אחרי 8 שעות: הסתיימה חקירת אולמרט

לראשונה נחקר ראש הממשלה לשעבר כאזרח מן השורה, ולא במעונו בירושלים. החקירה נמשכה 8 שעות, ובסיומה שוחרר אולמרט לביתו ללא תנאים מגבילים. מקורביו מסרו כי אולמרט לא הופתע משום שאלה ולא היסס בשום תשובה, וכי האווירה הייתה עניינית. רה"מ לשעבר ייחקר שוב כבר ביום ראשון הקרוב

ראש הממשלה לשעבר בחדר החקירות: הסתיימה חקירתו של אהוד אולמרט במטה היחידה הארצית לחקירות הונאה בלוד בגין חלקו בפרשת הולילנד. בתום החקירה שוחרר אולמרט לביתו ללא תנאים מגבילים, והוא צפוי להיחקר שוב כבר ביום ראשון הקרוב.

החקירה שהחלה הבוקר נמשכה שמונה שעות, ובסופה הוא שוחרר לביתו. בסיום החקירה מסרו מקורביו של רה"מ לשעבר כי הוא "לא הופתע משום שאלה ולא היסס בשום תשובה", וכי האווירה הייתה עניינית. כתבנו יוסי זילברמן מוסר כי אולמרט שוחרר כאמור ללא תנאים מגבילים, אך נאסר עליו לשוחח עם גורמים הקשורים בפרשת הולילנד.

אולמרט צפוי להיחקר בהמשך לצד פרשת הולילנד גם בפרשות האחרות שנקשרו עימה, כמו למשל פרשות חוות זרע, צוק מנרה ותעשיות מלח, פרשה שבעטיה נעצר איש העסקים דני דנקנר. 

רוצים לקבל עדכוני חדשות בזמן אמת? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קצין משטרה בכיר אמר לחדשות 2 שכבר בפתח החקירה יאמרו לו החוקרים שהוא חשוד בשורה של מקרים שבהם קיבל לכאורה שוחד כספי ולכן הוא נחקר באזהרה. כמו כן, ישנו סיכוי שאולמרט יצטרך להתעמת מול חשודים אחרים או אפילו מול עד המדינה במהלך חקירותיו.

"הגיע הזמן שהמשטרה תבדוק את החשדות מול אולמרט"

ראש הממשלה לשעבר נערך כבר שבועות לקראת זימונו לחקירה. לטענתו, הוא לא קיבל מעולם שוחד - לא במישרין ולא בעקיפין. ככל הנראה, לא צפויים החוקרים לעצור את אולמרט בתום חקירתו, אלא לשחרר אותו בתנאים מגבילים. ייתכן שכבר מחר, בתום חקירתו הראשונה, הוא יזומן לחקירה נוספת.

"לאחר שישה שבועות של הדלפות מופרכות וחסרות בסיס, התפנתה סוף סוף המשטרה לבדוק את הטענות עם אולמרט עצמו, ויתאפשר לו לראשונה להתייחס לגופן של טענות", אמר אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט. "אהוד אולמרט הבהיר מפורשות יותר מפעם אחת כי מעולם לא הוצע לו שוחד וכי מעולם לא לקח שוחד, לא במישרין ולא בעקיפין. עצוב מאד, שהמשטרה מדליפה את עצם ההזמנה לחקירה והופכת את העניין כולו להצגה".

אולמרט: "מופתע ומכחיש כל קשר"

בזמן שפרשת "הולילנד" התפוצצה בארץ, היה אולמרט בדרכו למדריד. "טסתי לחו"ל שבועיים מראש ואף אחד לא פנה אלי או לפרקליטיי", אמר בחודש שעבר מבית המלון בו הוא שהה. "אני מופתע ומכחיש כל קשר לכל הרמזים שהושמעו בנושא", אמר אולמרט. והוסיף שאינו מבין על מה כל המהומה.

פרשת השחיתות במתחם הבנייה "הולילנד" שבירושלים, הוגדרה על ידי גורמים המעורבים בחקירה כפרשת השחיתות הגדולה ביותר בישראל, לאחר שעל פי החשד העבירו גורמים הקשורים לפרויקט עשרות מיליוני שקלים לבכירים בעיריית ירושלים על מנת שאלה יאשרו את בניית הפרויקט בקלות. היום נחשפות עדויות של גורמי הנדסה בעיר, ולהם ממש לא נוח עם ההחלטות שנאלצו לקבל בהנחתה.

אורי בן-אשר, ששימש באותה תקופה כמהנדס העירייה מתאר את הלחץ שהופעל עליהם. "זה הגיע לוועדה המקומית בלי הבדיקה שלנו", הוא אמר, והסביר כי ביקש מהקבלנים מודל של הבנייה המתוכננת במתחם, אך אלה פשוט התעלמו. "זה הגיע לוועדה המקומית בתהליך של המרצה, כנראה בעקבות דיבורים בין אהוד אולמרט, אז ראש העירייה, לאורי לופוליאנסקי, אז ראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה".