הורי התינוקת שמתה נחקרו בעבר בחשד להזנחה

כבר לפני כ-4 שנים נחקרו הוריה של התינוקת בת החצי שנה בחשד להזנחה אך התיק נסגר בגלל מוגבלויות של ההורים. בקשת המשטרה לנתח את גופת התינוקת שמתה אתמול בביתה בי-ם נדחתה היום על ידי בית משפט השלום בעיר

בית משפט השלום בירושלים דחה היום את בקשת המשטרה לאפשר לנתח את גופת התינוקת בת החצי שנה שמתה אתמול, וקיים חשד שנזנחה על ידי הוריה. הפרקליטות החליטה לא לערער על ההחלטה.

כעת מתברר כי כבר לפני ארבע שנים נחקרו ההורים על הזנחת הילדים. הפרקליטות הורתה אז לסגור את התיק בשל מגבלות רפואיות של ההורים. לאחר מכן התקבלה תלונה נוספת על הזנחה, גם היא נסגרה. התיק הועבר לפרקליטות ועדיין לא התקבלה החלטה בעניין.

בארגון זק"א מיהרו לברך על החלטת בית המשפט. "עשינו את עבודת הקודש שאנחנו רגילים לעשות כבר 20 שנה", אמר לחדשות 2 באינטרנט מיכאל גוטוין, ראש המחלקה המשפטית בארגון. "במקרים כל כך טרגיים, כשהיקר ביותר לליבם נלקח מבני המשפחה, זו טרגדיה נוספת לאלץ אותם לבצע ניתוח בגופה", הוסיף גוטוין.

בדיון בבית המשפט טען נציג המשפחה כי הילדה לא הוזנחה, טופלה ואף אושפזה בבית חולים לפני שבועיים בעקבות מצבה. עם זאת, לטענת המשטרה היה משקלה של הילדה ירוד במיוחד, ובכל מקרה בכוונתם להמשיך ולחקור את החשדות להזנחה מצד ההורים.

 מה גרם למות התינוקת?

הורי בת החצי-שנה שמותה נקבע אתמול בצהריים שוחררו אמש ממעצר, בערבות עצמית. ההורים חשודים בהזנחת בתם התינוקת לאחר שככל הנראה חלתה בימים האחרונים, אך רק אתמול הזמינו את מד"א לטפל בה - כשכבר היה מאוחר מדי.

ההורים, כך קבעה המשטרה, יורחקו משאר ילדיהם למשך 5 ימים וחקירתם תימשך בימים אלו - כך נמסר. עוד נמסר ממשטרת ירושלים כי "גופת התינוקת הועברה למכון הפתולוגי ומחר יבקשו חוקרי מרחב ציון צו מבית המשפט, שיורה על ניתוח שלאחר המוות". במשטרה עדיין בודקים אפשרות של מוות בעריסה.

צוות מד"א מצא אותה במצב אנוש

צוות של מגן דוד שהוזעק לדירת המשפחה בעיר בשעות הצהריים, מצא במקום פעוטה במצב אנוש לאחר שככל הנראה לא קיבלה טיפול רפואי במשך תקופה ממושכת. במקביל לטיפול הרפואי, הוזעק למקום כוח משטרה שבודק חשד להזנחה קשה של ההורים.

המשפחה מתגוררת בדירה קטנה בירושלים, יחד עם שבעת ילדיהם. הצוותים הזדעזעו מהתנאים הפיזיים הקשים שנגלו לעיניהם בדירה. מבדיקה ראשונית של המשטרה עולה כי התינוקת חלתה לפני מספר ימים, אך לא זכתה לטיפול רפואי.

עדיין לא ברור מה גרם להורים למנוע מהפעוטה טיפול רפואי שיכול היה להציל את חייה, אך בסופו של דבר ההזנחה הקשה הובילה למותה של התינוקת. צוותי מד"א פינו את הפעוטה במצב אנוש לבית החולים שערי צדק בירושלים, שם נקבע מותה על ידי רופא.

"האמא הייתה מרביצה להם וצועקת"

"השותף שלי שגר פה כבר שנתיים וחצי סיפר לי שהילדים סובלים מהתעללות", אמר אתמול אחד השכנים של המשפחה שסירב להזדהות. "האימא הייתה מרביצה להם וצועקת", הוסיף השכן. המשטרה פתחה בחקירה והמקרה הועבר גם לטיפול רשויות הרווחה בעיר שפתחו בבדיקה.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה למקרה כי "מרגע קבלת ההודעה אגף הרווחה בעירייה עוקב ומתאם את הפעולות הנדרשות עם המשטרה. סיבת המוות עדיין לא ידועה ונמצאת בחקירה. מבדיקה שערך האגף עולה כי התינוקת טופלה בטיפת חלב וקיבלה את כל הטיפולים הנדרשים, כולל קבלת חיסונים בזמן. התפתחות התינוקת הייתה תקינה ומשקלה היה תקין".

"מדובר במשפחה המטופלת על ידי שירותי הרווחה מזה שנים באופן אינטנסיבי ולכל אחד מבני המשפחה הותאמה תכנית טיפול בהתאם לצרכיו. כל ילדי המשפחה נמצאים במסגרות חינוכיות בהתאם לגילם. חשוב להדגיש כי לא הייתה כל אינדיקציה שדרשה הוצאת ילדים מהבית. עובדי אגף הרווחה מקיימים קשר רציף עם ההורים ועושים כל מאמץ לאפשר להורים לגדל את הילדים. ההורים משתפים פעולה עם גורמי הרווחה ומשתתפים בצורה מלאה בתכניות הטיפול שניתנו להם", עוד נמסר.

בעיירה גם אמרו כי "המשפחה מקבלת הנחייה הורית אינטנסיבית על ידי פסיכולוגית, במסגרת תכנית מקצועית להדרכה בתחום הטיפול במשפחה, 3 פעמים בשבוע בבית המשפחה. העירייה פעלה ופועלת לתת סיוע מרבי למשפחה בכל התחומים".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק