רימיתם את ביטוח לאומי? עכשיו תשלמו

משרד האוצר מתכוון להטיל קנסות עתק על כל מי שיקבל קצבה מביטוח לאומי שלא כדין, כך מדווח אתר "גלובס". כמעט 3 מיליארד שקלים משולמים מידי שנה לאנשים שמתחזים לנכים לצורך קבלת קצבאות. רבים מהנכים נתפסים בעדשת המצלמה הולכים, רצים ואפילו רוכבים על אופניים. היזהרו- ביטוח לאומי מאחוריכם

משרד האוצר החליט להילחם בכל אותם "נכים" שמרמים את ביטוח לאומי. מידי שנה מחלק הביטוח הלאומי 2.7 מיליארד שקלים לאזרחים שאינם זכאים. רובם מתחזים לנכים ומזייפים אישורי רפואיים שונים כדי לקבל קצבאות.

האוצר מתכוון להטיל קנסות בסכומי עתק על הרמאים. הקנסות יעזרו למימון ה"קיצוצים" המתוכננים, וירתיעו את הנכים הפיקטיבים מלבקש קצבאות נוספות. כ-5% מהסכום שאמור להגיע לנזקקים אמיתיים מועבר למתחזים.

תיעוד שפורסם כאן לפני כשבועיים מראה כיצד גבר שדיווח כי נפצע קשה בתאנת דרכים, נתפס בעדשת המצלמה מבצע תרגילי לוליינות שלא יביישו אפילו אתלט מקצועי. הגבר סיפר לחברת הביטוח ולביטוח הלאומי שמאז התאונה הוא אינו עובד וחייב להיעזר בכיסא גלגלים.

במצב הקיים, מי שמרמה את ביטוח לאומי נדרש להחזיר את הסכום שהתקבל שלא כדין, ולרוב אף לא טורחים לפתוח נגדו תיק במשטרה. המצב מגוחך אף יותר לאור העובדה שבביטוח הלאומי קיים אגף חקירות ובו 130 חוקרים.

"טרם הפנמנו שמי שמשלם לרמאים זה האזרח הישר - אין הבדל מהותי בין לרמות את הביטוח הלאומי לבין להעלים מסים", אמר ל"גלובס" בכיר באוצר והוסיף "זה אפילו יותר גרוע שכן הרמאים לוקחים מהקצבאות של הנזקקים האמיתיים ולכן נאלצים להפחית את הקצבאות של כולם".