין, טען בפני האב שהוא הרוצח - ונמלט מהמקום. ההורים ההמומים פנו למשטרה שפתחה בסריקות באזור. זמן קצר לאחר מכן איתרו שוטרי תחנת גולן את החשוד ועצרו אותו.

בחקירתו הראשונית התברר כי מדובר ביעקב איגריסי, אדם הלוקה בנפשו שמטופל על ידי פסיכיאטר בשנים האחרונות. בחקירתו, חזר בו החשוד מהודאתו וטען שרצה לעורר פרובוקציה. בשעות הצהריים החליט בית משפט השלום בצפת לשחרר אותו בערבות, והוציא לאיש צו הרחקה ל-6 חודשים ממשפחת ראדה. איגריסי סרב להתייחס לשאלות העיתונאים, אך בחקירתו אמר שהמעשה נעשה למען הפרובוקציה. הוא שוחרר בהסכמת שני הצדדים.

אבא של תאיר: "צריך לנתק את זדורוב מחמצן"

"זו סתם בדיחה בלי טעם של מישהו מטורלל", סיכם אביה של תאיר את הפרשה בראיון לערוץ החדשות. "הבנתי שהוא קצת מטורלל והתחלתי להתווכח איתו. שאלתי אותו: 'אם רצחת, איפה היית עד עכשיו?' הוא לא ידע לענות לי. הוא אמר שאין לו תשובה. אמרתי לו: 'אם רצחת, אז לך תסגיר את עצמך למשטרה. אני מוכן לעזור לך למצוא את התחנה'. למזלי, הבן של השכנה שהיה במקום רשם את המספר של הרכב שלו כשהוא נסע מהמקום".

למרות הקביעה שזדורוב הוא הרוצח, שמואל ראדה לא חש הקלה. "אין נחמה, נגמר המשפט אבל מה זה נותן לי אם הילדה שלי לא חוזרת? הבת שלי כבר לא נושמת אוויר, הרוצח נושם אוויר. אותו צריך לנתק מהחמצן - והלוואי שמישהו יעשה את זה".

"גם היום אני לא קולט שהילדה שלי הלכה", אמר אביה של תאיר. "מאז הרצח היו אנשים רבים וגורמים שניסו להתפרסם על חשבוננו, עד שהבנו איפה אנחנו חיים. אשתי נפגעה מזה קשות. הצליחו לעבוד עלינו ולשטות בנו - וזה כואב לי מאוד".

גזר הדין לזדורוב: מאסר עולם

בית המשפט המחוזי בנצרת גזר אתמול עונש מאסר עולם על רומן זדורוב, לאחר שהורשע ברצח הילדה תאיר ראדה ז"ל, לפני כמעט ארבע שנים בבית הספר בו למדה בקצרין. שופטי המחוזי הטילו על הנאשם עונש מאסר עולם בגין עבירת הרצח וכן עונש שנתיים מאסר בפועל בחופף למאסר העולם. בנוסף, נגזרה על זדורוב שנת מאסר אחת על תנאי למשך שנתיים.

בגזר הדין הסתמכו השופטים על כל הראיות שנאספו במהלך השנים שעברו מאז הרצח. בנוסף לדיווחים מבית המשפט, נחשפו השופטים לראיות שהוצגו אמש לראשונה במהדורה המרכזית, בהם תיעוד של שחזור הרצח, כפי שביצע זדורוב בשלוש פעמים שונות.

בפעם הראשונה תיאר זדורוב כיצד שיסף את גרונה של תאיר בת ה-14, שעה ששוחח עם אסיר נוסף ששהה עמו בתא המעצר. זדורוב לא ידע שאותו אסיר הוא מדובב מטעם המשטרה. בפעם השנייה שיחזר זדורוב את הרצח בפני חוקרי המשטרה. גם שם תיאר כיצד תקף את הנערה ושיסף את גרונה. בפעם השלישית היה זה בתא השירותים בבית הספר שבו נרצחה תאיר.

הרצח שהסעיר את המדינה

ב-6 בדצמבר 2006 נמצאה גופתה של ראדה, בת 13 מקצרין שברמת הגולן, בחדר השירותים בבית ספרה "נופי גולן". על גופתה נמצאו סימני דקירה רבים וניכר כי היא נרצחה באכזריות רבה. במהלך החקירה נבדקו כיווני חקירה רבים, אולם בסופם נעצר חשוד אחד בפרשה: רומן זדורוב, פועל בניין בן 32 שעבד ביום הרצח בשטח בית הספר.

כשבועיים לאחר הרצח הודיעו במשטרה כי הוא פוענח. המשטרה הודיעה שזדורוב הודה ושחזר את הרצח המזעזע. הודעת המשטרה רק עוררה גל נוסף של השערות בנושא. גם משפחתה של תאיר אמרה לאחר ההודאה כי "יש לנו תחושה שיש משהו לא פתור". היום כאמור, קיבל בית המשפט את עמדת הפרקליטות והרשיע את זדורוב ברצח.

פרשת רצח תאיר ראדה - סיקור מיוחד:

גזר הדין של זדורוב: מאסר עולם

אשתו של זדורוב: "אין פה צדק, נערער לעליון"

אביה של ראדה: "זדורוב בן בליעל, אין ולא ותהיה נחמה"

צפו: זדורוב משחזר את רצח תאיר