חסידי סלונים תקפו את בנו של הרב עובדיה

מהומה אירעה היום בשכונת הבוכרים בירושלים כשעשרות חסידי סלונים ניסו לתקוף את הרב יעקב יוסף, בנו של הרב עובדיה. מקורביו חילצו אותו מהמקום ככל הנראה ללא פגע. הרב הותקף כנראה בשל תמיכתו בעתירתו של יואב ללום נגד הפרדת הבנות בעימנואל

הסערה סביב הפרדת הבנות בעימנואל עולה מדרגה: עשרות חסידי סלונים ניסו לתקוף הערב את הרב יעקב יוסף – בנו של הרב עובדיה. הרב יוסף הוא תומך מרכזי בעתירתו של יואב ללום, שהגיש את העתירה לבג"ץ נגד הפרדת הבנות המזרחיות מהבנות האשכנזיות בעימנואל.

בסביבתו של הרב יעקב יוסף הגנו עליו וחילצו אותו מהמקום מיד, ככל הידוע ללא פגע. מהומה התרחשה בשכונת הבוכרים שם מלמד הרב. החסידים שניסו לתקוף הקיפו אותו וניסו להתקרב אליו, אך כאמור הוא חולץ.

בתוך כך, הערב תוגברה האבטחה על שופט בית המשפט העליון אדמונד לוי. משמר בתי המשפט יתגבר את האבטחה סביב השופט, בעקבות פסיקתו בענייני ההפרדה בבית הספר בעמנואל.

כל הפרטים לקראת הפגנת הענק מחר

אם אכן ייאסרו ההורים, הם ייעדרו מהבתים למשך שבועיים ימים. לרובם משפחות ברוכות ילדים, ובסך הכל מדובר ב-200 ילדים שיישארו ללא הורים בשבועיים הקרובים. בכינוס דיברו תושבי עמנואל על דרכים לשמור על הילדים בזמן ההיעדרות, וגם על תכנון שתי תהלוכות שילוו את הנכלאים מחר.

אחת התהלוכות אמורה לצאת מבני ברק, והשנייה מירושלים. מבחינת ההורים, מדובר בהצהרת נאמנות לאדמו"ר מסלונים, שהצהיר אתמול כי יעמוד בראש אחת הצעדות.

יצחק ויינברג, נציג ההורים, אמר אמש לחדשות 2 בכינוס כי "אני מעדיף ללכת לכלא כמו שעם ישראל בכל הדורות העדיף למות בשביל זה, כמו שהלכנו למשרפות בשביל זה. אני מעדיף ללכת לכלא מאשר לומר - אני נגד תורת ישראל".

"הורה שלא יודיע כי יציית - ייכלא"

בית המשפט העליון קבע אתמול כי במידה שהורי תלמידות בית הספר "בית יעקב" בעמנואל לא יקיימו את ההחלטה בעניין הפסקת האפלייה העדתית בבית הספר - יוחמרו הצעדים נגדם ואף ייעשה שימוש בצווי מאסר נגד ההורים המפרים את ההחלטה.

"הורה שלא יודיע כי יציית להחלטה ייאסר למשך שבועיים או עד אשר יודיע כי יציית לנדרש", נכתב בהחלטת השופטים. במקביל צויין כי "המדינה תעשה כל הנדרש כדי לגבות את הקנסות". עותק מההחלטה הועבר גם ללשכת היועץ המשפטי לממשלה.

הקביעה הקודמת: ביזוי בית המשפט

כבר לפני כחודשיים קבע בית המשפט העליון כי מרכז החינוך העצמאי האחראי על בית הספר "בית יעקב" בעמנואל, ביזה את החלטת בית המשפט. קביעה זו הגיעה לאחר שהתגלה כי התלמידות האשכנזיות בבית הספר עדיין לומדות בנפרד מהתלמידות הספרדיות, למרות החלטת השופטים.

בנוסף קבע בית המשפט כי על מרכז החינוך העצמאי לשלם קנס בגובה 5,000 שקלים, לכל יום שבו ימשיך להימנע מביצוע פסק הדין.  לאחר שנחשפה פרשת הפרדת התלמידות האשכנזיות והספרדיות בבית הספר בעמנואל, ניסו לשמר הוריהן של התלמידות האשכנזיות את הלימודים הנפרדים על ידי הקמת כיתות בבתים פרטיים.

חודש קודם לכן דש אישר משרד החינוך את סגירת בית הספר הפיראטי שהוקם על ידי ההורים. צו הסגירה הועבר גם לידי המשטרה, שהייתה אמורה לדאוג לאכיפתו.

תזכורת: החשיפה בחדשות 2

הפרשה נחשפה לראשונה לפני כשלוש שנים, אז דווח במהדורה המרכזית של חדשות 2 על האפליה הגזעית וה"הפרדה הקדושה" בין הבנות הספרדיות לבנות האשכנזיות בבית הספר. במוסד החינוכי הוקמו מחיצות בחצר, קיר חוצץ באמצע המסדרון והוגדרה תלבושת שונה לבנות שלמדו באותו בית ספר.

מאז אותו פרסום, התערב משרד החינוך ואיים בעצירת תקציבים ופגיעה כלכלית במוסד. כשגם זה לא עזר, הוגשה עתירה לבג"ץ והשופטים החליטו פה אחד כי על מרכז החינוך העצמאי להסיר כל סממן, פורמאלי ומהותי כאחד, של תופעת האפליה אשר רווחה בבית הספר.

לאחר שהצעדים שחייב בג"ץ לבצע לא מומשו בפועל, החליטו הוריהן של הבנות האשכנזיות בבית הספר להעביר מבית הספר המפלה - ולהקים "בית ספר פיראטי" לאשכנזיות בבית דירות ביישוב עמנואל.