בכיר במשק פנה לגורמים עבריינים

יגאל לנדאו - אחד מבכירי המשק ומעשירי המדינה בישראל נקלע לסכסוך עסקי שהוביל אותו לפנות ללא אחר מאשר איש העולם התחתון מאיר אברג'יל. מערכת הלחצים שהופעלה על לנדאו חושפת גם את מניית רציו שמושפעת מניהולו - אותה מנייה שנסחרת בבורסה וזינקה בכ-750% בשנה האחרונה. חברת רציו בתגובה: מדובר בניסיון סחיטה ואיומים

מניית רציו מסעירה את המשקיעים בתקופה האחרונה. הסיכויים כי בשדה הקידוח שלהם לוויתן יימצא גז ענק הפכו אותה למנייה החמה של הבורסה. הערב חשפנו לראשונה כי מאחורי המנייה שזינקה בשנה האחרונה ב-750% מתנהל קרב יצרי של בעלי מניות שעורר מעורבות של גורמים בעולם התחתון ועלולים להשפיע על הציבור שהשקיע במנייה.

התמונה שמצטיירת היא איומים סחיטות ובוררויות של עבריינים. הכל התחיל כשבעל מניות קטן ברציו - קבלן מאשקלון - דרש ממנכ"ל רציו יגאל לנדאו שיחזיר לו את כספי ההשקעה בחברה בסך של חמישה מיליוני שקלים. לדבריו לנדאו הבטיח להחזיר את ההשקעה אך לא קיים. כמה חודשים אחר כך דפקו על דלת ביתו של לנדאו בסביון שני עבריינים שדרשו לקבל את החזר החוב בשמו של הקבלן.

לנדאו המבוהל פנה לחברת שמירה המוכרת לו, אך בעל חברת השמירה הסביר שאין לו יכולת להתמודד עם הבעיה והפנה אותו לבוררות אצל מאיר אברג'יל, שלטענת המשטרה עומד בראש ארגון פשע. לנדאו הגיע לפגישה בביתו של אברג'יל בנוכחות שני עבריינים נוספים, שפסקו שיש להעביר את הבוררות לבורר מקצועי.

לנדאו: לפני הציבור, אני מחויב קודם כל לבני משפחתי

הם פנו לעורך הדין אסף ברם - מומחה בעל שם לניירות ערך ומרצה מבוקש - שלא זיהה את שני העבריינים והסכים לבוררות. בעקבות קפיצת המנייה בתקופה האחרונה, דרש הקבלן מאשקלון את הפרשי הרווח מהמנייה - והוא הגיש בקשה לבית המשפט לביטול הסכם הבוררות. כך נחשף הקשר בין לנדאו - איש עסקים בכיר ומבעליו של בנק איגוד - לבין גורמים פליליים.

הפרשה צריכה להדאיג לא רק את קרוביו של לנדאו אלא גם את הציבור, שמושפע מהתנהלותו. כשלנדאו נשאל מדוע בחר לפנות לגורמים עברייניים ולא לגורמי חוק ענה כי המחויבות שלו היא קודם כל למשפחתו, ולמיטב הבנתו משטרת ישראל לא הייתה יכולה לסייע לו בנושא זה.

מהנהלת חברת רציו נמסר כי "חברת רציו הינה חברה פרטית שמניותיה אינן נסחרות בבורסה. אין ולא היה לחברה או למי ממנהליה כל קשר או זיקה לאיזשהו גורם פלילי או עברייני מכל סוג שהוא. כל ייחוס של דבר כזה לחברה או למי ממנהליה מהווה לשון הרע. הפניה לבית המשפט לביטול הבוררות היא ניסיון נואל לאיים על הבורר ועל הצדדים על ידי שימוש בעובדות המוצגות באופן מטעה ומסולף. זהו המשך ישיר של שורה של איומים אישיים על מנהלי רציו שנועד לגרום לחץ להוצאת כספים בתואנות שווא".

ממשרדו של עו"ד אסף ברם נמסר כי: "מתוקף תפקידו מנוע עו"ד ברם להתייחס לדברים. נדגיש כי העובדות שהועלו בבקשת ביטול הבוררות אינן מדויקות וזאת בלשון המעטה. הבחירה בעו"ד ברם נעשתה ע"י הצדדים ובאי כוחם על רקע מומחיותו בדיני ניירות ערך. הצדדים ועורכי דינם הם שניסחו את הסכם הבוררות, והיא מתנהלת מזה למעלה משנתיים באופן הגון, ענייני ואובייקטיבי".

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק